Očekuje se da će u 2023. srpski izvoz usluga u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) premašiti prošlogodišnji rezultat, koji je bio rekordan i iznosio 2,7 milijardi evra, rekao je ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović. Naš rast izvoza u IKT-u je među najvećim u Evropi, kazao je on u petak na otvaranju Tomorrow Conferencea u Beogradu. "U prva tri kvartala prošle godine bio je veći nego u bilo kojoj zemlji Evropske unije."
Podsetio je i da vrednost izvezenih usluga u prva dva meseca ove godine iznosi 500 miliona evra, što je za 44 odsto više u odnosu na isti period u 2022, te dodao da su glavne oblasti razvoja naše zemlje u narednom periodu veštačka inteligencija (engl. artificial intelligence - AI) i biotehnologija.
Nije prošlog mnogo od ministrovog kratkog obraćanja i sa iste bine se moglo čuti pomalo uznemirujuće upozorenje o rizicima koje pomenuti AI nosi. Naime, panel koji je usledio okupio je predstavnike tri zemlje, a svaki od njih podelio je - direktno ili indirektno - poneki savet ili predlog koji bi i Srbija mogla usvojiti. U diskusiji su učestvovali počasni konzul Srbije u Singapuru Calvin Cheng, premijer Crne Gore Dritan Abazović i strateški savetnik za privredu i turizam Dubaija Marwan Alzarouni.
Opširnije
Zašto srpski IT-jevci mrze testove znanja za novi posao?
Testovi znanja prilikom konkurisanja za posao, IT-jevcima u Srbiji uglavnom teško padaju.
05.04.2023
Većina srpskih startapova očekuje rast veći od 50 odsto u 2023.
Srpski startap ekosistem beleži eksponencijalni rast, navodi se u izveštaju Inicijative "Digitalna Srbija", Startap skeneru 2023.
08.03.2023
Ako IT firme u Srbiji izgube ljude, gube i prednost na tržištu
Dok zapadni giganti mesecima otvoreno najavljuju i sprovode oštre rezove troškova, situacija u Srbiji nije tako transparentna.
09.03.2023
IT kompanije u Srbiji bitnim kadrovima pomažu čak i da kupe stan
Kako bi privukle i zadržale kadrove, firme u Srbiji zaposlenima nude pozajmice za rešenje stambenog pitanja.
03.02.2023
Cilj je digitalizacija svih usluga za privredu, krećemo od najskupljih
Težimo digitalizaciji 300 najfrekventijih usluga do kraja godine, kaže Jovanović.
03.08.2022
"Umesto da regulišete kripto, regulišite AI"
"Kratkoročno gledano, mislim da u slučaju mnogih novih tehnologija - čak i interneta - stvar koja pokreće inovacije je seks. Stoga smatram da će prva inovacija na polju AI-ja biti u porno-industriji, kreiranju virtuelnih devojaka... Baš kao u slučaju interneta, zabava za odrasle pokreće inovacije. Kao što možete da vidite, prilično sam pesimističan po pitanju AI-ja", kazao je Cheng.
Prema njegovom mišljenju, ono što bi na duge staze moglo da predstavlja veliki rizik jesu potencijalne bezbednosne posledice koje donosi takozvana samosvesna tehnologija.
"Umesto da vlade rade na regulaciji kripta, mislim da bi trebalo da rade na regulaciji AI-ja, jer ako ne budemo bili oprezni, velika je šansa da AI postane gori od nuklearnog oružja", zaključio je.
Misliti van kutije
Cheng je istakao da je vladama neretko teško da drže korak s inovacijama, te da tehnologije imaju tendenciju da prave poremećaje u regulatornim propisima. Naveo je i ilustrativan primer.
"Pre nekog vremena, jedan preduzetnik u Singapuru je došao na briljantnu ideju da napravi brod s točkovima koji bi se koristio za turističke ture", rekao je on, opisujući kako je potom došlo do administrativne zavrzlame, jer su ga agencije za registraciju vozila i plovila naizmenično upućivale jedna na drugu, pokušavajući da skinu nadležnost sa sebe za registrovanje dotad nepoznatog tipa prevoznog sredstsva.
Slučaj je odmakao do ministra zemlje i naposletku je rešen, a turisti su dobili novi vid zabave.
"Poenta priče je da preduzetnici i inovatori žele da vlade budu fleksibilne i razmišljaju van kutije", rekao je.
Da je od velikog značaja da državne institucije promene pristup stvarima i zaista počnu da podržavaju one koji misle van kutije istakao je i Abazović, pozivajući se na veću finansijsku pomoć Crne Gore inovativnim projektima nego što je to bio slučaj ranije.
"I ne treba da gledamo da svi uspeju. Sve što nam je potrebno kao maloj zemlji je da imamo jednu kompaniju ili osobu koja će uspeti i biti prepoznata na svetskom nivou", ocenio je.
"Srbija da pokuša da pošalje satelit u svemir"
Govoreći o nedavno započetom svemirskom programu Crne Gore u okviru kog je planirano da se sledeće godine prvi satelit te zemlje nazvan Luča otisne u svemir, Dritan Abazović je pozvao Vladu Srbije da pokuša da uradi isto.
"Moramo više da verujemo u sebe. Ako imate dobru ideju i pristup, verujem da nije toliko teško da se nađe način za realizaciju ideje", kazao je crnogorski premijer.
Budućnost ovog regiona je bez sumnje u inovacijama, mišljenje je predsednika vlade susedne zemlje.
Fokus
Alzarouni je poručio da, slično Crnoj Gori, Dubai se takođe dosta oslanja na turizam i zaradu kroz pružanje dodatnih sadržaja gostima grada. Naglasio je da su jedna od vodećih destinacija za rad na daljinu, ali i dosta angažavani na polju kripta, pohvalivši se stvaranjem prvog regulatora specijalizovanog za virtuelnu imovinu u svetu (engl. Virtual Asset Regulatory Authority). Međutim, svega toga ne bi bilo bez snažnog fokusa i posvećenosti.
"Sa zacrtanim strategijama i rokovima, nemamo drugi izbor nego da se fokusiramo na završavanje stvari. Mislim da mnogim drugim regionima nedostaju fokus i jasan put. Dosta polažemo na nove tehnologije, naročito na metaverzum i AI", kazao je on, podsetivši da su Ujedinjeni Arapski Emirati prva zemlja koja je dobila ministra za AI.
Cheng je na primeru Singapura ukazao na to koliko je značajno da svaka nova generacija lidera razmišlja o sledećim inovacijama, održavajući time rast u zemlji koja je prilično siromašna kada su prirodni resursi u pitanju.
"Nemamo ni dovoljno vode, sve što imamo su ljudski resursi, morali smo da izgradimo znanje kao resurs", poručio je.
Ne čekati na druge
Razgovor o novim tehnologijama i Crnoj Gori teško da je mogao proći bez pomena suosnivača Ethereuma Vitalika Buterina kojem je prošle godine ova zemlja dodelila državljanstvo. Osnovna ideja koja stoji iza toga, rekao je Abazović, jeste da se, bez straha, uhvati korak sa savremenim tendencijama.
"Jedan od problema je to što je Crna Gora duboko zagazila u proces integracije u Evropsku uniju, gde mnoge zemlje nemaju regulative za blokčejn. Mislim da je moguće da budemo zemlja koja će doneti nešto novo Uniji. Ne moramo uvek da čekamo na druge", zaključio je.