Iako početak 2023. donosi brojne najave otkaza velikih IT i tehnoloških kompanija u svetu, na domaćem tržištu su IT stručnjaci za sada i dalje kvalitetan kadar za kojim vlada velika potražnja. Zbog toga su poslodavci spremni da pribegnu raznim, na prvi pogled, nekonvencionalnim ustupcima, kako bi privukli i zadržali talente. Stoni fudbal, hrana i piće, članstvo u teretani i slični benefiti postaju boranija za traženije igrače. U vremenu kada je cena nekretnina toliko skočila da kupovina stana mnogima predstavlja neosvojivu tvrđavu, firme iz ovog rastućeg sektora postaju spremnije da pomognu zaposlenima čak i da se skuće.
"Sve je više kompanija koje počinju da nude kompanijske pozajmice svojim zaposlenima - pa čak i veće pozajmice, kako bi rešili stambena pitanja. Kada je reč o pozajmicama za rešavanje stambenog pitanja, poslodavci se pre svega odlučuju na pomoć zaposlenima da reše učešća za kredite koja su velika prepreka pri kupovini, a posebno za mlade", kaže Marko Vučetić, saradnik za odnose sa javnošću HelloWorlda, platforme za oglase za posao u sektoru informacionih tehnologija.
Kako dodaje, IT kao industrija koja konstantno ima veliki rast, mora pratiti novitete na tržištu rada i diktirati nove. A kada je reč o ovoj konkretnoj olakšici, trenutno prednjače upravo kompanije iz te sfere - kako strane, tako i domaće, ocenjuje naš sagovornik. Dodaje da firma koja ima dobre finansijske pokazatelje i nema problem sa likvidnošću ovakve stvari može lako da omogući.
Opširnije
ESOP sramežljivo ulazi u srpsku privredu, IT nosilac trenda
Davanje vlasničkog udela kompanije njenim zaposlenima - popularni ESOP, polako zaživljava i u Srbiji.
28.10.2022
Vruć kraj godine za tržište rada u srpskom IT-ju
Kako se približava kraj godine, stručnjaci u IT sektoru postaju sve aktivniji na tržištu rada, u potrazi za novim zaposlenjem.
20.12.2022
Jukić: 'Adria region je premalo tržište za VC fondove'
Alojzije Jukić, prvi čovek kompanije Comping, ističe važnost iskoraka iz uslužnih delatnost ka proizvodnji krajnjeg proizvoda.
09.12.2022
Srpske kompanije sa Deloitte lista kažu da se ne boje krize
Za razliku od prošle godine, srpske kompanije su došle na obe prestižne liste Deloitta. Ni jedna ni druga ne vidi razlog za brigu zbog ekonomskih okolnosti.
29.11.2022
Srpski IT zasada bez otkaza, spasava nas odnos cene i kvaliteta
Najave masovnih otpuštanja u svetskim tehnološkim gigantima obeležile su novembar, pa ovdašnji predstavnici sektora pomno prate dešavanja na tržištu.
30.11.2022
Broj IT-jevaca u Srbiji bi mogao da se duplira brže nego što se misli
Broj IKT stručnjaka u Srbiji mogao bi da se udvostruči za nepune tri godine, a očekuje se da će veliki doprinos tome dati priliv ruskih IT-jevaca.
13.10.2022
Sistem beneficija u IT-ju je, ističe Vučetić, poprilično bitan kada zaposleni bira da li će prihvatiti ponudu određene firme ili ne. "Ovaj benefit nije nov i nije od juče, ali je sve atraktivniji zbog trenutne situacije na tržištu, i tek sad dobija na još većem značaju", ocenjuje naš sagovornik.
Kad se oporezuje, a kad ne
Kada se zaposlenom da pozajmica, potpisuje se ugovor o pozajmici na određeni period, kaže predstavnik HelloWorlda. Pozajmice su, ističe, uglavnom beskamatne, što je ujedno i njihova najveća prednost.
Da li će one biti dodatno oporezovane ili ne, zavisi od toga da li su ponuđene svim zaposlenima na isti način, objašnjava poreski savetnik Milan Trbojević. U tom pogledu, kompanija stvar može koncipirati kako želi - nameniti je kome hoće, odrediti iznos zajma, visinu kamate (ako je ima uopšte), kao i druge uslove.
"Suštinski, da to ne bi bilo dodatno oporezovano, mora biti svim zaposlenima pruženo pod jednakim uslovima, a oni biraju mogu li i hoće li to koristiti ili ne. Ako neko ima povlašćene uslove u odnosu na druge zaposlene, ti njegovi povlašćeni uslovi će biti oporezovani kao zarada. Primera radi, to može biti da svi imaju opciju da dobiju pozajmicu na pet godina, a jedna osoba ili nekoliko osoba može dobiti pozajmicu na duže ili svi imaju neku kamatu, a samo neko ima bez kamate - e, to su uslovi koji su različiti i koji će biti oporezovani kao zarada."
U slučaju da kompanija otpiše dug zaposlenom, to bi se takođe tretiralo kao zarada zaposlenog i bilo bi oporezovano kao zarada, dodaje.
"Ono što se dešava u praksi je, na primer, da viši menadžment ima neke povlastice, a ostali zaposleni to nemaju i to se onda isto tretira kao zarada, pošto je to u većini slučajeva davanje, to jest činjenje zaposlenom", kaže poreski savetnik.
Balans između poslovnog i privatnog života
Iz srpske onlajn platforme koja povezuje poslodavce i kandidate u IT sferi Joberty kažu da sve više firmi nude čitav niz novih vrsta povlastica.
Sem pomoći u rešavanju stambenog pitanja, nude i neograničen godišnji odmor, skraćenu radnu nedelju, korišćenje kompanijskih bicikala, te porodiljsko odsustvo za muškarce. "Veliki broj kompanija pokušava da pomogne svojim zaposlenima da nađu balans između posla i privatnog života i svoje benefite prilagođavaju tom cilju."
U Jobertyju dodaju, dok navedeno važi za veće kompanije, startapovi s druge strane češće nude benefite u vidu akcija i učešća u profitu.
Na pitanje da li pojedinim zaposlenima pomažu u kupovini stana, iz nekoliko IT kompanija koje posluju u Srbiji smo nezvanično dobili potvrdne odgovore, ali niko od njih nije bio spreman da o tome zvanično govori.
Iako poslovično tajanstvene kada je reč o njihovom poslovanju, IT firme u ovom slučaju možda ipak imaju i dodatni razlog za pritajenost - možda ni sami zaposleni ne znaju da ovakve beneficije postoje, jer su namenjene samo odabranima.