Na listama centralnoevropskih tehnoloških kompanija koje su ostvarile najbrži rast konsultantsko-revizorske kuće Deloitte ove godine su se našle dve IT firme iz Srbije. Kako smo iz razgovora sa predstavnicima ove dve kompanije saznali, ekonomska kriza nije nešto što ih zabrinjava.
Reč je o kompanijama Factory World Wide, koja je dospela na šesto mesto liste "najbrže rastućih 50" (eng. Technology Fast 50), i Bloxico Software Solutions, koja je na listi "kompanije u usponu" (gde se nalaze firme premlade da bi ispunile kriterijume za prvu listu) zauzela deveto mesto.
Lider CE Technology Fast 50 programa u Srbiji Pavle Kutlešić, pohvalio je ovakve rezultate. "Poznajući inovativnost i preduzetnički duh naših kompanija, uveren sam da će svake naredne godine biti sve više kompanija iz Srbije na ovoj rang-listi", rekao je Kutlešić.
Opširnije
Dve srpske IT firme među najbrže rastućim na Deloitte listama
Dve srpske kompanije ne samo da su dospele na liste već su se i popele u prvih deset kompanija čiji su prihodi rasli najbrže.
25.11.2022
Istraživanje: Pandemija ubrzala digitalnu transformaciju za 10 godina
Pandemija je ubrzala digitalnu transformaciju za čak 10 godina, pokazala je analiza svetske softverske kompanije Endava.
20.07.2022
Srbija prva u regionu po rastu broja programera, Hrvatska u minusu
Sektor informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT) u Srbiji doživljava ekspanziju.
18.07.2022
Danas odgovoramo na pitanje čime se bave kompanije koju su Srbiju ovom prilikom stavile na IT mapu.
Factory World Wide
Kompanija Factory World Wide je srpska firma osnovana početkom 2015. godine i, kako se navodi u saopštenju Deloitta, ¸bavi se izradom softverskih rešenja za domaće i inostrane klijente.
Svoje šesto mesto na listi najbrže rastućih kompanija osigurala je nakon što su joj prihodi u poslednje četiri godine porasli za 3.627 odsto. Kompanija broji oko 80 zaposlenih, a sedište joj se nalazi u Beogradu.
"Oduvek smo verovali da će beskopromisan kvalitet koji pružamo svojim klijentima biti prepoznat. Prvih nekoliko godina razvijali smo posao u Sjedinjenim Državama, a poslednje tri godine smo strogo fokusirani na razvoj poslovanja u Srbiji. Danas, i dalje na tom putu, sa preko 80 zaposlenih u Beogradu i skoro 20 aktuelnih projekata, stremimo ka istim ciljevima", rekao je povodom saopštenja rezultata vlasnik kompanije Nikola Vučinić.
Prethodna godina je bila uspešna za Factory World Wide, kako pokazuju podaci iz poslednjeg finansijskog izveštaja.
Tokom 2021. godine, ukupni prihodi kompanije su porasli više nego četvorostruko, a neto dobit je uvećana za oko 60 odsto. Većina prihoda ostvarena je od prodaje roba i usluga na domaćem tržištu.
U odgovoru na pitanja za Bloomberg Adriju, iz kompanije navode da ne očekuju preveliki uticaj ekonomske krize na poslovanje kompanije.
"Ne bismo direktno povezivali trenutnu ekonomsku situaciju sa poslovanjem naše firme. Dugi niz godina unazad, zapravo od kada smo i osnovali firmu, može se videti da su u svetu aktuelna dešavanja koja na neki način mogu da se odraze na globalnu ekonomiju i poslovanje kompanija. Trudimo se da imamo jasno definisane višegodišnje planove čija realizacija u najvećoj meri zavisi od nas samih. Tako da ukoliko sve ide po planu, minimalni su uticaji spoljnih faktora", rekao je Vučinić.
On je takođe naveo da planovi kompanije uključuju dalji rast na tržištu, i ocenjuje trenutno stanje kao sami početak. Na tom tragu kao najveći izazov u budućnosti vidi organizaciju i koordinaciju novih zaposlenih.
"Kako smo već naveli da imamo ozbiljnu ambiciju da kompanija raste, verujem da će najveći izazov da nam predstavlja sinhronizacija ljudi, zapravo da svi funkcionišu kao jedan tim, bez obzira na rast koji ćemo ostvariti", zaključio je vlasnik kompanije.
Bloxico Software Solutions
Na drugoj listi Deloitta našla se još jedna beogradska kompanija. Reč je o firmi Bloxico Software Solutions, osnovanoj 24. jula 2018. godine, koja se nalazi u stoprocentnom vlasništvu Nenada Tanaskovića, koji je ujedno i direktor.
Kompanija se bavi blokčejn tehnologijom. Konkretnije, kako objašnjava Tanasković, sfera interesovanja kompanije je primena blokčejn tehnologije u sferi finansijskog, bankovnog i energetskog sektora, uključujući i zelenu energiju.
"U budućnosti ćemo, kao i do sada, težiti inovacijama i tragati za novim rešenjima upotrebe tehnologije za postizanje sve boljih ciljeva: korišćenje blokčejna na revolucionarni način, kao i način poboljšanja i unapređenja postojećih rešenja koja pojedinicu i kompanijama unapređuju poslovno delovanje", rekao je direktor u saopštenju Deloitta.
U intervjuu za Bloomberg Adriju, Tanasković je dodao kako je za uspeh neophodno iskustvo u biznis rastu, i dodao da je Bloxico blokčejn tehnologiji pristupio "bez fame" i kao tehnologiji "koja je tu da ostane".
Trenutna kriza u svetu blokčejn i kripto tehnologije nije nužno loša stvar i može doprineti tome da se tržište raščisti od nespremnih kompanija i firmi bez optimalnog modela poslovanja, navodi Tanasković.
Slično kao Factory, i Bloxico se može pohvaliti načinom na koji je poslovao u 2021. Tako je u godini iza nas dobit kompanije skoro udesetostručena, a nakon odbijanja poreza iznosila je 3,5 miliona dinara.
U istom periodu, prihodi kompanije su sa 36,6 miliona porasli na 128,2 miliona dinara, a poslovni dobitak je povećan sa 0,7 na pet miliona dinara.
Ko su pobednici
Najviše upisa na prvu listu obezbedile su kompanije iz Poljske (17), dok su češke kompanije popunile 13 mesta. Susedna Hrvatska je ostvarila odličan rezultat sa osam kompanija među najbržih 50 u regionu.
Po drugu godinu zaredom, pobednik na listi najbrže rastućih IT firmi je češka kompanija FTMO koja je 2015. kreirala platformu za edukaciju trgovaca na finansijskim tržištima.
"Pošto je doslovno izmislila taj sektor 2015. godine, firma FTMO danas ima oko 60 konkurenata i ostaje neprikosnoveni tržišni lider. Cilj kompanije je da proširi svoju ponudu stvaranjem velike tehnološke holding kompanije i omogućavanjem klijentima da investiraju u raznovrsna sredstava", navodi se u saopštenju.
Na drugoj listi, gde se nalazi naš Bloxico, prvo mesto zauzela je još jedna češka firma. Reč je o kompaniji DIANA Biotechnologies koja razvija proizvode zasnovane na najsavremenijim istraživanjima u oblastima kao što su molekularna dijagnostika i otkrivanje novih lekova.
Identično kao i prošle godine, softverske kompanije su zauzele najviše mesta na listi najbržih 50, pa je čak 33 upisa bilo iz ovog sektora.