Srpski Softech Solutions proglašen je najbrže rastućom tehnološkom kompanijom u zemlji, sa četvorogodišnjim skokom prihoda za 1.340 odsto. Na najnovijoj listi konsultantske i revizorske kuće Deloitte, koja je rangirala 50 najbrže rastućih centralnoevropskih kompanija iz tehnološkog sektora, Softech je zauzeo 18. mesto.
Startap sa sedištem u Beogradu i kancelarijom u Madridu bavi se razvijanjem inovativnog softverskog rešenja koje automatizuje prodajne procese, donoseći kompanijama značajan rast prodaje i efikasniji rad timova.
Kompanije na Deloitteovoj listi su poređane prema rastu prihoda u periodu 2020 - 2023. i tehnološkoj inovaciji, a najbolji rezultat (porast prihoda za 7.958 odsto) zabeležio je Oddin.gg iz Praga, koji se bavi sistemima za klađenje u e-sportu (takmičenje u igranju video-igara).
Opširnije
Srbija neočekivano odskočila po inovativnosti, ali svet uvodi nova pravila
Inovacioni sektor u Srbiji napreduje, ali se pravila na svetskoj sceni značajno menjaju i nameću nova pitanja.
09.10.2024
IT i razvoj poslovanja vode izvoz srpskih usluga do novog rekorda
Izvoz usluga u prvih sedam meseci postigao je dvocifreni rast, što je daleko veća stopa rasta od one koju je zabeležio izvoz roba.
25.09.2024
Frilenseri vs. birokratija - u pomoć sada stižu i nove platforme
Dobar odnos cene rada i kvaliteta IT kadrova okrenuo je svetske firme ka našem regionu, ali su na površinu isplivali i problemi.
15.10.2024
Srpski startap kao odgovor na krizu nekretnina u SAD nudi mikrokuće
Kompleksna i izazovna situacija na polju nekretnina u SAD pokazala se kao prilika za srpski startap.
15.07.2024
Vrednost srpskog startap ekosistema pala ispod milijardu dolara
Srbija ostaje rastući tehnološki hab sa renomiranim inženjerskim talentima, ocenjuje se u izveštaju Startup Genomea.
13.06.2024
"Rangiranje za 2024. još jednom demonstrira da lista CE Technology Fast 50 nikada neće postati predvidljiva ili ustaljena. Daleko od toga. Svake godine, ona je inovativna i revolucionarna kao neverovatne firme koje ističe", rekao je partner u Deloitteu Jiří Sauer. Prema njegovim rečima, poslovanja povezana sa biotehnologijom, industrijom zabave i sajber-bezbednošću naročito su dobro prošla na ovogodišnjoj listi.
Lider programa CE Technology Fast 50 u Srbiji Slobodan Ćirić istakao je da, sem pomenute glavne liste, Deloitte u svom izveštaju izdvaja i kategoriju kompanija u usponu. Tu su se našle dve domaće firme - Abstract i Bridgewater Labs. "To su mlade kompanije sa vizijom, koje svojim inovacijama doprinose stvaranju bolje budućnosti. U vremenu punom izazova, ohrabrujuće je videti ovakvu posvećenost i rast."
Dobijeno priznanje, prema rečima osnivača Softecha Ognjena Lukića, dokaz je da mogu da se takmiče sa najboljima na međunarodnom nivou, a ujedno im donosi i mogućnost lakšeg pristupa novim investicijama i proširenja saradnje sa ključnim partnerima.
"Kada je reč o našem proizvodu, ovo je jasan pokazatelj da smo stvorili tehnologiju koja je relevantna i koja donosi pravu vrednost našim korisnicima širom Evrope", poručio je Lukić, koji je u intervjuu za Bloomberg Adriju govorio o tome šta je bilo presudno za vrtoglav rast prihoda i kakve tendencije uočava u industriji.
- Na kojim tržištima i u kojim industrijama tražite klijente?
Iako naši klijenti, globalne multinacionalne korporacije, koriste moćne prodajne alate iza kojih stoje Microsoft ili Salesforce, inovacijom poslovnog modela pronašli smo nišu koja je značajna karika u lancu prodaje i rasta profitabilnosti. Na taj način smo izbegli takmičenje sa tržišnim gigantima i kompanijama ponudili komplementarno rešenje.
Dokazali smo koncept primene u različitim industrijama - od farmacije, preko distribucije i prodaje tehničke robe, građevinske i automobilske industrije, finansijskih institucija i telekomunikacija, do kompanija koje u svojoj agendi imaju proizvodnju zelene energije.
Poslujemo u 12 evropskih zemalja, među kojima su rastuća tržišta poput Poljske i Španije.
- Kako ste postigli četvorocifren rast prihoda, šta je bilo presudno za to?
Presudno za stvaranje uspešnog startapa je postavljanje poslovnog modela koji će omogućiti kontinuirani rast prihoda i stabilno poslovanje, što nam je donela primena B2B (engl. business to business - prodaja pravnim licima, prim. aut.) SaaS (engl. software as a service - softver kao usluga, prim. aut.) modela. To znači da kompanije plaćaju licencu za korišćenje softvera na osnovu broja prodajnih objekata u kojima prodaju svoje proizvode ili broja korisnika.
S vremenom smo inovirali poslovni model i klijentima ponudili rešenje bez ugovorne obaveze i bez dodatnih troškova za pokretanje licence što je bio industrijski standard. Na ovaj način smo srušili sve ulazne barijere kako bi korisnici mogli da čuju za nas i probaju rešenje.
Ovo nas je dovelo do jedne velike nule na koju smo jako ponosni, a to je "zero churn rate", što znači da ne postoje klijenti koji su prestali da koriste rešenje od 2019. godine kada smo pokrenuli platformu.
- Koliko članova broji Vaš tim i na šta su fokusirani u ovom momentu?
Softech je započeo fazu intenzivnog razvoja otvaranjem kancelarije u Madridu 2023. godine, odakle takođe servisiramo klijente koje prepoznaju vrednost tehnologije u optimizaciji poslovnih procesa. Ovaj potez je značajno doprineo kompaniji, ne samo u smislu finansijski rezultata već i pristupu novim kadrovima i diverzifikaciji tima.
Danas tim broji više od 20 članova, a pored tehničkog dela, razvoju proizvoda posvećeni su produktni menadžeri. Kada razvijate softversko rešenje namenjeno unapređenju prodajnih procesa, znači da o prodaji i tehničkoj integraciji morate da znate više od vaših klijenta, zato je deo tima posvećen prodaji za nas velikog značaja, kao i njegovo kontinuirano širenje.
Kao timu jasno nam je da otvaranje novih tržišta sa sobom nosi prilagođavanja legalnom i pravnom okviru, što zahteva kontinuirano investiranje u dalji razvoj proizvoda.
- Kakve tendencije uočavate u industriji i šta bi mogle biti buduće potrebe tržišta?
Trenutni trendovi ukazuju na sve veću potražnju za alatima koji omogućavaju automatizaciju poslovnih procesa. Prema istraživanjima, 15 od 25 najuspešnijih tehnoloških kompanija u svetu se bavi inovacijom procesa.
Veštačka inteligencija postaje centralni element transformacije industrije, omogućavajući kompanijama da unaprede operativnu efikasnost, poboljšaju korisničko iskustvo i povećaju preciznost poslovnih odluka. Trenutni trendovi i buduće potrebe tržišta u oblasti primene veštačke inteligencije su prediktivna analitika u donošenju odluka poput strategije cena, optimizacija lanca snabdevanja, sistemi preporuka, detekcija anomalija ili efikasnije upravljanje energijom.
Softech je aktivno posvećen razvoju pametnog rešenja za donošenje odluka kroz svoj "trade" program Smart Metrics, koji integriše veštačku inteligenciju za predviđanje i analizu prodajnih trendova.
- Kako biste opisali trenutno stanje u domaćem startap ekosistemu i širem IT sektoru?
Domaći startap ekosistem beleži značajan napredak iz godine u godinu. Stiče se utisak da osnivači nalaze rešenja za sve širi dijapazon izazova, što je ključno za njegovu diverzifikaciju i razvoj. Takođe, i dalje postoje brojne mogućnosti za pristup investicijama i pronalaženje kvalifikovanih kadrova.
Globalna kriza u IT sektoru, koja je značajno pogodila i naše tržište, stvorila je neke nove osnivače startapova i ohrabrila kvalifikovane kadrove da rade u malim timovima. Ipak, veličina tržišta i dalje ostaje akutni problem u pogledu skaliranja i za neki veći uspeh potrebno je izaći iz nacionalnih okvira, što je možda i najteži deo svake startap priče.
- Šta vidite kao najveće prepreke za ubrzanje rasta srpske startap scene?
Jedna od ključnih prepreka u razvoju startapova jeste generalno nedovoljno razvijen set prodajnih veština, čak i kada postoji sjajno rešenje. Iako mnogi startapovi uspešno razvijaju inovativna i kvalitetna rešenja, često ne uspevaju da ih adekvatno plasiraju na tržištu.
Ovo otežava pristup kupcima, stvaranje tržišnog učešća i generisanje prihoda, što može ograničiti rast i održivost poslovanja. Ubrzanje rasta ekosistema zahteva intenzivniju edukaciju u plasmanu rešenja na tržištu, kao i jačanje mreža podrške kroz akceleratore.