Kako se približava kraj godine, stručnjaci u IT sektoru postaju sve aktivniji na tržištu rada, u potrazi za novim zaposlenjem, pokazali su podaci sajta za zapošljavanje HelloWorld.
U prva dva kvartala 2022. broj prijava na konkurse na tom sajtu je bio niži za 17 odsto u odnosu na 2021. Međutim, početkom trećeg tromesečja, tržište se oporavljalo i broj oglasa na sajtu je bio sve veći, pa je i aktivnost kandidata rasla. "Kandidati su bili aktivniji u avgustu i konkurisali čak 26 odsto više u odnosu na prethodnu godinu", navodi se u saopštenju kompanije.
Tako nastavljaju i u finišu ove godine, dodaje se, pa je u novembru zabeležen rast broja prijava na konkurse od čak 27 procenata u odnosu na 2021. godinu. "Takođe, i broj oglasa za zaposlenje u IT industriji je sve veći, što možemo zaključiti kada uporedimo ovu sa prethodnom godinom. Konkretno, broj oglasa od januara do novembra skočio je za 2,5 odsto."
Opširnije
ESOP sramežljivo ulazi u srpsku privredu, IT nosilac trenda
Davanje vlasničkog udela kompanije njenim zaposlenima - popularni ESOP, polako zaživljava i u Srbiji.
28.10.2022
Broj IT-jevaca u Srbiji bi mogao da se duplira brže nego što se misli
Broj IKT stručnjaka u Srbiji mogao bi da se udvostruči za nepune tri godine, a očekuje se da će veliki doprinos tome dati priliv ruskih IT-jevaca.
13.10.2022
Istraživanje: U Srbiji i sa srednjom školom do visokih plata u IT-ju
Plate u IT sektoru nastavile su da rastu i prosečna iznosi 1.600 evra, pokazalo je istraživanje "Puls srpske IT zajednice".
27.09.2022
Kako je Bloomberg Adria ranije pisala, dosad nije bilo naznaka da se srpsko IT tržiše suočava sa većim brojem otkaza, kao što je to slučaj na Zapadu, gde su brojne tehnološke kompanije - među kojima i giganti poput Mete ili Twittera - najavile otpuštanja ili usporavanje zapošljavanja. Neizvesno je stoga da li su se stvari u međuvremenu promenile i uzrokovale ovakvu promenu na tržištu rada.
U saopštenju se navodi da Srbija 2022. beleži rast izvoza IKT (informaciono-komunikacione tehnologije) usluga, koji iznosi 2,5 milijardi evra. Takođe, plate u IT sektoru se povećavaju, te je u avgustu prosečna iznosila 1.600 evra. "Ali prema očekivanjima i rečima poslodavaca, do kraja godine taj iznos će biti znatno viši."
Softverski inženjer rekorder
Naši IT stručnjaci imaju visoka primanja, ocenjuje sajt za zapošljavanje, te ističe da u njihovoj sekciji gde IT-jevci unose svoje zarade, najveći iznos je upisao softverski inženjer iz Beograda - čak 8.500 evra.
"U poslednjih nekoliko godina promenila se lista najtraženijih zanimanja, te beležimo porast interesovanja za pozicije project i product menadžera, delivery menadžera i biznis developera", saopštila je kompanija.