Broj zaposlenih u srpskom sektoru IKT-a (informaciono-komunikacione tehnologije) raste, rekla je premijerka Ana Brnabić, ocenjujući kao netačne informacije o krizi te industrije u našoj zemlji.
"Usporavanje u IKT sektoru se dešava u svetu, ali se još ne preliva u Srbiju. Mi u ovoj godini i dalje vidimo značajan rast zaposlenosti u IKT sektoru", kazala je ona novinarima u Vladi Srbije, prenela je Beta.
Kako je objasnila, postoje neke kompanije koje smanjuju broj zaposlenih kod nas, ali je mnogo veći broj kompanija koje tek otvaraju svoje centre, kao i domaćih firmi koje šire poslovanje.
Opširnije
Srpski IT preduzetnik podelio otkaze, sada ljudima traži nove poslove
Malobrojni su oni koji otvoreno govore o problemima sa kojima se susreću u kompaniji koju vode.
09.05.2023
Nova realnost: IT sektor raste 30 odsto, a ne 3 puta
Programeri frilenseri ne rade na projektima zbog smanjenih investicija u startapove u Americi.
06.06.2023
Pavlović: IT kompanije će morati da plivaju uzvodno
JP Morgan kaže da investitori koji navijaju za rast tehnoloških akcija možda neće imati previše razloga za slavlje.
21.04.2023
"Samo od početka 2023. broj zaposlenih u IKT sektoru u Srbiji povećan je za 3.435", rekla je ona i dodala da je ukupan broj radnika u toj privrednoj grani u prvom kvartalu ove godine dostigao 105.400 ljudi, što je za 17.000 više nego u istom periodu prošle godine.
I zaista, zvanična statistika pokazuje rast zaposlenih u tom sektoru iz kvartala u kvartal. Gledano prema javno dostupnim podacima Republičkog zavoda za statistiku (koje datiraju od 2016. godine naovamo), moglo bi se reći da je prvo tromesečje 2023. bilo rekordno u tom pogledu. Tendencija je ista i ako se iz tog šireg sektora izdvoje uže delatnosti koje bi se percipirale kao ono što tradicionalno nazivamo IT-jem (programiranje, konsultantske i informacione uslužne delatnosti).
Međutim, predstavnici sektora više puta su javno govorili o prelivanju krize u srpskom IT-ju, o čemu je pisala i Bloomberg Adria. Među najnovijim vestima na tom polju bila je ona o srpskoj kompaniji HTEC koja je otpustila 200 zaposlenih.
Da li je reč o tome da su pojedine aktivnosti privrede van radara statističkog zavoda ili je u pitanju samo različito shvatanje krize kao takve? Davor Odobašić, izvršni direktor platforme za zapošljavanje IT kandidata HelloWorld, u ranijoj izjavi za naš portal podsetio je na pojedine projekcije prema kojima će samo u Evropi do 2025. godine nedostajati čak milion IT stručnjaka. "Ako ova kriza to prepolovi, opet će nedostajati pola miliona. Verujem da ćemo mi u tome naći svoje mesto i da nam u tom smislu cena kvaliteta igra značajnu ulogu." Ovo bi moglo poslužiti kao jedno od objašnjenja opšteg kontinuiranog rasta zapošljavanja u toj industriji.
Pa ipak, jedno od istraživanja te platforme je pokazalo da je baš u prvom kvartalu broj oglasa za pozicije u domaćem IT sektoru prepolovljen u odnosu na isti period prošle godine, uz manju potražnju za seniorima. Opet, neko bi to mogao objasniti manjom potrebom za oglašavanjem poslova na sajtovima za zapošljavanje, jer sa većim brojem IT-jevaca koji su ostali bez posla, brže i lakše se popunjavaju pozicije koje su se u međuvremenu otvorile, pa oslanjanje na onlajn platforme nije u toj meri potrebno.
Bilo kako bilo, premijerka je iskoristila priliku da ponovi ranije najavljeno - izvoz IKT usluga će ove godine iznositi četiri milijarde evra. Podsetimo, to će onda premašiti prošlogodišnji rezultat, koji je bio rekordan i iznosio 2,7 milijardi evra, kako je nedavno to rekao ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović, istakavši da je Srbija među najvećim izvoznicima u tom sektoru u Evropi.
S tim u vezi, Brnabić je poručila i da je u prvom kvartalu ove godine izvoz IKT usluga iz Srbije iznosio je 786 miliona evra, što je za 44 odsto više nego u isto vreme lane.
"To je veći izvoz IKT usluga u odnosu na celu 2017. godinu kada je bio 740 miliona evra, dok je 2012. izvezeno samo 375 miliona evra IKT usluga", izjavila je premijerka.