Pripremili ste pasoš, lična dokumenta, gedžete, uređaje, odeću i obuću za put, a eSIM? Zamislite da sletite u novu zemlju i odmah ste povezani - nema traženja lokalnog operatera, menjanja SIM kartice i stresa. Sloboda, sigurnost i ušteda su tri ključne reči kojima bismo opisali poentu eSIM-a, bilo da planirate vikend u Evropi, dužu turu po Aziji ili započinjanje avanture digitalnog nomada.
Glavne prednosti su trenutna aktivacija preko QR koda, korišćenje i domaćeg i stranog broja istovremeno, niže cene interneta u inostranstvu, a naposletku i ekološki aspekt - nema plastike.
Analize i poređenja koje su radile eSIM platforme i servisi kao što su Airalo, Nomad, Holafly i drugi koji nude međunarodne eSIM pakete, sugerišu da je - uz upotrebu eSIM-a - zagarantovana ušteda do 85 odsto na troškovima interneta u romingu. Ovi operateri često ističu da njihovi paketi, u zavisnosti od destinacije, mogu biti od 70 do 90 odsto jeftiniji od standardnih cena rominga koje nude veliki operateri (AT&T, Verizon, T-Mobile, Vodafone).
Opširnije

Ryanair - od niskobudžetne avio-kompanije do hit brenda
"Prva dva problema koja su ljudi navodili bili su kašnjenja i dodatne naknade, ali to zapravo nisu problemi. To su bile naše zlatne tačke ponude. Problem je bio u očekivanjima putnika, a ne u samom proizvodu", pojasnio je Corcoran.
19.05.2025

Anđeoska kosa u čokoladi - slatkiš koji je zaludeo TikTok, stiže možda i u Srbiju
Angel Hair, čokolada sa 'anđeoskom kosom', nova opsesija TikToka, uskoro bi mogla stići i u domaće prodavnice – ili inspirisati naše poslastičare da naprave svoju verziju.
02.05.2025

SAD će Saudijskoj Arabiji omogućiti veći pristup AI čipovima
Vašington je od 2023. godine zahtevao od kompanija da traže dozvolu za prodaju AI čipova UAE, Saudijskoj Arabiji i drugim zemljama Bliskog istoka, uglavnom zbog zabrinutosti da bi hardver mogao da završi u rukama Pekinga.
13.05.2025

Alibaba najavljuje Qwen3 i intenzivira trku u AI-ju
Alibaba iznenađuje novom serijom AI modela otvorenog koda Qwen3.
29.04.2025
Za razliku od klasične SIM kartice, eSIM se aktivira onlajn, u svega nekoliko klikova, bez potrebe za fizičkim ubacivanjem (kartice) u telefon. To znači da možete imati internet čim sletite, bez skupog rominga ili gubljenja vremena na kupovinu lokalnih paketa. Ovo tehnološko rešenje je idealno za putnike koji bi da uštede i vreme i novac, a ko to ne želi? Osim toga, mogu biti sigurni da će ostati povezani i održati pristup svojim omiljenim aplikacijama poput Instagrama, YouTubea ili TikToka.
Ipak, da biste je koristili, morate imati uređaj koji podržava ovu tehnologiju, a to su noviji modeli iPhonea, Google Pixela, Samsung Galaxyja. Na pragu godišnjih odmora, donosimo priču o prednostima eSIM-ova.
Kako eSIM funkcioniše u praksi:
-
potrebno je da kupite eSIM plan od operatera;
-
sledi dobijanje QR koda ili aktivacionog koda;
-
skenerom telefona dodajete novi mobilni plan;
-
odaberete da li biste da koristite eSIM samo za podatke ili i za pozive/SMS (ako operater to podržava);
-
naposletku - eSIM se automatski povezuje s lokalnom mrežom, kada stignete na željenu lokaciju.
Vodeći lokalni operateri - MTS, A1 i Yettel - nude eSIM karticu, kao i globalni igrači poput Airaloa, Nomada, GigSkya, Ubigija i Holaflya.
Tržište koje neprestano raste
Organizacije uveliko uviđaju povraćaj investicije (engl. ROI) kada je reč o eSIM tehnologiji, a skepticizam u vezi sa njenim širokim usvajanjem počinje da jenjava. Kroz svoju istoriju, eSIM se uspešno primenjivao u različitim oblastima - od pametne energetike, logistike pomoću dronova, mobilnih sistema za hitne lične intervencije, preko poljoprivrede, do punjenja električnih vozila itd. Osim toga, mogućnosti za eSIM su gotovo neograničene - Statista očekuje da globalni prihodi od eSIM-a budu 16,3 milijarde dolara do 2027.
SIM kartice su nastale 1991-92, sa pojavom prvih pametnih telefona. eSIM kartice su u upotrebi od 2012, ali šira primena kreće između 2018. i 2019. godine, a pre svega je promoviše kompanija Apple. Iako SIM kartice još uvek postoje, eSIM je budućnost. Ova kartica vaše podatke čuva na čipu unutar telefona, a ne na fizičkoj, zamenjivoj kartici. Prednost je što se taj čip može reprogramirati po potrebi, što promenu broja, na primer, čini bržom i praktičnijom. Samo korisničko iskustvo ne menja se mnogo, a tehnologija? Umesto integrisanog kola na fizičkoj kartici - koja je opipljiva - koristi se reprogramabilno integrisano kolo unutar telefona, i tu leži sva mudrost. |
Ubuduće se očekuje umrežavanje sistema, pre svega u domenu sigurnosti, a primer za to je IoT SAFE. Inicijativa GSMA IoT SAFE omogućava uspostavljanje sigurnosti od čipa do klauda, jer počinje sa SIM karticom, koja je kompatibilna sa svim oblicima SIM formata (SIM, eSIM, iSIM).
To omogućava bezbednost na hardverskom nivou i pomaže u zaštiti IoT uređaja, koji su često manje sigurne ulazne tačke u IoT ekosistem, posebno u situacijama kada se koristi veliki broj uređaja.