Administracija Donalda Trumpa se priprema da najavi sporazum koji će Saudijskoj Arabiji omogućiti veći pristup naprednim poluprovodnicima, otvarajući tako put za povećanje kapaciteta data centara u toj zalivskoj zemlji, uprkos zabrinutostima nekih američkih zvaničnika zbog njenih veza s Kinom, prenose izvori upoznati sa situacijom.
Sporazum bi poboljšao sposobnost Saudijske Arabije da kupuje čipove od kompanija poput Nvidia Corp. i Advanced Micro Devices Inc., koje se smatraju zlatnim standardom za obuku i pokretanje modela veštačke inteligencije (AI), rekli su izvori, koji su tražili da ostanu anonimni zbog poverljivosti razgovora.
Predsednik Donald Trump boravi u Rijadu u utorak, započinjući odatle širu turneju po Bliskom istoku, i mogao bi da najavi sporazum već ove nedelje.
Opširnije

SAD menjaju pravila za izvoz AI čipova
I Biden i Trump pokušavali su da ograniče kineske ambicije u oblasti čipova, zbog zabrinutosti da bi napredna tehnologija u oblasti AI mogla da ojača kineske vojne kapacitete.
08.05.2025

Trumpov investicioni 'bum' sa Bliskog istoka
Trumpova planirana bliskoistočna turneja znači da on zemlje Zaliva smatra ne samo važnim partnerima za SAD već i ključnim u njegovoj ekonomskoj strategiji.
12.05.2025

Mubadala iz UAE u svetu ulaže u AI, u Srbiji gradi vetroparkove
Mubadala Investment Company, državni investicioni fond iz Abu Dabija, bio je prošle godine najaktivniji državni fond na svetu koji je ulagao u različite sektore – od privatnih kredita do veštačke inteligencije.
31.03.2025

Mubadala glavni investitor u privatni fond za imovinu u Evropi
Mubadala, koja upravlja sa 276 milijardi dolara imovine 2011. godine je bio glavni investitor u fond Starz zenith capital
23.11.2023
Međutim, iako su dve vlade postigla preliminarni sporazum, još uvek se ugovaraju ključni detalji, navode izvori. Na prvom mestu je zabrinutost SAD da bi Kina mogla da dođe do čipova poslatih Saudijskoj Arabiji - bilo preusmeravanjem fizičkih pošiljki, bilo korišćenjem mogućnosti tih čipova putem klauda.
Bloomberg
Jedna od stavki koja je u razmatranju, prema rečima izvora, bila bi da američka vlada kontroliše pristup data centrima koji koriste američke čipove. Nije jasno pod kojim bi uslovima, niti kome, taj pristup bio omogućen. Predstavnici saudijske vlade i Bela kuća nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Ovaj sporazum je jedan od dva velika dogovora o AI čipovima o kojima Trumpovi zvaničnici pregovaraju, dok se pripremaju da izmene američka pravila koja regulišu izvoz naprednih čipova širom sveta. Trump bi mogao da najavi drugi sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima kasnije tokom svoje posete, izveštava Bloomberg.
U celini, ovi sporazumi ukazuju na to da je Trump mnogo više raspoložen nego prošli predsednik Joe Biden za slanje napredne američke tehnologije u Zaliv - region u kojem Trump, takođe, ima velike poslovne interese i gde su suvereni investicioni fondovi obećali značajna ulaganja u SAD.
"Moramo preduzeti agresivne korake kako bismo sprečili da napredni poluprovodnici ilegalno budu preusmereni u Kinu", napisao je savetnik Bele kuće za AI, David Sacks, prošle nedelje u postu na društvenoj mreži X. "Ali taj cilj ne treba da sprečava legitiman izvoz u ostatak sveta, pod uslovom da partneri poštuju razumne sigurnosne uslove."
Vašington je od 2023. godine zahtevao od kompanija da traže dozvolu za prodaju AI čipova UAE, Saudijskoj Arabiji i drugim zemljama Bliskog istoka, uglavnom zbog zabrinutosti da bi hardver mogao da završi u rukama Pekinga. Zvaničnici Bidenove administracije proveli su veći deo prošle godine razmatrajući koje uslove treba primeniti na ove isporuke, sa ciljem da se zaštiti američka tehnologija od Kine - dok ne postanu toliko restriktivni da treće zemlje potpuno odbace američki hardver.
Kao deo tih razgovora, zvaničnici Saudijske Arabije počeli su da pregovaraju bilateralni sporazum sa Bidenovim timom, prema rečima izvora upoznatih sa situacijom. Međutim, kao i UAE, oni su napustili te razgovore nakon što je Trump pobedio na predsedničkim izborima u SAD. Sada, Trump ima svoju verziju tog sporazuma.
Pored odredbi o pristupu objektima, dve strane su takođe diskutovale o ideji osnivanja takozvanih digitalnih ambasada, prema kojima bi data centri mogli biti izuzeti od lokalnih propisa o zaštiti podataka i umesto toga podložni zakonima strane države, prema rečima izvora upoznatih sa situacijom.
Cilj takve odredbe bio bi da pomogne Saudijskoj Arabiji da stvori "privlačno okruženje za strane vlade i privatni sektor - da razvijaju i usvajaju tehnologije za mirnodopske svrhe i upotrebu", prema nacrtu zakona koji razrađuje aranžman digitalnih ambasada. U zakonu, u kojem se ne pominje američki sporazum, takođe se ističe geografski položaj Saudijske Arabije i njena sposobnost da poveže tri kontinenta.
Neke evropske zemlje, kao što je Estonija, oslonile su se na slične digitalne ambasade za upravljanje vladinim IT objektima u drugim zemljama, kako bi se zaštitile od sigurnosnih rizika. Ova ideja dobija na značaju i u zalivskom regionu. G42, AI gigant iz Abu Dabija, istražuje načine za uspostavljanje digitalnih ambasada u saradnji sa vladama i za pravljenje rezervnih kopija kritične infrastrukture.
"Razmišljamo o tome kako da to sprovedemo, ali kao što možete zamisliti, ovo je prilično složeno", rekao je Kiril Evtimov, izvršni direktor Core42, klaud jedinice ove kompanije, u intervjuu u aprilu. G42 poslovni centar za podatke, Khazna, takođe je izjavio da planira da agresivno proširi svoje aktivnosti u Saudijskoj Arabiji.
- U pisanju pomogao Mark Bergen.