Aplikacije koje ste mogli da instalirate na svoje pametne telefone i s pomoću kojih ste mogli da trenirate bilo kada i bilo gde nisu novost. Međutim, pandemija virusa korona je te aplikacije popularizovala, a tržište onlajn fitnesa doživelo je ekspanziju.
Usled zatvaranja teretana i fitnes centara i preporuka da se ostane kod kuće, fitnes centri i treneri počeli su da snimaju treninge koje su prvo objavljivali na društvenim mrežama, da bi s vremenom razvili platforme na kojima su njihovi postojeći i novi klijenti u udobnosti svog doma mogli da treniraju i da budu u formi. Popularizacija fitnes aplikacija doprinela je otkazivanju članstva u teretanama, a onlajn fitnes uzima sve veći tržišni udeo u industriji.
Prema analizi Grand View Researcha, svetsko tržište virtuelnog fitnesa u 2022. procenjeno je na 16,4 milijarde dolara, a očekuje se da će do 2030. porasti za 26,72 odsto.
Opširnije
Izgradnja fitnes hotela kasnila u Crnoj Gori, pa se otvara u Dubaiju
Novi hotelski brend u centar pažnje stavlja bavljenje sportom i fitnesom, a prvi hotel otvoriće se sledeće godine u Dubaiju.
03.12.2022
Italija želi da zabrani meso proizvedeno u laboratoriji
Italijanska vlada predstavila je nacrt zakona koji će, ako bude usvojen, zabraniti proizvodnju i prodaju kultivisane hrane i mesa.
02.04.2023
Unilever otvara debatu o tome šta je definicija nezdrave hrane
Unilever sada objavljuje koliko su njihovi proizvodi zdravi ili ne.
29.10.2022
10 odsto srčanih oboljenja može se sprečiti kraćim gledanjem TV-a
To su rezultati istraživanja tima naučnika sa univerziteta u Kembridžu i Hongkongu
24.05.2022
"Tokom pandemije mnoge teretane su bile zatvorene i nametnute su smernice distanciranja. To je potrošače nateralo na usvajanje virtuelnih fitnes rešenja iz teretana i joga centara", za Bloomberg Adriju kažu iz Grand View Researcha.
Dodaju kako je, prema anketi koju je 2020. proveo Club Intel, oko 54 odsto od 2.000 ispitanih pojedinaca ili pauziralo ili potpuno otkazalo članstvo u teretani.
"Pritom, 72 odsto vlasnika fitnes centara počelo je da nudi grupne vežbe uživo i vežbe na zahtev, kako bi se nosili s padom broja članova u teretani", dodaju.
Severna Amerika imala je najveći tržišni udeo od 40,3 odsto u 2022. Činioci poput brzog rasta upotrebe pametnih telefona, porasta hroničnih oboljenja i pandemije kovida podstiču rast tržišta na kontinentu.
"Upotreba fitnes aplikacija naglo je porasla tokom pandemije kovida Prema istraživanju koje je sproveo Freeletics, tokom pandemije je 74 odsto Amerikanaca koristilo barem jednu fitnes aplikaciju, a 60 odsto njih planira da otkaže članstvo u teretani."
Najbrži rast u azijsko-pacifičkoj regiji
Analitičari Grand View Researcha očekuju da će azijsko-pacifička regija od 2023. do 2030. rasti najbržom stopom.
Ključni faktori kao što su rastuća upotreba pametnih telefona, porast svesti o zdravlju i povećanje broja aplikacija za fitnes pokreću tržište u Aziji i Pacifiku. U analizi se navodi da je tokom pandemije kovida regija zabeležila značajan rast preuzimanja fitnes aplikacija, podupirući tako rast tržišta virtuelnog fitnesa.
"Prema članku objavljenom na Svetskom ekonomskom forumu, preuzimanja aplikacija za zdravlje i fitnes su u Indiji porasla za 157 odsto, što je ekvivalentno 58 miliona novih korisnika. Preuzimanje aplikacija za zdravlje i fitnes poraslo je za 47 odsto u azijsko-pacifičkoj regiji", navodi se u analizi.
Kako se taj svetski trend odražava na tržište u Bosni i Hercegovini, čitajte na portalu Bloomberg Adria BiH.