Ministarka finansija Janet Yellen rekla je da Vašington namerava da sruši sposobnost Rusije da zaobiđe sankcije koje su uveli SAD i njihovi saveznici nakon invazije na Ukrajinu.
"Pošto ove sankcije imaju uticaj, Rusija pokušava da ih zaobiđe", rekla je Yellen u delovima komentara koje je objavilo Ministarstvo finansija koje bi trebalo da iznese u četvrtak na konferenciji za novinare u Nigati u Japanu. "Ove godine, centralni deo naše strategije je preduzimanje daljih akcija kako bi se spričili pokušaji Rusije da izbegne naše sankcije."
Yellen je u Japanu na sastanku sa ministrima finansija i guvernerima centralnih banaka zemalja Grupe sedam, gde namerava da apeluje na saveznike da pomognu u pooštravanju režima sankcija.
Opširnije
Putinov dan pobede donosi dokaze poraza
Godinu i dva meseca nakon invazije na Ukrajinu
09.05.2023
EU cilja države preko kojih Rusija izbegava sankcije
Evropska unija raspravlja o novom mehanizmu sankcija za treće zemlje.
04.05.2023
Rusija u trci da zameni zapadnu tehnologiju da bi povećala izvoz gasa
Pokušaj proširenja izvoza LNG-ja.
04.05.2023
Kremlj: Sinoć sprečen atentat na Putina
Rusija je saopštila da je u utorak uveče sprečila napad dva drona na rezidenciju predsednika Vladimira Putina u Kremlju u Moskvi.
03.05.2023
Ruska nafta i dalje pokreće evropske automobile
Još u decembru, Evropska unija je zabranila skoro svaki uvoz sirove nafte iz Rusije sa mora. Dva meseca kasnije proširila je zabranu na naftne derivate, pre svega dizel.
29.04.2023
Rekordan izvoz ruskih naftnih derivata usred sankcija
Većina ruskog dizela završi u Turskoj, a izvoz jača i u severnu Afriku i Brazil.
27.04.2023
Istakla je trostruki pristup koji ima za cilj poboljšanje razmene informacija među zemljama koje učestvuju u sankcijama, vršenje pritiska na kompanije i jurisdikcije za koje se zna da dozvoljavaju ili olakšavaju utaju i zatvaranje određenih kanala koje Rusija koristi za "opremanje i finansiranje svoje vojske".
Yellen nije pominjala uvođenje kazni zemljama koje su pomogle Rusiji da izbegne sankcije. Ministarstvo finansija je već ove godine pojačalo upozorenja kompanijama u vezi sa transakcijama koje bi mogle pomoći Rusiji da izbegne sankcije Zapada.
Evropska unija takođe raspravlja o novim mehanizmima usmerenim na treće zemlje za koje veruje da ne čine dovoljno da spreče Rusiju da nabavi zabranjenu robu.
Isporuke robe kao što su poluprovodnici, integrisana kola i druge tehnologije u Rusiju su porasle iz zemalja, uključujući Kazahstan, Ujedinjene Arapske Emirate, Tursku i Kinu.
Ministarka finansija je pohvalila ograničenje cena ruske nafte koje je predvodio SAD, što je, u kombinaciji sa sankcijama EU, pomoglo da se smanji ruski prihod od izvoza nafte bez ometanja globalnih snabdevanja.
U nekim delovima, ona nije čak ni govorila o potrebi da se pooštri sprovođenje tog programa, uprkos izveštajima da je u Aziji u prvom kvartalu verovatno bilo rasprostranjenih kršenja ograničenja cena.
Ograničenje funkcioniše prema pravilu koje zabranjuje kompanijama G7 i EU da pružaju pomorske usluge za podršku pomorskim pošiljkama ruske nafte. Pružitelji usluga dobijaju izuzeće od zabrane ako je cena isporuke nafte ispod gornje granice, koja je trenutno postavljena na 60 dolara po barelu sirove nafte.
Šefica ministarstva finansija je takođe promovisala američku politiku prijateljske podrške, strategiju koja bi ograničila zavisnost SAD i njenih saveznika od Kine u pogledu kritične robe i materijala premeštanjem lanaca snabdevanja u zemlje za koje se smatra da su pouzdanije.
Naglasila je da bi strategija mogla da koristi zemljama u razvoju.
"Takođe verujemo da naši napori za diverzifikaciju lanca snabdevanja mogu otvoriti više mogućnosti za trgovinu i ulaganja za zemlje u razvoju koje su tradicionalno imale samo ograničen otisak u globalnim lancima snabdevanja", rekla je ona.
Yellen i njeno osoblje predstavili su ideju zemljama poput Indije, Indonezije i Vijetnama, koje bi sve mogle imati koristi ako razvijene zemlje pomere svoje lance snabdevanja iz Kine.
Ona je takođe istakla "akcije za smanjenje inflacije, održavanje rasta i pomoć u ublažavanju uticaja spoljnih šokova" i "jačanje ekonomske otpornosti i bezbednosti" kao svoje ključne prioritete na sastancima u Nigati.