Pošto očajnički želi da pronađe nova tržišta za ogromne količine prirodnog gasa koji se ranije slao u Evropu gasovodom, Rusija je u misiji da drastično poveća svoju sposobnost izvoza goriva morskim putem.
Kvaka je u tome što za to treba razviti sopstvenu tehnologiju, i to brzo.
Rusija želi da utrostruči izvoz tečnog prirodnog gasa do kraja decenije, što je ambiciozan cilj koji bi je učinio glavnim snabdevačem i, što je najvažnije, omogućio vlasniku najvećih svetskih rezervi prirodnog gasa da iskoristi preko potrebna nova potrošačka tržišta. Da bi to postigla, Moskva ubrzava sopstvene tehnologije za protok kako bi se takmičila sa najboljim proizvođačima LNG opreme, od Francuske do SAD - koji su napustili Rusiju nakon invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Opširnije
Cena barela nafte brent iznad 75 dolara
Cena nafte u Aziji se stabilizovala nakon što je u utorak pala za pet odsto.
03.05.2023
Greenpeace: Nova LNG infrastruktura u EU povećava emisije ugljenika
Greenpeace upozorava da će LNG terminali dovesti do proizvodnje trećine emisija gasova staklena bašte iz 2019. godine.
30.04.2023
Ruska nafta i dalje pokreće evropske automobile
Još u decembru, Evropska unija je zabranila skoro svaki uvoz sirove nafte iz Rusije sa mora. Dva meseca kasnije proširila je zabranu na naftne derivate, pre svega dizel.
29.04.2023
Rekordan izvoz ruskih naftnih derivata usred sankcija
Većina ruskog dizela završi u Turskoj, a izvoz jača i u severnu Afriku i Brazil.
27.04.2023
Ruska industrija porasla prvi put u godini zbog vojne proizvodnje
Sektori povezani sa vojnom proizvodnjom ostvarili su snažne rezultate usred rastućih troškova invazije na Ukrajinu.
27.04.2023
Novatek PJSC, ruski privatni izvoznik LNG-ja, dobio je patent za svoj proces Arctic Cascade Modified, ili ACM, u aprilu. Tehnologija utakanja gasa zasnovana je na dizajnu koji se već koristi u četvrtom čvorištu postrojenja na Yamalu, prvom projektu kompanije za proizvodnju superhlađenog goriva - i do sada najvećem LNG postrojenju u Rusiji.
Projekat Yamal LNG koji vodi Novatek stalno radi znatno iznad predviđenog kapaciteta - ali prva tri čvorišta su izgrađena stranom opremom. Dok je Novatek u svom godišnjem izveštaju za 2022. rekao da je četvrto čvorište "potvrdilo svoju pouzdanost i visoku energetsku efikasnost", proizvođač se suočio sa problemima nakon puštanja linije u rad 2021. godine.
Rad sa ruskim proizvođačima "počinje da daje dobre rezultate", rekao je Novatek u odgovoru na pitanja e-poštom. "Znamo kako da rešimo tehničke probleme."
Gas ne donosi vladinoj kasi (ili ratnom sanduku Kremlja) toliki prihod kao nafta, ali predsednik Vladimir Putin ne može sebi da priušti da ostane na cedilu i ima malo rešenja. Moskva više ne može da zavisi od Evrope, koja bi preuzela najveći deo izvoza, a napori da se više pošalje Kini putem gasovoda mogu potrajati mnogo godina da se materijalizuju. To ukazuje na LNG: objekti se mogu graditi u blizini gasnih polja i slobodno otpremati bilo gde u svetu gde su cene najveće ili postoji potražnja.
"Domaća arktička LNG tehnologija postala je apsolutni prioritet Putinove administracije", rekla je Morena Skalamera, predavač ruskih i međunarodnih studija na Univerzitetu u Leiden u Holandiji. "Definitivno još uvek nije ni blizu održive zamene za zapadnu tehnologiju, ali [Rusija ima] podsticaj da nastavi da se poboljšava u ratnoj ekonomiji."
Još jedan test na vidiku je projekat Sakhalin-2 LNG na ruskom Dalekom istoku, koji će prvi put obavljati godišnje održavanje turbina bez stranih izvođača. Radovi će početi od jula, trajaće otprilike 40 dana, a produženi prekid preti da zategne globalnu ponudu i podstakne spot cene.
Deo problema je u tome što se Rusija decenijama fokusirala na proširene mreže gasovoda od Nemačke do Turske, ostajući daleko iza ostatka sveta u pogledu LNG tehnologije. U 2021. godini, pre rata, LNG je činio oko 15 odsto ukupnog izvoza gasa.
To znači da je jedan od najvećih svetskih izvoznika ugljovodonika u stvari relativno nov u igri LNG. Projekat Sakhalin-2, podržan prvenstveno stranim firmama, počeo je 2009. godine, a Novatekova fabrika Yamal počela je proizvodnju 2017.
LNG tehnologija je simbol šire glavobolje istraživanja i inovacija koja dolazi sa izolacijom Moskve.
Tečni gas je veoma komplikovan. Objekti su ogromna čuda inženjeringa koja mogu da se prostiru na stotine fudbalskih terena i koštaju milijarde dolara. Tipičnom postrojenju je potrebno tri do četiri godine da se izgradi, a sastoji se od lavirinta cevi koje transportuju, tretiraju i zatim hlade gas na -160C (-260F) pre nego što se utovare u specijalno dizajnirane posude.
Novatekov novi projekat, poznat kao Arctic LNG 2, koristi koncept izgradnje koristeći gravitacione strukture i izgradio je novi LNG građevinski centar u Belokamenki, u blizini arktičke luke Murmansk.
Njegov završetak je bio neizvestan nakon što su strani podizvođači, uključujući francusku Technip Energies NV, nemačku Linde i Baker Hughes Co. iz SAD, otišli 2022. Radove su nasledili dva nova izvođača: Nova Energies, koju kontroliše NIPIGAS, ruski inženjerska firma i novopridošli Green Energy Solutions LLC, registrovani u UAE, nepoznati tržištu, objavio je Kommersant prošle godine, pozivajući se na neidentifikovane osobe.
Planirano je da prvo proizvodno čvorište počne do kraja 2023. Rusija bi mogla i uspeti da ispuni taj cilj, s obzirom na to da je najveći deo posla bio završen na prvom čvorištu kada su strani izvođači otišli. Druga dva čvorišta će verovatno biti izazovnija.
Novatek je rekao da raspored ostaje kako je planirano, s tim da će prvo čvorište biti pušteno ove godine, a drugo i treće 2024. i 2026. godine.
Šira LNG industrija ostaje skeptična.
"Pravi potencijal Novatekove Arctic Cascade LNG tehnologije saznaćemo tek kada proizvodnja bude radila neko vreme", rekao je Claudio Steuer, direktor SyEnergi Consultinga, energetskog konsultanta sa sedištem u Velikoj Britaniji sa oko 30 godina iskustva u radu na globalnim LNG projektima. "U industriji LNG, sve dok se nova tehnologija ili dobavljač ne može dokazati da pouzdano funkcioniše, smatra se nepouzdanom."