Nemačka će možda morati da gasi svoje industrijske kapacitete ako ukrajinski ugovor o protoku gasa s Rusijom ne bude produžen po isteku krajem ove godine, izjavio je u ponedeljak ministar privrede Robert Habeck.
Govoreći na jednoj ekonomskoj konferenciji na istoku Nemačke, Habeck, koji je takođe zamenik kancelara, upozorio je da bi trebalo sprečiti ponavljanje iste greške, to jest pretpostaviti da će privreda ostati nezahvaćena ako se ne sprovedu preventivne mere da se osigura energetsko snabdevanje.
Napomenuo je da bi pravila o podeli tereta mogućeg manjka gasa u istočnoj Evropi trebalo poštovati, što znači da bi Nemačka morala da izvozi gas, pa bi proizvodni sektor u najvećoj evropskoj ekonomiji mogao da doživi restrikcije ili prekid snabdevanja.
Opširnije
Zbog rizika u snabdevanju, gas u Evropi skočio za 35 odsto ove nedelje
U Norveškoj, koja je najveći dobavljač prirodnog gasa u Evropi, i dalje postoji delimični prekid isporuka.
09.06.2023
Srbija i ruski gas: Da li će i dalje biti najpovoljniji?
Trenutno je cena gasa po kojoj se trguje na berzi povoljnija od one po kojoj Srbija nabavlja gas iz Rusije.
29.05.2023
Obrt: ovog leta bi proizvođači mogli da plaćaju kupcima da uzmu gas
Do poteškoća može doći ako se ne poveća potražnja.
25.05.2023
Gas na berzi jeftiniji od ruskog koji nabavlja Srbija
Cena gasa na holandskoj TTF berzi u četvrtak se spustila na oko 26 evra po megavat-satu i trenutno je niža od cene po kojoj Srbija nabavlja ruski gas.
25.05.2023
Za zajedničku evropsku kupovinu gasa prijavilo se 77 kompanija
Ukupan obim potražnje za gasom iznosi 11,625 milijardi kubnih metara.
17.05.2023
EU gradi previše kapaciteta za uvoz LNG-ja
Evropa je požurila da obezbedi kapacitete za nabavku LNG-ja kako bi ublažila energetsku krizu zbog sukoba sa Rusijom.
15.05.2023
"Ne postoji siguran scenario o tome kako će se stvari razvijati", kazao je Habeck na forumu u mestu Bad Zarov. Dodao je da će ključni za snabdevanje gasom u istočnom delu Nemačke i istočne Evrope biti dodatni kapaciteti poput planiranog LNG terminala na severu zemlje, kojem se opiru lokalno stanovništvo i grupe za zaštitu okoline.
Uprkos invaziji Rusije, Ukrajina i dalje zarađuje na naknadama za transport ruskog gasa preko svoje teritorije prema zemljama kao što su Austrija, Slovačka, Italija ili Mađarska.
Ipak, čak i ako se snabdevanje nastavi u idućoj godini, verovatno se to neće dogoditi po istim tranzitnim uslovima budući da su malo verovatni razgovori između Kijeva i Moskve o toj temi, navodi se u izveštaju Centra za globalnu energetsku politiku koji radi u okviru američkog Univerziteta Kolumbija.