Evropski fjučersi prirodnog gasa porasli su pošto su trgovci ponovo počeli da procenjuju rizike snabdevanja usred znakova svetske konkurencije u domenu goriva i toplotnog talasa koji je zahvatio kontinent.
Referentni prirodni gas završio je nedelju cenom višom za 35 odsto, što je najviše od avgusta prošle godine, kada je energetska kriza u Evropi bila na vrhuncu. To takođe predstavlja prvi nedeljni dobitak od marta.
Skok od petka je najnoviji primer ekstremne volatilnosti ove nedelje, nakon što se činilo da su ugovori dosegli cenovno dno na oko 23 evra. Kako su velike zalihe i smanjena industrijska tražnja snizili cene poslednjih meseci, trgovci su sada na svojevrsnoj ivici zbog mogućnosti sužavanja snabdevanja.
Opširnije
Da li je vezivanje za naftnu formulu dobro za Srbiju, znaćemo na zimu
Srbija kupuje gas od Rusije po ceni koja se formira na osnovu naftne formule i cena gasa na tržištu je trenutno niža od toga.
02.06.2023
Srbija i ruski gas: Da li će i dalje biti najpovoljniji?
Trenutno je cena gasa po kojoj se trguje na berzi povoljnija od one po kojoj Srbija nabavlja gas iz Rusije.
29.05.2023
Obrt: ovog leta bi proizvođači mogli da plaćaju kupcima da uzmu gas
Do poteškoća može doći ako se ne poveća potražnja.
25.05.2023
Gas na berzi jeftiniji od ruskog koji nabavlja Srbija
Cena gasa na holandskoj TTF berzi u četvrtak se spustila na oko 26 evra po megavat-satu i trenutno je niža od cene po kojoj Srbija nabavlja ruski gas.
25.05.2023
U Norveškoj, koja je najveći dobavljač prirodnog gasa u Evropi, i dalje postoji delimični prekid isporuka. Osim toga, tu je zabrinutost da bi snažan priliv tečnog prirodnog gasa, koji je pomogao kontinentu da se oporavi od krize, mogao da se smanji u narednim mesecima zbog dugog perioda niskih cena.
"Zabrinutost u fizičkom pogledu u vezi s tečnim prirodnim gasom dovela je do dovoljnog rasta cena da je zaustavila mnoge trgovce koji su šortovali na ovom tržištu", rekao je James Waddell iz Energy Aspects Ltd. "To je dalo dodatni podsticaj TTF-u", naveo je, pozivajući se na referentni fjučers kojim se trguje u Holandiji.
Brige u vezi sa snabdevanjem poklapaju se sa toplijim temperaturama kako pristiže leto, što bi moglo da poveća potrebe za hlađenjem i u Evropi i u Aziji i pojača konkurenciju za tečni prirodni gas. A toplije vreme će se ovog vikenda proširiti na mnoge delove Evrope.
Američke isporuke goriva, koje su ključne za energetsku bezbednost Evrope, trenutno su profitabilnije u Aziji za isporuke u julu, avgustu i septembru, ocenjuje BloombergNEF.
Toplotni talas u severoistočnoj Aziji koji se očekuje u narednih nekoliko nedelja takođe će povećati potražnju za hlađenjem.
Referentna holandska cena prirodnog gasa porasla je danas za 19 odsto na 32,05 evra po megavat-satu, dok je britanski ekvivalent tome porastao za 23 odsto.
Ostaje neizvesnost jer industrijska potražnja za gasom u najvećim evropskim privredama nije pokazala znake značajnog oporavka, čak je i gurnula cene naniže za oko 90 odsto u odnosu na njihov maksimum postignut 2022. godine.
Prema S&P Global Commodity Insightsu, usporavanje privrede i prelazak na obnovljive izvore energije u maju smanjili su potražnju za gasom u Nemačkoj, Italiji, Holandiji, Francuskoj, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu za skoro 10 odsto u poređenju sa istim mesecom godinu ranije.