Cena evropskog prirodnog gasa nastavlja da pada i trenutno se gasom na holandskoj TTF berzi trguje po ceni koja je na najnižem nivou u poslednjih 20 meseci, a na njen pad utiču rekordan uvoza LNG-ja i rastuće zalihe.
Referentni fjučersi su pali za čak 2,6 odsto, ispod 37 evra prvi put od jula 2021, nakon četiri uzastopne nedelje gubitaka.
Cene su niže od polovine njihovog nivoa na početku godine dok se Evropa oporavlja od istorijske energetske krize koja je posledica ruskog rata u Ukrajini. Relativno blaga zima, manja potražnja i priliv tečnog prirodnog gasa pomogli su da se spreči nestabilnost cena jer region pravi zalihe za sledeću grejnu sezonu.
Opširnije
Objavljen poziv kompanijama za zajedničku evropsku nabavku gasa
Evropska komisija u utorak pokreće prvu proceduru koja omogućava evropskim kompanijama da prijave svoje potrebe za nabavkom gasa putem mehanizma AggregateEU.
25.04.2023
Saznajemo: Srbija će poručivati gas zajedno sa članicama EU
Srbija je izrazila spremnost za učešćem u zajedničkoj kupovini gasa u okviru evropske platforme AggregateEU, potvrđeno je za Bloomberg Adriju u Ministarstvu rudarstva i energetike.
28.04.2023
Globalna ponuda LNG-ja se iz nestašice pretvara u prezasićenost
Svetsko tržište postaje preplavljeno prirodnim gasom, što snižava cene i stvara viškove tog goriva u Evropi i Aziji - barem za sledećih nekoliko nedelja.
22.04.2023
Greenpeace tuži EU zbog lažne zelene dozvole za gas i nuklearnu energiju
Greenpeace je saopštio da tuži izvršnu vlast Evropske unije zbog njene odluke da nekim gasnim i nuklearnim elektranama dodeli lažnu zelenu oznaku.
18.04.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
Uvoz LNG-ja iz zapadne Evrope u aprilu je skočio na rekordnih 10,6 miliona metričkih tona, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. SAD su isporučile oko 50 odsto goriva, dok su ruski tereti činili oko 10 odsto.
"Bez sumnje, konstantno visoki tokovi LNG-ja, u kombinaciji sa već visokim zalihama, vrše pritisak na tržište", rekao je James Waddell, šef evropskog gasa i globalnog LNG konsultanta Energy Aspects Ltd. "Ako kineska potražnja za LNG-jem ne poraste i vidimo nizak nivo globalnih zastoja postrojenja za izvoz LNG ove godine, a onda cene ispod 40 evra po megavat-satu imaju smisla."
Zalihe gasa u Evropi su u proseku popunjene oko 60 odsto, što je znatno iznad uobičajenog za ovo doba godine, pokazuju podaci Gas Infrastructure Europe. Taj početak mogao bi značiti da će region ponovo napuniti svoje zalihe pre nego što sezona grejanja počne kasnije ove godine.
Ipak, prema Goldman Sachs Group, postoji rizik od povratka ekstremne zatvorenosti na tržište sledeće zime, posebno ako hladno vreme dođe ranije. Takođe postoji zabrinutost da bi cene mogle da porastu kako potražnja iz industrije raste. Dok su fjučersi pali sa svojih rekordnih nivoa prošle godine, oni su i dalje istorijski visoki.
"Postoji mnogo faktora koji lako mogu da promene situaciju u Evropi", rekao je Marco Saalfrank, šef trgovine u kontinentalnoj Evropi u Axpo Solutions AG, u intervjuu na marginama Flame konferencije u Amsterdamu. "Veoma je teško napraviti prognozu, ali to je i razlog zašto još uvek vidimo određenu premiju za rizik."
Referentni holandski gas za isporuku u maju trgovan je za 1,9 odsto niže po ceni od 36,80 evra po megavat-satu. Ekvivalentni ugovor u Velikoj Britaniji pao je za 1,8 odsto.
- U pisanju teksta pomogle Anna Shiryaevskaya i Elena Mazneva.