Svetsko tržište postaje preplavljeno prirodnim gasom, što snižava cene i stvara viškove tog goriva u Evropi i Aziji - barem za sledećih nekoliko nedelja.
Takav trend bio je redak prizor tokom protekle godine, otkako je rat u Ukrajini razdrmao energetska tržišta, a Evropa požurila da osigura što više alternativnih izvora zaliha.
Sada se zalihe pune od Južne Koreje do Španije, što je rezultat uglavnom blage zime i nastojanja da se smanji potrošnja. Tankeri napunjeni tečnim prirodnim gasom, koji se koristi kao zamena za izgubljene ruske tokove, sada se često bore da pronađu luku za istovar i provode nedelje plutajući na moru.
Opširnije
Greenpeace tuži EU zbog lažne zelene dozvole za gas i nuklearnu energiju
Greenpeace je saopštio da tuži izvršnu vlast Evropske unije zbog njene odluke da nekim gasnim i nuklearnim elektranama dodeli lažnu zelenu oznaku.
18.04.2023
Evropa pokreće novu LNG referentnu vrednost
Evropa ima novo merilo za tečni prirodni gas (LNG) za koje se regulatori nadaju da će odvojiti tržište od različitih skokova cena kojima je kontinet bio izložen prošle godine.
03.04.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
Gazprom 'prisilio' Federaciju BiH na Turski tok
Bosna i Hercegovina je jedna od retkih evropskih zemalja koja 100 odsto zavisi od Gazproma i ruskog gasa.
30.03.2023
Holandija zatvara najveće gasno polje zbog zemljotresa
Očekuje se da holandska vlada ove godine zatvori najveće gasno polje u Evropi, kod grada Groningena, na severu Holandije, izjavila je odlazeća direktorka kompanije Shell u toj zemlji.
27.03.2023
Potražnja za gasom obično opada kako se grejna sezona završava, pre nego što toplije vreme poveća potrebe za hlađenjem kasnije tokom leta. Gorivo tada uglavnom odlazi u skladište kako bi se pripremilo za sledeću sezonu, ali ove godine napori da se popune skladišta u Evropi mogli bi da budu završeni već krajem avgusta, rekli su iz Morgan Stanleya.
"Čini se da postoji kratkoročna prezasićenost gasom koja bi trebalo da održi pritisak na cene LNG-ja u narednih nekoliko nedelja i potencijalno da pomeri referentne vrednosti malo niže", rekao je Talon Custer, energetski analitičar u Bloomberg Intelligenceu.
Iako su cene gasa u Evropi i Aziji naglo pale u odnosu na prošlogodišnji maksimum, one su i dalje daleko iznad proseka u poslednjih deset godina, što ukazuje na moguću zabrinutost da bi sadašnja prezasićenost mogla brzo nestati. Custer kaže da bi cene "mogle da budu pri dnu" jer bi jeftiniji gas mogao da podstakne dodatnu potražnju.
Sve oči su uprte u letnju sezonu, jer ekstremne vrućine i suša mogu povećati potrošnju. Do početka trećeg kvartala uvoznici će početi da se pripremaju za zimu, povećavajući konkurenciju za LNG terete, rekao je Custer.
Od Španije do Kine
U Španiji, gde se nalazi najviše LNG terminala u Evropi, skladišta gasa su već 85 odsto popunjena, što znači da bi nacionalno tržište moglo brzo da postane preveliki kapacitet i da utiče na spot cene, saopštio je RBC Capital Markets.
U Finskoj, termini za uvoz LNG-ja za letnji period smanjeni su na 10 sa 14, delom zbog očekivanog smanjenja potražnje. Evropa je brzo instalirala mobilne terminale za uvoz LNG-ja jer je smanjila svoju zavisnost od ruskog gasa iz gasovoda, a ove i sledeće godine biće dodato još više.
U međuvremenu, globalni izvoz LNG-a vratio se na najviši nivo u martu, delom zbog oporavka američke proizvodnje. Dodatna ponuda doprinosi nižim cenama jer se trgovci bore da pronađu dom za svoje pošiljke.
Izvoz gasa iz Velike Britanije na kontinent raste jer zemlji nedostaju velika skladišta i LNG nastavlja da teče rekordnim stopama za ovo doba godine. Pored toga, Kina je zabeležila rekordan ponovni izvoz LNG-ja nakon ukidanja ograničenja izazvanih pandemijom. Drugi veliki kupac, Japan, takođe nudi prodaju pošiljki kako bi sprečio prekomernu ponudu kod kuće.
U Južnoj Americi potražnja ostaje slaba sve dok Argentina ne instalira svoj drugi plutajući uvozni terminal u maju, na vreme za hladniji period na južnoj hemisferi, rekao je Leo Kabouche, analitičar kompanije Energy Aspects.
Međutim, planirano godišnje održavanje gasnih postrojenja od kraja aprila do leta moglo bi da zaustavi prekomerno snabdevanje. Ostali rizici ostaju, kao što su dalji rezovi u ruskom snabdevanju ili neočekivani prekidi. Očekuje se da će globalno snabdevanje LNG-jem ostati ograničeno još dve godine.
To se odražava na cene fjučersa, koje će verovatno rasti u narednim mesecima, posebno zimi, i ostati povišene do početka 2025. godine.
"Za 2023. evropski gasni bilans je mnogo osetljiviji nego prošle godine", rekli su iz Francuskog instituta za međunarodne odnose u belešci prošle nedelje. "Svaki manji prekidi u snabdevanju mogu imati velike posledice."
- Uz pisanju teksta pomogli Elena Mazneva i Francois de Beaupuy.