Očekuje se da holandska vlada ove godine, uprkos neizvesnostima izazvanim ratom u Ukrajini u vezi sa snabdevanjem energentima, zatvori najveće gasno polje u Evropi, kod grada Groningena, na severu Holandije, izjavila je odlazeća direktorka kompanije Shell u toj zemlji.
To ležište se eksploatiše od 1963. godine, ali više od 20 godina tamošnjih 200.000 stanovnika je izloženo sve jačim zemljotresima zbog "vakuumskih džepova" nastalih ispumpavanjem prirodnog gasa, te se to ležište zato već koristi veoma malo.
"To nalazište mora biti zatvoreno. Može i mora", rekla je Marjan van Loon na televizijskom kanalu WNL, a prenela agencija Beta. Dodala je da stručnjaci smatraju da se to može obaviti već ove godine.
Opširnije
Raste industrijska potražnja za gasom u EU
Evropske kompanije koriste više prirodnog gasa pošto su cene pale na nivoe pre početka rata u Ukrajini.
25.03.2023
EU nastavlja sa merom štednje gasa za 15 odsto
EU predlaže da produži svoj cilj smanjenja potražnje za gasom za 15 odsto do sledeće zime, jer se prilagođava smanjenju ruskih rezervi.
20.03.2023
Norveška dobija rekordan prihod od nafte i gasa
Norveška je prošle godine zaradila 528 milijardi kruna (50 milijardi dolara) zbog direktnog posedovanja dozvola za razvoj naftnih i gasnih polja.
18.03.2023
EU u aprilu počinje zajedničku nabavku gasa
EU narednog meseca planira da načini prve zajedničke korake u kupovini gasa, što bi trebalo da pomogne snižavanju cena energenata.
07.03.2023
Cene gasa mogle bi da se vrate na rekordne ako se tražnja u Kini poveća
Snabdevanje gasom u Evropi sledeće zime moglo bi biti više pogođeno nego ove, i to ne zbog smanjenja isporuke ili potpune obustave iz Rusije.
07.03.2023
Direktor Shella: Globalna žeđ za naftom i gasom nema znakova usporavanja
Poslovanje sa prirodnim gasom kompanije Shell može nastaviti da raste i nakon rekordnog profita 2022. godine.
02.02.2023
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Holandija je planirala da zauvek zatvori tu slavinu 2022. godine, ali je odložila zbog geopolitičke situacije posle ruske invazije Ukrajine.
Shell Holandija i ExxonMobile imaju jednak udeo u NAM-u, kompaniji za vađenje gasa iz Groningena od početka 1960-ih.
Konačna odluka vlade Holandije o zatvaranju tog ležišta očekuje se u junu, ali će, upozoreno je, "zavisiti od međunarodne situacije".
Parlamentarna komisija objavila je u februaru izveštaj u kojeme je holandska vlada kritikovana što nije zatvorila ležište i navedeno je da ima moralnu obavezu da popravi stanje u Groningenu, gde su mnoge kuće znatno oštećene.
Predsednica Shella je uverila da će ta naftna kompanija platiti štetu i ojačati infrastrukturu u toj oblasti.