Kompanije Eni SpA i QatarEnergy potpisale su ugovor o tečnom prirodnom gasu (LNG) na 27 godina, što je treći veliki dogovor koji je zalivska zemlja sklopila sa evropskom firmom ovog meseca.
Počevši od 2026, kroz zajednički poduhvat bliskoistočne kompanije i Enija na plutajući uvozni terminal u Pjombinu u Italiji biće dostavljano 1,5 milijardi kubnih metara LNG godišnje. Ranije ovog meseca, TotalEnergies SE i Shell Plc - koji takođe ulažu u širenje katarskog LNG-ja - potpisali su slične ugovore.
Evropske firme zaključuju neke od najdugoročnijih i najvećih ugovora on nabavci LNG-ja, dok se kontinent priprema za drugu zimu nakon obustave isporuka ruskog gasa gasovodima. Ugovorni potpisani na više decenija koje preferira Katar, glavni rival SAD i Australiji u trci za mesto najvećeg svetskog dobavljača, postaju sve privlačniji Evropi, kojoj je sada obezbeđivanje zaliha gasa prioritet.
Opširnije
Kada je gas u pitanju, čeka nas mirnija i jeftinija zima
Posle burnog perioda veoma nestabilnih i visokih cena prirodnog gasa, cena gasa se poslednjih meseci stabilizovala na prosečnom nivou od oko 40 evra po megavat-satu na holandskoj TTF berzi.
13.10.2023
Sindikati blizu dogovora da okončaju štrajk u Chevronu
Kompanija Chevron i sindikati su blizu dogovora o okončanju štrajkova u fabrikama za izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) u Australiji.
21.09.2023
Kina pravi zalihe LNG-ja za zimu, pretnja za svetsko tržište
Kina želi da napravi zalihe tečnog prirodnog gasa (LNG) za zimu, vraćajući se na spot-tržište, a taj potez rizikuje da smanji snabdevanje drugim uvoznicima.
13.09.2023
Cena evropskog gasa raste uoči ključnih pregovora u Australiji
Cena evropskog prirodnog gasa raste dok trgovci procenjuju šta bi mogao da bude rezultat pregovora o potencijalnim štrajkovima radnika u LNG postrojenjima u Australiji.
22.08.2023
Istovremeno, pokreću se i pitanja o klimatskim ciljevima kontinenta, pri čemu Evropska unija cilja da postigne nultu emisiju gasova do 2050. godine i potpuno izbaci iz upotrebe fosilna goriva.