Evropska komisija (EK) u utorak pokreće prvu proceduru koja omogućava evropskim kompanijama da prijave svoje potrebe za nabavkom gasa putem mehanizma AggregateEU kako bi se pripremile za zajedničku nabavku gasa na nivou EU, saopštila je u utorak EK.
Ovo je važan korak u pripremi EU za narednu zimu, odnosno koordinisanom i blagovremenom punjenju skladišta gasa, čime se zajednički uticaj na tržište koristi za pregovaranje o povoljnijim cenama sa međunarodnim dobavljačima.
Registrovane kompanije imaju rok od nedelju dana, do 2. maja, da se odazovu na prvi poziv za objedinjavanje potražnje. Nakon podnošenja zahteva pojedinačnih kompanija, potrebne količine će biti objedinjene, nakon čega će se tražiti ponude za nabavku na svetskom tržištu. Kada zajednički evropski mehanizam tražnje AggregateEU pronađe odgovarajuće ponude međunarodnih dobavljača gasa, uključene kompanije će započeti pregovore sa dobavljačima o ugovornim uslovima za kupovinu i isporuku gasa.
Opširnije
Globalna ponuda LNG-ja se iz nestašice pretvara u prezasićenost
Svetsko tržište postaje preplavljeno prirodnim gasom, što snižava cene i stvara viškove tog goriva u Evropi i Aziji - barem za sledećih nekoliko nedelja.
22.04.2023
Evropa pokreće novu LNG referentnu vrednost
Evropa ima novo merilo za tečni prirodni gas (LNG) za koje se regulatori nadaju da će odvojiti tržište od različitih skokova cena kojima je kontinet bio izložen prošle godine.
03.04.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
Gazprom 'prisilio' Federaciju BiH na Turski tok
Bosna i Hercegovina je jedna od retkih evropskih zemalja koja 100 odsto zavisi od Gazproma i ruskog gasa.
30.03.2023
EU traži način da članice blokiraju uvoz ruskog LNG-a bez novih sankcija
EU traži način da zemlje članice imaju opciju da efikasno zabrane uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa bez uvođenja novih energetskih sankcija.
28.03.2023
Ministar: Najam skladišta gasa u Mađarskoj produžen za godinu dana
On je dodao i da danas, nakon što je završena zimska sezona, nije potrošeno onoliko gasa koliko je bilo očekivano.
23.03.2023
Italija se novim LNG terminalom udaljava od ruskog gasa
Italija je napravila ključni korak ka obezbeđivanju energetske nezavisnosti od Rusije dolaskom novog postrojenja za uvoz tečnog prirodnog gasa.
20.03.2023
Komisija neće imati nikakvu ulogu u pregovorima. Prvi kupoprodajni ugovori očekuju se pre leta.
"Danas činimo veliki korak da zajednička nabavka gasa na nivou EU postane stvarnost. Energetska kriza nas je naučila da je EU uspešnija kada deluje jedinstveno i solidarno. Omogućavanjem kompanijama iz EU da objedine nabavku gasa, AggregateEU će iskoristiti ekonomski uticaj Unije i pomoći nam da obezbedimo dovoljne količine gasa u skladištu da bismo preživeli sledeću zimu. Podjednako je važno doprineti ponovnom uspostavljanju punog proizvodnog kapaciteta energetske intenzivne industrije EU rešavanjem problema visokih cena energenata, što je ključno za našu konkurentnost", rekao je potpredsednik Komisije Maroš Šefčovič, zadužen za međuinstitucionalne odnose i prognoze.
Šest poziva
U narednih 12 meseci dalje procedure nabavki će se sprovoditi redovno, svaka dva meseca. Mogućnost prijave na mehanizam AggregateEU je i dalje otvorena za kompanije. Trenutno je registrovano 76 kompanija, dok su ostale u procesu prijave. Pored toga, 11 kompanija spremno je da posreduje kao centralni kupac ili zastupnik, saopštila je EK.
Države članice su se obavezale da će učestvovati u agregaciji potražnje za najmanje 15 odsto svojih nacionalnih ciljeva za skladištenje gasa, što odgovara oko 13,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Ciljevi skladištenja gasa i zajedničke nabavke ugovoreni su 2022. godine kao hitne mere zbog ruske upotrebe energenata kao oružja i sve viših cena energije zbog ruske invazije na Ukrajinu. Njihova svrha je da smanje volatilnost cena, omoguće sigurno i predvidljivo snabdevanje energijom i iskoriste uticaj zajedničkog evropskog tržišta. U cilju realizacije plana REPowerEU i diverzifikacije snabdevanja energijom u EU, ruski gas je isključen iz zajedničke nabavke.
Energetska platforma
Podsetimo, AggregateEU je mehanizam EU koji omogućava agregaciju potražnje za gasom i zajedničke nabavke. Osnovan je kao glavna komponenta energetske platforme EU u njenom nastojanju da izbegne isporuke ruskog gasa tako što će ga zameniti pouzdanijom alternativom. Njegov cilj je da obezbedi dovoljno snabdevanje gasom, a istovremeno smanji rizik od konkurencije između kompanija na svetskom tržištu.
Komisija je angažovala pružaoca usluga Prisma European Capacity Platform GmbH da uspostavi mehanizam za agregiranje potražnje i zajedničke nabavke putem bezbedne onlajn platforme. Platforma je dostupna kompanijama iz zemalja EU i ugovornih strana Energetske zajednice. Zasad su interesovanje za učešće izrazile Ukrajina, Moldavija i Srbija.
Energetska platforma EU uspostavljena je u aprilu 2022. godine na osnovu mandata Evropskog saveta za diverzifikaciju snabdevanja gasom i smanjenje zavisnosti od ruskog gasa. U oktobru 2022. godine, Evropski savet je odobrio zajedničku nabavku gasa kako bi se olakšali pregovori sa partnerima od poverenja i pronašla obostrano korisna partnerstva korišćenjem zajedničkog političkog i tržišnog uticaja Unije.