Srbija je izrazila spremnost za učešćem u zajedničkoj kupovini gasa u okviru evropske platforme AggregateEU, potvrđeno je za Bloomberg Adriju u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Naime, AggregateEU je naziv usluge objedinjenja potražnje i zajedničke kupovine gasa, kojom upravlja Prisma putem onlajn platforme, a pored zemalja članica EU, poziv da učestvuju u nabavci dobile su i zemlje članice Energetske zajednice, među kojima je i Srbija. Pored naše zemlje, spremnost su izrazile i Moldavija i Ukrajina.
"Članice Energetske zajednice, uključujući i Srbiju, pozvane su da iskažu zainteresovanost za učešćem u zajedničkoj kupovini. Imajući u vidu da je diverzifikacija pravaca i izvora snabdevanja strateško opredeljenje Srbije, izražena je spremnost za učešćem u ovoj zajedničkoj kupovini", rečeno je iz Ministarstva za naš medij.
Opširnije
Objavljen poziv kompanijama za zajedničku evropsku nabavku gasa
Evropska komisija u utorak pokreće prvu proceduru koja omogućava evropskim kompanijama da prijave svoje potrebe za nabavkom gasa putem mehanizma AggregateEU.
25.04.2023
Globalna ponuda LNG-ja se iz nestašice pretvara u prezasićenost
Svetsko tržište postaje preplavljeno prirodnim gasom, što snižava cene i stvara viškove tog goriva u Evropi i Aziji - barem za sledećih nekoliko nedelja.
22.04.2023
Evropa pokreće novu LNG referentnu vrednost
Evropa ima novo merilo za tečni prirodni gas (LNG) za koje se regulatori nadaju da će odvojiti tržište od različitih skokova cena kojima je kontinet bio izložen prošle godine.
03.04.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
Ministar: Najam skladišta gasa u Mađarskoj produžen za godinu dana
On je dodao i da danas, nakon što je završena zimska sezona, nije potrošeno onoliko gasa koliko je bilo očekivano.
23.03.2023
Cene gasa mogle bi da se vrate na rekordne ako se tražnja u Kini poveća
Snabdevanje gasom u Evropi sledeće zime moglo bi biti više pogođeno nego ove, i to ne zbog smanjenja isporuke ili potpune obustave iz Rusije.
07.03.2023
Počinju radovi na gasovodu u Bugarskoj, Srbija sve bliža nezavisnosti od ruskog gasa
U Bugarskoj su u sredu počeli radovi na izgradnji gasnog interkonektora koji će povezati Sofiju i Niš.
01.02.2023
Potvrdili su da Javno preduzeće Srbijagas preduzima aktivnosti u vezi sa prijavljivanjem na Prisma platformu, što je preduslov za učešće u zajedničkoj kupovini, koja će se odvijati sukcesivno.
U Srbiji se godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa. Od toga 2,2 milijarde kubnih metara gasa naša zemlja dobija iz Rusije preko Turskog toka, a na osnovu trogodišnjeg ugovora koji je potpisan prošle godine. Preostalih 800 miliona kubnih metara gasa naša zemlja nabavlja na tržištu po višim, tržišnim cenama.
Kada je potpisan ugovor sa Rusima, tada je za Srbiju napravljena i mnogo povoljnija cena u odnosu na cene koje su se u tom trenutku kretale na tržištu. Cena ruskog gasa za našu zemlju iznosi između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara. Podsetimo, prošle godine u jednom trenutku cena je dostigla 3.500 dolara za 1.000 kubnih metara (više od 300 evra po megavat-satu). Trenutna cena gasa na holandskoj TTF berzi je oko 450 dolara za 1.000 kubnih metara (39 evra po megavat-satu).
Cena ruskog gasa za Srbiju i dalje je povoljnija u odnosu na tržišne cene koje su krajem prošle godine počele drastično da padaju.
Na pitanje našeg medija da li očekuju da će cena gasa u okviru ovog mehanizma biti jeftinija od ruske cene ili približno ista, iz Ministarstva su odgovorili da će "cena odražavati trenutnu tržišnu poziciju, odnosno stanje ponude i potražnje".
Iz Ministarstva su potvrdili da se ruske količine gasa za Srbiju odvijaju nesmetano, ali odgovor na pitanje da li će nabavka gasa preko evropskog mehanizma ugroziti trogodišnji ugovor sa Rusijom nismo dobili.
Nismo dobili ni precizan odgovor od Ministarstva na pitanje koju količinu gasa će Srbijagas tražiti u okviru evropskog mehanizma. "Snabdevanje Srbije gasom se odvija nesmetano, međutim, za potrebe vršne potrošnje, odnosno za dane kada je potrošnja najveća, potrebno je obezbediti dodatne količine iz različitih izvora u cilju sigurnosti snabdevanja tržišta."
Kada je reč o dopremanju prirodnog gasa u Srbiju prema evropskom mehanizmu, iz Ministarstva kažu da bi se odvijalo na isti način kao i kod samostalne kupovine prirodnog gasa na berzi, ugovaranjem tačke isporuke i zakupom potrebnih kapaciteta u gasovodu.
O mehanizmu
Evropska komisija je sa državama članicama uspostavila platformu za zajedničku kupovinu gasa da bi obezbedila snabdevanje EU energijom po pristupačnim cenama.
Cilj platforme je da pomogne u koordinaciji kupovine gasa, koristeći kolektivnu pregovaračku i političku moć EU, da obezbedi snabdevanje po održivim cenama za građane i preduzeća EU.
Takođe, ovim mehanizmom se nastoji izbeći da kompanije iz EU licitiraju za isti gas i kao posledicu toga povećaju cenu.
U utorak objavljen prvi poziv
Evropska komisija je u utorak pokrenula prvu proceduru koja omogućava evropskim kompanijama da prijave svoje potrebe za nabavkom gasa putem mehanizma AggregateEU.
Registrovane kompanije imaju rok od nedelju dana, do 2. maja, da se odazovu na prvi poziv za objedinjavanje potražnje. Nakon podnošenja zahteva pojedinačnih kompanija, potrebne količine će biti objedinjene, nakon čega će se tražiti ponude za nabavku na svetskom tržištu. Kada zajednički evropski mehanizam tražnje AggregateEU pronađe odgovarajuće ponude međunarodnih dobavljača gasa, uključene kompanije će započeti pregovore sa dobavljačima o ugovornim uslovima za kupovinu i isporuku gasa.
Komisija neće imati nikakvu ulogu u pregovorima. Prvi kupoprodajni ugovori očekuju se pre leta.
U narednih 12 meseci dalje procedure nabavki će se sprovoditi redovno, svaka dva meseca. Mogućnost prijave na mehanizam AggregateEU je i dalje otvorena za kompanije. Trenutno je registrovano 76 kompanija, dok su ostale u procesu prijave. Pored toga, 11 kompanija spremno je da posreduje kao centralni kupac ili zastupnik, saopštila je u utorak Komisija.
Države članice su se obavezale da će učestvovati u agregaciji potražnje za najmanje 15 odsto svojih nacionalnih ciljeva za skladištenje gasa, što odgovara oko 13,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.