Stan na dan, koncept kratkoročnog iznajmljivanja stanova, nekada samo popularan način za zaradu danas zadaje glavobolju mnogima. Državi, jer ne ubira prihode od poreza, a lokalcima jer muče muku sa nedostatkom stanova za dugotrajni najam, kao i sa cenama.
Zbog toga su predstavnici vlasti mnogih zemalja, a posebno onih koje su za turiste top destinacije, poput Španije, Francuske, Holandije, Nemačke i Portugalije, zavrnule rukave i donele niz mera koje će, brinu se neki, potpuno zabraniti kratkoročni najam stanova.
Stan na dan u Beogradu u ekspanziji
U Srbiji prema poslednjim podacima ima više od 22.500 registrovanih stanova koji se izdaju na dan i vode kao ugostiteljski objekti. I neregistrovanih je, nema sumnje, mnogo. Beograd u tom broju, logično, prednjači. Samo na platformi Airbnb trenutno u prestonici ima oko 5.000 stanova koji su spremni da otvore vrata gostima iz sveta.
Opširnije
Kinezi zidaju cene stanova u Boru, elektronika u Nišu, a EXPO u Beogradu
U Surčinu za oko 10 odsto raste broj prodaja stanova i 18 odsto vrednost u prvoj polovini godine međugodišnje, pokazuju preliminarni podaci RGZ-a, koje prvi objavljujemo
30.09.2024
Rusi kupuju stanove u Beogradu, za kvadrat potrebne dve i po srpske plate
Ovu nedelju je obeležila vest da evropska auto-industrija sve dublje tone, pada prodaja i kupci radije kupuju hibride nego električne automobile.
27.09.2024
Mladi uglavnom kupuju stanove do 45 kvadrata, i to na kredit
Podaci Republičkog geodetskog zavoda pokazuju da je u prvoj polovini 2023. godine udeo mladih do 30 godina u kupovini stanova iznosio više od 15 odsto.
10.09.2024
Stan na turskoj obali za 40.000 evra, po ceni garaže u Beogradu
Nedavno je u blizini grada Mersina otvoren aerodrom, koji bi mogao da doprinesi ekonomskom i turističkom razvoju ovog regiona.
11.09.2024
Ako tome dodamo i činjenicu da je kupovina stanova, posebno u Beogradu, investicija, pri čemu se više isplati kratkoročni najam od dugoročnog, sasvim je izvesno da je ovaj koncept trenutno u ekspanziji.
Stan na dan kao vetar u leđa sivoj ekonomiji
Koncerti grupe Rammstein, u maju ove godine, vrlo lepo su pokazali da ni to što srpska prestonica trenutno ima nije dovoljno. Svi kapaciteti su bili popunjeni, a cene su bile vrtoglave. Oni koji su čekali poslednji trenutak da rezervišu smeštaj za najam apartmana u Jajincima (prigradskom delu Beograda) na jednu noć, preko platforme Booking, izdvojili su 117.000 dinara.
Nema dileme, turizam u Srbiji se ubrzano razvija. Samo Beograd beleži godišnji rast turista od 18 odsto i donosi sve veći devizni priliv, ali, nažalost, ruku pod ruku s njima i siva ekonomija uzima maha.
Država htela da ugasi Booking
Ministar turizma Husein Memić rekao je nedavno da su najveći problem za sivu ekonomiju u turizmu korisnici privatnog smeštaja i strane platforme koje kod nas rade nelegalno.
"Razgovarali smo sa predstavnicima platformom Booking. Dolazili su u Beograd i predložili smo kako bi trebalo da se radi. O tome smo razgovarali i sa drugim stranim platformama za izdavanje smeštaja. Čak smo mislili da je rešenje da ugasimo Booking, ali stručnjaci su nam rekli da je to nemoguće jer će oni uvek naći kanal da dođu do građana Srbije", kaže Memić.
Iako i Srbiji, a posebno u Beogradu, stan na dan mnogim zakupcima mrsi konce, jer - poput dela Evropljana - postaju žrtve manjka prostora i viših cena, nema najava da će koncept ovde tako lako izumreti.
Bojan Zečević, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, za Bloomberg Adriju kaže da veruje da što se tiče Bookinga i ostalih platformi one neće biti ukinute.
"Kada je reč o kategoriji stan na dan, ona uglavnom privlači turiste koji generalno vode računa o troškovima. Konkretno, ako avio-prevoznici nastave da nude povoljnije cene karata, biće više zainteresovanih posetilaca za Srbiju i to je uglavnom ona kategorija putnika koja bira i povoljniji smeštaj, u odnosu na hotelski", kaže Zečević i napominje da za razliku evropskih zemalja koji se bore s prekomernim turizmom u Srbiji još uvek nema tih problema.
EXPO infuzija za stan na dan
Stvar dodatno komplikuje i EXPO 2027 kada se očekuju da tokom tri meseca Srbiju poseti preko tri miliona turista. Hotelskih kapaciteta nema dovoljno i malo je verovatno da će do tada biti izgrađeni.
„Nije realno očekivati da neko izgradi hotele samo da bi se popunio taj nedostatak, jer šta će biti kada prođe EXPO. Hoteli se ne grade zbog nekog konkretnog događaja, već zbog dugoročnih planova“, objašnjava Zečević.
Optimističan je u pogledu dugovečnosti koncepta stan na dan i Nikola Seneši, investicioni savetnik.
"Beogradu treba koncept stan na dan, bar do izložbe EXPO 2027. Država ukidanje sada sebi ne može da dopusti, jer bi veoma loše uticalo na turizam i stvorilo bi velike problemu, pošto nije realno očekivati da se do tada sagradi više od 12.000 hotelskih soba, koliko je potrebno", objasnio je za Bloomberg Adriju.
Zašto Evropa odbacuje stan na dan?
Postoje barem tri razloga za to: prekomerni turizam, manjak stambenih jedinica za lokalce i rast cena zbog tog manjka. Stanovništvo je, praktično, primorano da se seli u druge, udaljenije ili povoljnije krajeve jer ne uspeva da izađe na kraj sa cenama i naletom turista koji sada radije biraju stanove nego hotele.
Katalonska prestonica je najodlučnije pokrenula ovaj "trend", kada je odlučno najavila da od 2029. zabranjuje kratkoročni najam. Zvaničnici su najavili ukidanje dozvola za više od 10.000 stanova, za koje je trenutno odobren kratkoročni zakup.
Mere je preduzeo Pariz, grad svetlosti, koji je ograničio cene rente, jer upravo one najviše vuku inflaciju usluga, baš kao i u Srbiji.
U Lisabonu je kratkoročno iznajmljivanje, uključujući stanove na Airbnb i drugim platformama, pod kontrolom lokalnog operatora za smeštaj - Alojamento Local. Ta mera nalaže da svi domaćini moraju da registruju svoj stan kod portugalskih vlasti pre nego što ga iznajme.
Nedavno je u Mađarskoj organizovan referendum. Stanovnici najposećenijih opština u Budimpešti glasali su na referendumu za zabranu kratkoročnog iznajmljivanja smeštaja. Na referendumu koji je trajao dve nedelje, 54 odsto stanovnika glasalo je za zabranu stanova na dan. Gradonačelnik Tamas Soproni je obećao da će podneti zakon o zabrani kratkoročnog iznajmljivanja smeštaja od 2026. godine.