Da je neko pre deset godina rekao da će jednog dana cene stanova najviše da rastu na jugu i istoku Srbije, a da će u Beogradu tražnja za stanovima da se pomeri ka periferiji i u Surčinu procveta prodaja, niko mu verovatno ne bi poverovao. Ali to se obistinilo u prvoj polovini ove godine: eksploatacija bakra i zlata u Boru i strane kompanije elektronske industrije u Nišu dali su snažan impuls rastu prodaje i cena stanova u tim gradovima, a u Beogradu je zbog EXPO 2027 eksplodiralo tržište nekretnina u zaleđu aerodroma.
Prema preliminarnoj proceni Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), vrednost tržišta, odnosno količina novca upotrebljena za kupovinu svih nepokretnosti u Surčinu je porasla za 100 odsto u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prethodne. Broj kupoprodaja porastao je za oko 18,8 odsto, otkriva za Bloomberg Adriju Ivana Štrbac, šefica Odeljenja za procenu nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda.
"Surčin beleži veliki međugodišnji porast prodaje nekretnina u prvoj polovini godine. Preliminarni podaci pokazuju da za oko 10 odsto raste broj prodaja stanova i 18 odsto vrednost tržišta kupoprodaja stanova”, navodi detalje Štrbac i najavljuje da će u oktobru biti objavljen polugodišnji izveštaj o tržištu nekretnina u Srbiji.
Opširnije
Rusi u Srbiji ove godine kupili stanove u vrednosti od oko 85 miliona evra
U Beogradu kupljena polovina nekretnina
24.09.2024
Beograd na vodi dobija još milion kvadrata
Izmene prostornog plana Beograda na vodi donose nove kvadrate ovom kompleksu, gde je najjeftiniji kvadratni metar 3.400 evra, a najskuplji 10.000 evra
23.08.2024
Cena zemljišta u blizini EXPO kompleksa skočila do 60 odsto
Prodaja nekretnina u Surčinu povećana za 32 odsto
01.07.2024
Najsiromašniji delovi Srbije pumpaju cene stanova
Cene novosagrađenih stanova u Srbiji u prvoj polovini godine porasle za 0,8 odsto, saopštio je u ponedeljak RZS.
16.09.2024
Ono što je zanimljivo, poljoprivredno zemljište beleži 50 odsto više kupoprodaja, a njegova vrednost je porasla čak 127 odsto.
To je signal da će ovaj deo grada, gde će se nalaziti nacionlani stadion i beogradski sajam, tek da se razvija. Tako da investitori strateški razmišljaju da zemljište kupe jeftinije i pretvore ga u građevinsko, jer će vrednost nekretnina u ovom delu grada samo rasti.
Država će prema podacima Ministarstva finansija uložiti 1,29 milijardi evra u izgradnju objekata i prateće infrastrukture za EXPO 2027. To uključujući infrastrukturu za nove gradske četvrti u Beogradu, akvatik centar, železnicu Zemun-Aerodrom "Nikola Tesla", Beograd EXPO, novi kej na Savi, stambeni kompleks od 1.500 stanova u kome će biti smešteni učesnici, a koji će verovatno posle toga biti ponuđeni na tržištu, slično kao i u Belvilu, koji je zidan za potrebe Univerzijade.
"U Beogradu inače tražnja za stanovima se pomera kao periferiji, imajući u vidu izgradnju EXPO, beg iz gradskog jezgra, mirnije okruženje, ali i povoljnije cene", primećuje sagovornica Bloomberg Adrije.
Velike investicije, osim što zapošljavaju ljude, menjaju i trendove na tržištu nekretnina. U prethodnom periodu jug i istok Srbije imali dinamičniji rast cena stanova nego Beograd i Vojvodina, ali svakako to je region koji je od početka imao niže cene i imao veći prostor za rast.
Rusi u Srbiji ove godine kupili stanove u vrednosti od oko 85 miliona evra Ruski državljani sve više kupuju stanove u Srbiji i prodaja je ove godine, prema preliminarnim podacima, porasla za oko 10 odsto. Ukupna vrednost stanova koje su Rusi kupili u prva dva kvartala je 85 miliona evra - od toga je polovina vrednosti u Beogradu. Rusi se opredeljuju za Vojvodinu, uglavnom za Novi Sad i Suboticu. Ivana Štrbac iz RGZ-a je u intervjuu za Bloomberg Adria Start navela da je indeks cene nepokretnosti pokazao da cene kvadrata nastavljaju da rastu po stopi od skoro pet odsto, ali da Beograd više ne prednjači u tom rastu. U glavnom gradu je pre svega usporila prodaja u novogradnji, istakla je šefica Odeljenja za procenu nepokretnosti RGZ-a. |
BOR
U Boru se zapaža velika ekspanzija na tržištu kuća i stanova, kaže Štrbac.
"U stanove je prema preliminarnoj proceni investirano oko šest miliona evra u prvoj polovini 2024. godine, što je za oko 118 odsto više nego u prvom polugodištu prethodne godine. Broj prodatih kuća je utrostručen, a vrednost je pet puta povećana", ukazuje Štrbac na osnovu preliminiranih podataka RGZ-a za prvo polugodište.
Inače, cene stanova u Boru se kreću između 800 i 1.200 evra po kvadratnom metru. Prema indeksu cena za drugi kvartal, region juga i istoka Srbije beleži rast cena od oko 7,40 odsto
"Kineske kompanije su pogurale tržište. To primećujemo po većem prometu, odnosno iznosu vrednosti prometa kuća, ali i ukupnog rasta svih nepokretnosti na području opštine Bor", smatra sagovornica BBA.
Kineski Zijin je pre pet godina preuzeo RTB "Bor" za 350 miliona dolara, a do kraja 2023. ukupna ulaganja dostigla su dve i po milijarde dolara, što je skoro duplo više od 1,26 milijardi dolara, koliko se kompanija ugovorom obavezala da će investirati. U međuvremenu su preuzeli rudnik "Čukaru Peki". Tako su Zijin Copper i Zijin Mininig postali najveći izvoznici iz Srbije, a vrednost izvezenog bakra i zlata je veća od milijardu evra godišnje.
Prosečna plata je najbolji pokazatelj koliko je ova investicija oživela Bor. Ona je 2018. godine iznosila 53.000 dinara, a u julu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, dostigla je 154.469 dinara.
NIŠ
Broj prodaja novosagrađenih stanova u Nišu porastao je za oko 60 odsto u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prošle godine. Prema preliminarnoj proceni RGZ-a, vrednost prodatih stanova je oko 60 miliona evra u prvoj polovini godine, što je međugodišnji rast od oko 40 odsto.
"Porast količine novca ukazuje da investicije pokreću tržište", kaže sagovornica BBA.
Cene stanova u Nišu se inače kreću od 800 do 1.300 evra.
Štrbac primećuje da se porastu prodaje i cena stanova u Nišu i Bori može se pripisati nekoliko faktora, kao što su lokalni ekonomski razvoj, povećana potražnja za stanovanjem usled industrijskog razvoja i dolazak stranih investitora. Ovaj grad je u vreme bivše Jugoslavije bio centar elektronske industrije, koja je ponovo oživela. Osim toga, Niš je i univerzitetski centar.
"Niš je u 2023. godini bio treći grad u Srbiji po broju izdatih građevinskih dozvola. U jednom istraživanju stranih direktnih investicija, Niš je u 2023. označen kao četvrti grad u kategoriji malih gradova u Evropi najpovoljnijih za investiranje gde se meri odnos cena radne snage, infrastrukture, troškova poslovanja i uspešnosti stranih investicija", navodi Štrbac.
S druge strane, region Niša je jedan od osam regiona posle Švajcarske, Irske, Bugarske koji je označen visoko na rang-listi za strane direktne investicije.
Osim investicije Philip Morrisa u duvansku industriju, tu je dosta kompanija iz automobilske i elektronske industrije. U Nišu posluje korejska Yura, kineske kompanije Johnson Electica i Xingyu Automotive, nemački Leoni, italijanski proizvođač električnih aparata Ariston, kao i austrijski Tridonic, Palfinger, ali i najsavremenije kompanije u oblasti elektronike Zuntovel i Integrated Micro Electroncs.
Prosečna plata u Nišu je, prema podacima RZS-a, u julu iznosila 130.900 dinara, a u opštini Medijana 148.459 dinara.