Luksuzno naselje Beograd na vodi, koje se već devet godina gradi u Savskom amfiteatru na desnoj obali Save između Brankovog mosta i Gazele, biće prošireno sa nešto manje od million novih kvadrata i prostiraće se na četri opštine: Novi Beograd, Čukaricu, Stari grad i Savski venac.
Širenje stambeno-poslovnog kompleksa planirano je uzvodno uz Savu do Ade Ciganlije, potom na levu obalu reke u novobeogradski Blok 18a i deo nekadašnjeg brodogradilišta. Uređenje prostora obuhvata blokove od Karađorđeve ulice do Terazijske terase, kao i Topčider.
Opširnije
Najskuplja kuća u Beogradu u 2023. prodata je za pet miliona evra
Početkom godine cena kvadrata u Beogradu na vodi prelazila je 11.000 evra.
19.02.2024
Restoran Jamieja Olivera u Beogradu je otvoren - kakve su cene
Ekskluzivan lokal u Beogradu na vodi deo je lanca restorana pod imenom Jamie's Italian, što ukazuje na to da će objekat služiti italijansku hranu na Oliverov način.
28.03.2024
Beograd na vodi više nije najskuplji kompleks u Srbiji
U drugom kvartalu 2023. došlo je do stabilizacije sektora nekretnina, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda.
28.07.2023
Vraćanje sjaja zgradi srpskog Gaudija budi duhove prošlosti
Zgradi Stare pošte, autora koga bez preterivanja zovu srpskim Gaudijem, biće vraćen predratni izgled i promenjena namena.
04.02.2023
Stara šećerana ide u ruke beogradskog Vrenja za 5,9 miliona evra
Beogradska firma Vrenje trebalo bi i zvanično da bude proglašena za kupca Prve srpske fabrike šećera "Dimitrije Tucović" 1898.
24.07.2024
Ovo je predviđeno Izmenama i dopunama Prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja reke Save za projekat Beograd na vodi. Prostor obuhvata 330 hektara, što je za 153 hektara više nego što je to predviđao prvobitnim prostornim planom za Beograd na vodi.
Pri čemu je 116 hektara Savskog amfiteatra na desnoj obali Save, dok je ostatak uključujući i deo leve obale reke mahom akvatorija, gde tada nije planirana izgradnja.
Na novim parcelama zidaće se dodatnih nešto manje od million kvadratnih metara (854.919 kvadratnih metara), navedeno je u planskom dokumentu koji je bio na javnom uvidu građanima do 21. avgusta. Ukupna površina izgrađenog prostora za javne namene, stambene i komercijalne sadržaje iznosiće oko tri miliona kvadratnih metara.
Inače, u Beograd na vodi je useljeno 17 zgrada, a još 23 su blizu useljenja ili u raznim fazama izgradnje, izjavio je u aprilu ove godine direktor prodaje u Beogradu na vodi Milovan Savić i dodao da je useljeno više od 3.000 i prodato oko 7.000 stanova, što je prema njegovim rečima premašilo početna očekivanja.
"Kada smo započeli projekat 2015. godine, nismo očekivali da ćemo brzo izgraditi ovoliki broj kvadrata. Plan kao plan postoji od prvog dana i on uključuje da se na ovom prostoru od 100 hektara izgradi oko dva miliona kvadrata, ali ovako brzu gradnju nismo očekivali", rekao je on.
Kada je reč o cenama kvadrata u naselju, čiji je većinski vlasnik kompanija Belgrade Waterfront Capital Investment iz Abu Dabija, a 32 odsto Vlada Srbije, one su različite. Najjeftiniji kvadrat je između 3.300 i 3.400 evra bez poreza na dodatu vrednost.
"To su početne cene i imamo veliki izbor stanova po tim cenama, među kojima su neki relativno skoro useljivi. Istina je da imamo i stanove po ceni većoj od 5.000 i 7.000 evra, dok su stanovi u kuli Beograd kao najreprezentativnijem objektu i do 10.000 evra, ali ako govorimo o prosečnoj ceni stana, ona se kreće od 3.400 evra pa naviše", naveo je Savić.
Na ovom području trebalo bi da bude sagrađeno ukupno 12.800 stanova, uključujući najnovije izmene.
Prema novom planu Beograd na vodi treba da bude proširen na prostor oko Beogradskog sajma, jer se sajam seli u Surčin pored nacionalnog stadiona. O ovome se polemisalo u javnosti, ali se za sada zna da će Hala 1, koja je proglašena za zaštićeno kulturno dobro, biti posvećena kulturnim sadržajima. Sudbina ostalih hala se ne spominje u dokumentu koji je bio na javnom uvidu.
Prostor obuhvata i područje nekadašnjih rezervoara NIS-a, što je deo prostorne kulturno-istorijske celine Topčider i u neposrednoj je blizini spomenika kulture Stara šećerana koja je nedavno prodata i nije obuhvaćena izmenama Prostornog plana.
Granicom je obuhvaćena trasa planirane regulacije Topčiderske reke koja je deo prostorne kulturno-istorijske celine Topčider. U obuhvatu plana su pojedini blokovi duž Savske ulice, Karađorđeve i Bulevara vojvode Mišića, planirani za objekte javne namene, stanovanje i komercijalne sadržaje, kao i blokovi od Karađorđeve do Terazijske terase .
Zelene površine će se prostorati na oko 40 hektara. Obnovljni će biti parkovi kod hotela Bristol, Republike Srpske kod Gazele, Topčiderski park, Terazijska terasa i park Luke Ćelovića.
Na mestu budućeg tunela kod Ekonomskog fakulteta biće izgrađen potpuno novi, veliki park, a osim njega planirana je izgradnja još tri parka i dva trga. Budući Linijski park povezivaće Novi Beograd sa Topčiderskim parkom. Prostiraće se preko Starog železničkog mosta, koji će postati pešački, zatim se nastavlja iza sadašnjeg Beogradskog sajma i ide uz Topčidersku reku, koja će dobiti i svoje šetalište sa biciklističkom stazom.
Novim izmenama Prostornog plana predviđeno je i proširenje postojeće Sava Promenade, koja će se prostirati do Ade Ciganlije.
Planirane su tri osnovne škole na oko 3,94 hektara, za predškolske ustanove rezervisano je oko 1,17 hektara, a u planu je i novi dom zdravlja.