Rad na otvorenom je često posebna vrsta izazova, jer su to po pravilu fizički zahtevni poslovi koji traže dinamiku, snagu, terensko kretanje, ali i energiju. Međutim, malo ko može biti visokoproduktivan pri tropskim temperaturama kakve se trenutno beleže u Srbiji i regionu.
Manjak energije je, pritom, tek dodatna nuspojava koja može uticati na kvalitet rada, ali je mnogo opasnija stavka zdravstveno stanje radnika koji veliki deo dana provode na otvorenom - poput dostavljača robe, vozača, građevinaca.
Sajt Safeopedia, pokrenut 2010. godine sa misijom da podrži bezbednost na radnom mestu i jačanje sigurnosnih praksi, grupisao je šest profesija kojima preti najveći rizik od predugog boravka i rada na otvorenom.
Opširnije
Velike vrućine postaju pretnja rafinerijama nafte širom sveta
Temperature u Evropi su daleko iznad sezonskih normi i ne nazire se skoro rešenje
11.07.2024
Elektromreže propadaju širom sveta, u Srbiji snabdevanje zasad stabilno
Drastičan porast temperatura sve više remeti rad čitavih energetskih sistema koji su zbog toga preopterećeni.
16.07.2024
Potrošnja struje u Srbiji obara rekord zbog vrućine
RHMZ izdao upozorenje na ekstremno visoke temperature u celoj Srbiji, u EPS-u uveravaju da proizvodnja električne energije funkcioniše sigurno i stabilno
12.07.2024
Društvene mreže stvaraju stotine novih poslova (i za mlade i za iskusne)
LinkedIn je platforma gde vaše godine i radno iskustvo zaista nisu presudan faktor za vaš uspeh.
07.07.2024
Napomena: ovo su najugroženiji radnici kada su temperature do 40 stepeni Celzijusa, prema podacima Safeopedije, ali treba uzeti u obzir i naporan rad konobara (na plaži), spasilaca i ostalih.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije izdalo je smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama, gde apeluje na poslodavce da za vreme trajanja visokih spoljnih temperatura (iznad 36°C), a naročito od 11 do 16 sati, adekvatno organizuju rad na otvorenom u građevinarstvu, poljoprivredi i komunalnoj delatnosti.
Na osnovu smernica, treba izbegavati obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje zaposlenih direktnom sunčevom zračenju, u skladu sa Preporukom koju je Vlada Republike Srbije donela 2007. godine.
"Poslodavci su dužni da obezbede zaposlenima rad na radnom mestu i u radnoj sredini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu. Poslodavac je dužan da Aktom o proceni rizika na radnom mestu u radnoj sredini uzme u obzir i rizike po zdravlje zaposlenih koji rade na otvorenom pri visokim temperaturama i da radna mesta na otvorenom uredi tako da zaposleni budu zaštićeni od nepovoljnih vremenskih prilika i da imaju obezbeđenu prvu pomoć", navedeno je u dokumentu.
Mere bezbednosti i zdravlja na radu utvrđene su, pre svega, Uredbom o bezbednosti i zdravlju na radu na privremenim ili pokretnim gradilištima, Pravilnikom o zaštiti na radu u poljoprivredi, Pravilnikom o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na radnom mestu.
Kontrolu sprovođenja propisa od poslodavaca vrši Inspektorat za rad. Prilikom inspekcijskog nadzora, u vezi s radom zaposlenih na otvorenom pri visokim temperaturama, inspektori rada - između ostalog - kontrolišu da li je poslodavac Aktom o proceni rizika na radnom mestu u radnoj okolini uzeo u obzir i rizike po zdravlje zaposlenih koji rade na otvorenom pri visokim temperaturama i da li su sporna radna mesta uređena u skladu sa predloženim smernicama.
"Ukoliko poslodavac ne obezbedi zaposlenom rad na radnom mestu i u radnoj sredini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu, Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu je propisana novčana kazna za poslodavca sa svojstvom pravnog lica od 1.500.000 do 2.000.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu od 50.000 do 150.000 dinara, dok je za preduzetnika propisana novčana kazna od 400.000 do 500.000 dinara", navodi se.
Upitna produktivnost
Zdravlje privrede zavisi od zdravlja radnika, odnosno njihove sposobnosti da posao obavljaju kako treba - to bi značilo da produktivnost bude na što višem nivou, ali situacija se komplikuje pri ekstremno visokim temperaturama.
Iako je ovde mahom bilo reči o profesijama na otvorenom, ekonomisti kažu da su pogođene i delatnosti koje se obavljaju u zatvorenom prostoru, poput turizma ili nekih vidova transporta, kako je već pomenuto.
Pad produktivnosti radnika, usled velike vrućine, privredu košta prilično, te je i s te strane poslodavcima u interesu da se ponašaju u skladu sa zakonskim merama. Istraživanja govore da do pada produktivnosti dolazi kada temperatura pređe 32 do 33 stepena. S obzirom da je ovih dana procenjeno 38 do 40 stepeni, jasno je da je rad otežan za mnoge.
Zanimljiv je podatak iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), gde su rađene prve procene o gubitku privrede usled visokih temperatura, a koji kaže da se svake godine izgubi 100 milijardi dolara ili pola procenta bruto domaćeg proizvoda najveće svetske privrede.