Posle skoro godinu i po borbe protiv uporne inflacije i nakon 15 povećanja kamatnih stopa, očigledno je došlo vreme da se dublje uđe u razloge zbog kojih Srbija ima najveću inflaciju u regionu. Dok je u većini Adria zemalja rast potrošačkih cena ozbiljno usporio i spustio se na sitnije jednocifrene procente, srpska inflacija i dalje je na visokih 12,5 odsto u julu.
Pošto je prethodne nedelje guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković okrivila trgovce za podsticanje inflacije, najveći srpski maloprodajni lanci nisu se previše potresli, već su u šturom saopštenju šest dana kasnije, preko Udruženja za trgovinu Privredne komore Srbije, odgovorili da je rast njihove marže niži od rasta troškova poslovanja.
Opširnije
Tabaković za BBA: Visoke marže donele pad prometa trgovcima
Tabaković upozorava da korišćenje perioda visoke inflacije radi ostvarivanja povećane dobiti ne može biti dugoročno dobra odluka.
24.08.2023
Srpske trgovce nije mnogo potresla prozivka NBS o visini marži
Analitičari BBA kažu da rast marži prati rast plata.
24.08.2023
Inflaciona očekivanja banaka i privrede niža u julu
Finansijski sektor očekuje inflaciju od sedam odsto za 12 meseci, dok je stanovništvo najpesimističnije.
21.08.2023
Đukić: Srbija bez ekstraporeza za banke, nemoguć i 'NIS scenario'
Srbija nema manevarskog prostora ni pregovaračku poziciju da uvede ekstraporez za banke.
21.08.2023
Marže trgovaca previsoke i usporavaju pad inflacije, upozorava NBS
Guverner je dodala da trgovinski lanci ne treba da formiraju marže mimo pokrića troškova i normalne zarade te da ne treba da iskorišćavaju rast inflacije.
16.08.2023
U ekskluzivnom odgovoru za Bloomberg Adriju, Tabaković je potom upozorila da korišćenje perioda visoke inflacije radi ostvarivanja povećane dobiti ne može biti dugoročno dobra odluka i da takve odluke u krajnjoj instanci mogu da utiču i na pad prometa.
Iz NBS ove nedelje saznali smo i da je tražnja za kreditima rasla i u drugom kvartalu, posebno zato što su privrednici tražili kratkoročne kredite pod uticajem potrebe za finansiranjem obrtnih sredstava. Pritom, o bankama u Srbiji, konkretno ekstraporezu kakav je Italija uvela, za Bloomberg Adriju govorio je ekonomista i profesor bankarstva Đorđe Đukić, koji je objasnio zbog čega smatra da se nešto slično neće dogoditi na našem tržištu.
Krediti nisu samo u Srbiji vruća tema. Naime, kineska privrede i dalje štuca, a kineske banke zadržale su ključnu kamatnu stopu koja je smernica za hipoteke na istom nivou, dok su drugu stopu snizile manje nego što se očekivalo. To se sve desilo pošto je krajem prošle nedelje Evergrande Group podneo zahtev za bankrot i pošto su kineske državne kompanije upozorile na gubitke na tržištu nekretnina. Tako je kriza u Kini oborila obveznice na najgore nivoe ove godine.
Osim toga, prethodnih sedam dana u svetu obeležile su u velikoj meri i važni politički događaji. U sredu je u kobnoj avionskoj nesreći u kojoj se pretpostavlja da je stradao vođa Vagnera, i pobunjenik protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, Jevgenij Prigožin a u četvrtak je BRIKS pozvao Saudijsku Arabiju, Iran, Egipat, Argentinu, Etiopiju i UAE da se priključe grupi koja uzvraća udarac Zapadu.
U svetu prepunom komplikovanih i napetih političkih odnosa, iz Indije stigle su vesele vesti za istraživače svemira pošto je Indija postala prva zemlja u istoriji koja je sletela blizu Mesečevog južnog pola.
Ali to nije sve. Kako se približavamo kraju leta, energetika postaje sve aktuelnija tema. Tako smo najpre bili svedoci rasta cene gasa zbog ključnih pregovora o štrajku u Australiji, da bi cena evropskog gasa kasnije pala za više od 18 odsto, a na kraj pregovora se i dalje čeka.
U Srbiji se nastavila priča o cenama goriva, a Tomislav Mićović rekao je za Bloomberg Adria TV da je krajnje vreme da država prestane da uređuje maksimalnu cenu goriva. Pritom, razvija se sektor održivih izvora energije. Očekuje se da će država od OIE aukcija prihodovati od 240 do 600 miliona evra, a pobednici tih aukcija trebalo bi da snabdevaju strujom više od 220.000 domaćinstava.
Na kraju, tu je i kratak pregled dešavanja iz sveta tehnologije. Naime, nakon što je Microsoft podneo znatno drugačiji ugovor o akviziciji Activision Blizzarda antimonopolskom nadzornom organu u Ujedinjenom Kraljevstvu, sporazumu vrednom 69 milijardi dolara ponovo je udahnut život. Osim toga, proizvođač čipova Nvidia ubira plodove razvoja novih tehnologija, pošto je i u trećem uzastopnom kvartalu zabeležio prihode od prodaje koji su prevazišli očekivanja tržišta. Premda i tamo gde je teško u industriji ima optimizma, pošto je investitorka Cathie Wood objavila da kupuje akcije Zooma posle pada njihove cene.
I za sam kraj, nemojte propustiti da pogledate kako će izgledati novi "rolls-royce" od ni manje ni više nego 30 miliona dolara!