Stellantis u Srbiji je u niskom startu za početak serijske proizvodnje električne i hibridne varijante nove "fiat pande" u Kragujevcu, ali radi šireg konteksta treba sagledati trendove na globalnom nivou. Konkretno, finansijske poteškoće auto-giganta su u trećem kvartalu 2024. jasne kao dan. Neto prihodi su pali za 27 odsto u trećem kvartalu 2024. u odnosu na treći kvartal 2023.
Konsolidovane isporuke vozila su pale za 20 odsto u trećem kvartalu 2024. u odnosu na isti period prošle godine, ili za 279.000 vozila, u apsolutnom smislu. Pad prodatih kombinovanih količina iznosi 14,5 odsto na globalnom nivou.
Ako detaljnije pogledamo isporučene količine, najveći pad beleži severnoameričko tržište, pad isporučenih količina od 36 odsto, i pad neto prihoda od 42 odsto, u trećem kvartalu 2024. u odnosu na isti kvartal 2023. Evropsko tržište takođe beleži dvocifrenu stopu pada prodatih količina – 17 odsto, a neto prihodi su pali za 12 odsto.
Po udelima u neto prihodu, Evropa i Severna Amerika su dominantna tržišta za Stellantis, sa udelima u neto prihodima od 37,9 odsto i 37,7 odsto respektivno, za treći kvartal 2024.
Bilo koje oscilacije na ovim tržištima se odražavaju na globalno poslovanje Stellantisa. Južna Amerika (Stellantisov "treći motor rasta", sa udelom u neto prihodima od 12,8 odsto) predstavlja svetlu tačku i beleži rast isporuka od 14 odsto i najmanji pad prihoda od dva odsto (između ostalog i usled negativnih kursnih razlika vezanih za brazilski real). Stellantis kao razlog pada isporuka navodi negativan efekat "količina i proizvodnog miksa".
Ako ovaj termin razložimo, količine su bile pod pritiskom raznih izazova u proizvodnji i kontroli kvaliteta, koje su odložile određene modele (neki od primera - "citroen C3", "citroen aircross" i "peugeot e-3008").
Kao i drugi evropski proizvođači, Stellantis je uhvaćen u tehnološkom međukoraku, te su i izazovi u tranziciji ka električnim vozilima takođe igrali ulogu tokom 2024. Problem su pravile i nagomilane zalihe, posebno u Severnoj Americi, koje su takođe imale negativan efekat na količinsku komponentu.
"Proizvodni miks" podrazumeva specifičnu ponudu modela i njihove respektivne cene. Konkretno, negativan efekat se odnosi na nižu potražnju za vozilima sa višim maržama (te višom cenom za potrošače) u premijum i SUV segmentima.
Slično kao i Volkswagen, Stellantis nije uspeo da proda skuplje modele (sa većom dodatom vrednošću, te većim potencijalom za ostvarivom maržom). Ali, za razliku od Volkswagena, Stellantis nije uspeo da prenese poraste cena na potrošače (i time ublaži pad prihoda), s obzirom na činjenicu da je pad prihoda nadmašio pad količina.
Ukratko, Stellantis je u trećem tromesečju 2024. pao na testu cenovne politike.
Skladno tome, Stellantis je pretrpeo ozbiljan pad na berzi u poređenju sa njegovim glavnim konkurentima u Evropi (Volkswagen i Renault). Stellantis beleži najveći pad od 31. oktobra 2023. do 31. oktobra 2024, i to 28,4 odsto. Kao što je pokriveno u našem osvrtu na Renault za treći kvartal 2024. godine, Renault je uspeo da plasira skuplje modele iz svoje ponude (koja je značajno osvežena), te postigao pozitivan rast prodaje (uprkos padu prodatih količina).
I jedini je među tri najveća evropska proizvođača koji beleži rast akcija u ovom periodu – visokih 26,8 odsto. Volkswagen je nešto lošije prošao od Renaulta (smanjenje od 16,5 odsto u navedenom periodu), i prognoze o ostvarivanju prihoda na nivou prethodne godine su penalizovane na berzi, ali je procentualni pad u ceni akcije manji nego kod Stellantisa, gde su smanjenja prodatih količina i prihoda daleko značajnija.
Očekivanja
Za Stellantis se očekuje da će pritisak na rast prihoda, a time i na profitabilnost da se nastavi i u sledećem kvartalu. Stellantis je revidirao očekivanja u vezi sa prilagođenom operativnom maržom i cilja raspon od 5,5 do sedam odsto (smanjena sa prethodno definisanih dvocifrenih vrednosti). Dugoročni oporavak zavisi od potražnje za novim modelima na ključnim tržištima Evrope i Severne Amerike, kao i efektivnost tranzicije ka električnom portfoliju.
Opširnije
Stellantis bi da izbegne kazne smanjenjem proizvodnje klasičnih automobila
Ako su prosečne emisije iz voznog parka previsoke, one će smanjiti proizvodnju automobila na konvencionalni pogon.
22.10.2024
Svetska banka: 'Fiat grande panda' podiže srpski BDP za jedan procentni poen
Kada se pokrene serijska proizvodnja električnih automobila u Kragujevcu uticaj na srpsku privredu biće ogroman, kaže Lazar Šestović
17.10.2024
Poljuljani Stellantis u pomoć poziva Kineze
Stellantis bi uskoro mogao da se suoči sa štrajkom radnika u Italiji i Sjedinjenim Američkim Državama.
15.10.2024
Počela prodaja 'fiat grande pande' u jeku previranja u Stellantisu
Automobilska kompanija Stellantis počela je da prima porudžbine za električnu "fiat grande pandu" u Francuskoj i Holandiji.
14.10.2024
U objavama Stellantisa za treći kvartal 2024. nije bilo pomena o početku proizvodnje "fiat pande", investitori i akcionari samo mogu da prave pretpostavke. Potencijalni razlozi odlaganja proizvodnje možda leže u upornim uskim grlima koja se javljaju u razvoju softvera, proizvodnje, kao i prekida u lancu snabdevanja) i zagušene potražnje za električnim automobilima.
Usled ovih faktora, Stellantis je verovatno morao da prioritizuje određene modele (za kojima je tekuća potražnja stabilna), te je potencijalno bilo prilagođavanja proizvodnih ciklusa.
Efekti agresivnog uvođenja novih modela i čišćenje zaliha su korak u dobrom smeru, ali će iziskivati odlive keša i gušiće profitabilnost. Čišćenje zaliha podrazumeva popuste na vozila, promocije, kupone i ostale podsticaje uperene ka kupcu. Što se novih modela tiče, logično je da se Stellantis istorijski oslanja na Fiat marku za održavanje tržišnog udela u Evropi.
"Fiat panda" je najprodavaniji auto u Italiji godinama, između ostalog, zbog pristupačnosti. Treća generacija "fiat pande" je konzistentno najprodavaniji auto na italijanskom tržištu od 2013. do 2023. Doduše, pristupačnost "fiat pande" je mač sa dve oštrice za Stellantis.
S jedne strane, pristupačnim modelom se apeluje širem tržištu i štiti tržišni udeo u već poprilično zasićenom B-segmentu kompaktnih vozila (posebno od kineske konkurencije, kao i ekonomične konkurencije u Evropi, kao što je "dacia sandero").
S druge strane, model sa nižom cenom imaju manji profitni potencijal (iako je proizvodnja "fiat pande" subvencioniše srpska vlada), te dalje mogu produbiti problem iz trećeg kvartala 2024 – negativan efekat "količine i proizvodnog miksa". Ekonomija obima je ključna za ovakva vozila, te pretpostavka stoji da Stellantis polaže velike nade u potencijal potražnje za novu "fiat pandu".