Rezultati Naftne industrije Srbije za devet meseci 2023. u skladu su sa očekivanjima, imajući u vidu pad cena nafte i derivata u odnosu na prethodnu godinu, a koje su inače ključni činilac kretanja prihoda i profitabilnosti naftnih kompanija. Dodatno, zbog visoke baze prethodne godine i inflatornih pritisaka nije iznanađujuć trend smanjenja potrošnje koji se odrazio i na rezultate NIS-a.
Tako je, pored nižih cena, na prihode od prodaje uticao i niži obim proizvodnje nafte i plina (minus jedan odsto), manja prerada (minus šest odsto) te prodaja derivata (minus sedam odsto). Ako posmatramo poslovanje po kvartalima, vidimo da je zapravo drugi kvartal ove godine imao najveći negativan uticaj na rezultate, a zbog velikog pada profitabilnosti kao rezultat povišenih troškova materijala i prerade po jedinici prodatog proizvoda.
U odnosu na prošlu godinu, bruto marža za devet meseci 2023. pala je za oko devet p. p. (sa 41 odsto na 32 procenta), što je direktno uticalo na ostvarenu EBITDA. U uslovima pada cena, rafinerijski biznis je sve manje profitabilan zbog prerade skupljih zaliha nabavljenih u prethodnom periodu. U ovoj godini rezultati su bili i pod uticajem uredbe Vlade o ograničenju izvoza dizela u prvom kvartalu, zbog čega je i niža prerada u drugom kvartalu uticala na slabljenje profitabilnosti. Takođe, treba napomenuti i jednokratni negativan efekat po osnovu isplate donacije srpskoj državi od 60 miliona evra.
Opširnije
Profitabilnost NIS-a se oporavila nakon najgoreg kvartala od rane 2021.
NIS je u trećem kvartalu 2023. ostvario neto dobit od 18 milijardi dinara (154,4 miliona evra), što je devetostruko bolje od prethodnog kvartala.
30.10.2023
Nakon rekordne 2022, profiti energetskih kompanija prepolovljeni
Dok su tokom prošlogodišnje energetske krize gotovo svi sektori finansijski potonuli, za energetski sektor može se reći da je jedini procvetao.
02.08.2023
Akcije NIS-a blizu najnižeg nivoa ove godine
Od kraja maja akcije su pale za više od 20 odsto.
31.07.2023
Plan investicija NIS-a od 400 miliona evra do kraja godine upitan
Prihodi NIS-a u prvoj polovini godine su za 22 odsto manji u odnosu na isti period prethodne godine, dok je ukupan promet niži za 10 odsto.
31.07.2023
Profit NIS-a pao za 70 odsto, kompanija krivi pad cene nafte
Prosečna cena nafte je u prvom polugodištu 2023. bila za 26 odsto niža u odnosu na isti period prošle godine.
27.07.2023
Iako je sad već očigledno da rezultati u ovoj godini neće biti na nivou 2022. godine, treba imati u vidu da su oni već sad iznad nivoa dostignutog u ranijim godinama.
Ako se osvrnemo na planirani nivo investicija najavljen za 2023. godinu, veći od 400 miliona evra, i dalje ostaje upitno da li će ovaj obim investicija biti realizovan do kraja godine, s obzirom na to da su do sada uložena sredstava na oko 45 odsto plana. Ono što vidimo kao pozitivno su velika ulaganja u segment Istraživanja i Razvoja zbog kontinuiranog pada u proizvodnji nafte i gasa, kao važnog elementa dugoročne stabilnosti. Međutim, zbog neobjavljivanja podataka o stanju rezervi nije moguće proceniti efekte ovih investicija.
Zahvaljujući uspešnoj prethodnoj godini, 2023. godinu su obeležila velika davanja, tj. odlivi keša, i to: po osnovu dividendi na dobit iz 2022. godine 200 miliona evra, donacije državi od 60 miliona evra, plaćanje rekordnog iznosa poreza na dobit od oko 150 miliona evra, kao i po osnovu ulaganja u depozite u bankama od 210 miliona evra. Ovo je sve uticalo da i pored pozitivnog gotovinskog toka iz poslovnih aktivnosti ostvarenog u ovoj godini, na kraju perioda NIS zabeleži negativnu neto promenu na 'cash' poziciji. Međutim, kompanija i dalje ostaje sa značajnim učešćem najlikvidnije imovine koju čini 280 miliona evra gotovine i 270 miliona evra depozita (13 odsto aktive).
Predviđanja
Do kraja 2023. godine očekujemo da cene nafte i gasa ostanu bez značajnijeg porasta u odnosu na trenutne nivoe, pa time i nastavak trenda koji je zabeležen za prvih devet meseci. Dodatno, očekujemo nastavak negativnih pritisaka na profitabilnost od novokonsolidovanog petrohemijskog biznisa, a po osnovu uvećanih troškova proizvodnje kao visoko energetski zavisne industrije i smanjene tražnje na globalnom tržištu za petrohemijskim proizvodima.
Regulacije cena su i dalje na snazi, a margine imaju silazni trend zbog skuplje sirovine u odnosu na jeftiniju naftu kupovanu prošle godine iz ruskih izvora. Sveukupno očekujemo još jednu snažnu godinu, sa natprosečnim prihodima i profitabilnosti koje će omogućiti dalja ulaganja u modernizaciju i poboljšanje proizvodnog miksa i isplatu solidnih dividendi akcionarima.
Kako je za narednu godinu planiran do sada najznačajniji remont (mart - april 2024) možemo očekivati niži nivo prerade i izostanak rafinerijskih margina tokom ovog perioda koje su inače NIS-u glavni izvor profitabilnosti.