S obzirom na pad cena sirove nafte na svetskom tržištu, koju je pratilo smanjenje cena derivata, niži prihodi naftnih kompanija pa i NIS-a nisu iznenađujući. Pored toga, na lokalnom tržištu zabeležen je pad potrošnje, pre svega imajući u vidu visoku bazu prošle godine, ali i sve jačih efekata inflatornih kretanja te smanjenja potrošnje.
Dodatno, u prvom kvartalu ove godine je važilo ograničenje izvoza dizela iz Srbije, što je uticalo na nižu prodaju NIS-a na ostalim tržištima, kao i niža potrošnja agrodizela na pumpama NIS-a. Tokom prošle godine, NIS je imao obavezu da garantuje nižu (beneficiranu) cenu goriva za poljoprivrednike, što je usmerilo potrošnju ka NIS-ovim pumpama dok je ove godine usled generalnog pada cena goriva manja atraktivnost ove cene, što je i uticalo na smanjenje prometa.
Prihodi NIS-a u prvoj polovini godine su za 22 odsto manji u odnosu na isti period prethodne godine, dok je ukupan promet niži za 10 odsto. Tržište motornih goriva u Srbiji je za četiri procenta manje nego u prošloj godini, dok je NIS-ovo učešče povećano za jedan odsto, što nam ukazuje da je pad prometa NIS-a najpre došao iz pada izvoznih količina, dok je učešće na lokalnom tržištu dodatno ojačano.
Opširnije
Profit NIS-a pao za 70 odsto, kompanija krivi pad cene nafte
Prosečna cena nafte je u prvom polugodištu 2023. bila za 26 odsto niža u odnosu na isti period prošle godine.
27.07.2023
NIS će teško ponoviti rekordnu godinu, kažu analitičari BBA
U pogledu 2023. godine, naši analitičari i dalje očekuju da NIS ostvari dobre rezultate, i dodaju da će druga polovina godine doneti još investicija.
05.05.2023
Profit NIS-a u 2022. skoro dvostruko veći od prodajne cene
Neto dobit NIS-a dostigla je 92,4 milijarde dinara (787,5 miliona evra) u 2022. godini, navodi se u finansijskom izveštaju.
21.02.2023
Analitičar: NIS neće iznenaditi dividendom
Profit NIS-a u 2022. iznosio je 787,5 miliona evra.
23.05.2023
Kada je u pitanju proizvodnja nafte, prisutan je trend pada pa je i tako proizvodnja za dva odsto manja u odnosu na isti period prošle godine, a kao rezultat zrelosti bušotina, zbog čega NIS i pojačano investira u nove. Pad je izraženiji kod proizvodnje plina, koji u ukupnoj proizvodnji učestvuje oko 26 odsto. Ukupna prerada je pratila pad potrošnje na tržištu, beležeći manji nivou od šest odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Snažan pad EBITDA
Iako je pad prihoda iznosio 22 procenta, EBITDA je beležila snažniji pad od čak 58 odsto. EBITDA je bila dodatno opterećena jednokratnim troškovima od 60 miliona evra donacije srpskoj državi. Izuzevši ovaj trošak, pad EBITDA je iznosio 47 odsto, a kao rezultat većih jediničnih troškova materijala i prerade i prodaje zaliha koje su nabavljene u prethodnom periodu po većim cenama. Tokom većeg perioda prošle godine NIS je imao veoma povoljnu poziciju u uvozu jeftinije ruske nafte, što mu je omogućilo ostvarenje viših marži. Ipak, treba napomenuti da je ostvarena EBITDA marža za prvu polovinu 2023. iznosila 15 odsto, odnosno 18,8 odsto bez jednokratnih troškova donacije, što je i dalje iznad višegodišnjeg proseka, ne računajući izvanredno profitabilnu 2021. godinu.
Ukupne investicije su za 52 odsto veće u odnosu na isti period prethodne godine i iznosile su blizu 100 miliona evra, 77 miliona evra je bilo namenjeno upravo segmentu Istraživanja i Razvoja. Tokom prethodnog perioda NIS je najavio ukupne investicije veće od 400 miliona evra i sada je već izvesno da se deo planiranih ulaganja odnosi i na preuzimanje HIP Petrohemije i obaveze koje proizilaze iz tog ugovora. Ugovorom je NIS preuzeo obavezu novčane dokapitalizacije HIP Petrohemije od 150 miliona evra uz obavezu izgradnje novog proizvodnog pogona u narednih šest godina. Do 30. juna ove godine NIS je izvršio isplatu 50 miliona evra, dok je za ostalih 100 miliona evra obavezne dokapitalizacije formirana dugoročna obaveza.
Realizacija celokupnog plana investicija upitna
S obzirom na to da je vrlo izvesno da isplata zaostalih obaveza po osnovu dokapitalizacije neće biti realizovana u 2023. godini, ostaje upitno da li će se inicijalni plan investiranja veći od 400 miliona evra uopšte realizovati do kraja godine.
Slično kao i Ina, NIS je u prvoj polovini godine imao obavezu isplate rekordnog iznosa poreza na dobit od oko 152 miliona evra, što je pored jednokratnog troška donacije od 60 miliona evra i već formirane obaveze po osnovu isplate dividende od 200 miliona evra akcionarima (isplata planirana za avgust 2023) uticalo na formiranje negativnog neto operativnog novčanog toka. Dodatni odlivi gotovine po osnovu već pomenutih investicija, ulaganja u kratkoročne depozite od 210 miliona evra i otplate kreditnih obaveza (50 miliona evra) uticali su na negativnu neto promenu na cash poziciji na kraju ovog perioda. Drugim rečima, gotovina generisana u prethodnoj godini je iskorišćena za plaćanje svih odliva koje je NIS imao tokom prve polovine godine. Međutim, NIS i dalje ostaje sa snažnoj poziciji najlikvidnije imovine koju čini 260 miliona evra gotovine i 270 miliona evra kratkoročnih depozita.
Predviđanja
Za 2023. godinu očekujemo niže prihode NIS-a s obzirom na to da se cena sirove nafte stabilizovala na nižem nivou u odnosu na prethodnu godinu i da se ne očekuju veće oscilacije do kraja godine (cena sirove nafte se očekuje na nivou od oko 80 dolara). Dodatne oscilacije je moguće očekivati sa novim eventualnim uredbama vlade, poput one u vezi sa ograničenjem izvoza dizela, ali i slabljenjem potrošnje sa usporavanjem ekonomske aktivnosti. Regulacije cena su i dalje na snazi, dok efekat nabavke skuplje nafte, iz neruskih izvora, već je vidljiv i u prvoj polovini godine, tako da EBITDA marginu možemo da očekujemo na nivou koji je zabeležen do sada.
(Ažurirano videom gostovanja Jelene Zindović na Bloomberg Adria TV.)