Najveći svetski projekat za proizvodnju zelenog vodonika, koji se gradi u saudijskom Neomu, suočava se s neizvesnom budućnošću jer se bori da pronađe međunarodne kupce za to gorivo.
Sav proizvedeni vodonik iz tog projekta prvobitno je bio namenjen izvozu u obliku zelenog amonijaka, ali pošto je do sada obezbeđen samo jedan kupac, pažnja se preusmerava na domaće potrošače kako bi se popunila praznina, navode izvori upućeni u situaciju. Ipak, i potražnja u samoj kraljevini je i dalje neizvesna, a razmatraju se planovi za usporavanje razvoja postrojenja u punom kapacitetu, kažu isti izvori.
Projekat vredan 8,4 milijarde dolara najnoviji je primer izazova s kojima se suočava zeleni vodonik - gorivo koje se smatra ključnim za postizanje neto nulte emisije - zbog nedostatka kupaca. Saudijsko postrojenje, koje ima obezbeđeno finansiranje i nije opterećeno birokratskim kašnjenjima kao slični projekti u drugim delovima sveta, bilo je jedno od retkih za koje se očekivalo da će uspeti, jer je jedan od suinvestitora, kompanija Air Products & Chemicals Inc., pristala da otkupi celokupnu proizvodnju i proda je krajnjim korisnicima.
Opširnije

Bliski istok ulaže milijarde u AI, dok SAD forsiraju američke čipove
Nvidia, najveći proizvođač poluprovodnika na svetu, obezbediće najnaprednije AI čipove saudijskoj kompaniji Humain, osnovanoj da podrži razvoj AI infrastrukture u toj zemlji. Humain će u narednih pet godina dobiti "nekoliko stotina hiljada“ najnaprednijih Nvidia procesora, počevši od 18.000 čipova GB300 Grace Blackwell i mrežne tehnologije InfiniBand.
14.05.2025

Hrvatska i Slovenija imaju prve projekte za zeleni vodonik iz Severnog Jadrana
Projekti u Dolini vodonika usmereni su na proizvodnju i skladištenje zelenog vodonika, sa ciljem smanjenja emisija i povećanja energetske efikasnosti.
07.10.2024

EU razvija tržište zelenog vodonika, platforma stiže u 2025.
Brisel vidi zeleni vodonik kao važan faktor za klimatsku neutralnost i raskid s ruskim fosilnim gorivima.
04.06.2024

SAD, Evropa i Kina dominiraće u snabdevanju vodonikom
Do 2030. godine, ova tri tržišta će činiti 80 odsto globalne proizvodnje čistog vodonika, čija proizvodnja smanjuje ili obuhvata emisije gasova staklene bašte.
25.05.2024
Međutim, još uvek nisu pronađeni kupci za više od polovine proizvodnje, rekli su upućeni izvori, uz zahtev da ostanu anonimni jer informacija nije javna.
Ukoliko projekat bude funkcionisao u smanjenom obimu, to bi predstavljalo još jedan udarac za Neom, glavni projekat saudijskog prestolonaslednika Mohammeda Bin Salmana, u njegovom multibilionskom planu za transformaciju ekonomije. Saudijska Arabija je već smanjila neka izdvajanja za Neom zbog rastućeg budžetskog deficita i porasta javnog duga. Postrojenje u Neomu je zajedničko ulaganje u jednakim delovima između Neoma, Air Productsy i kompanije Acwa Power Co., saudijskog preduzeća za obnovljive izvore energije koje podržava državni investicioni fond. Na zvaničnom sajtu projekta navodi se da je planirano da postrojenje bude pušteno u rad naredne godine, s kapacitetom proizvodnje do 600 tona zelenog vodonika dnevno. Planira se korišćenje energije iz obnovljivih izvora ukupne snage od četiri gigavata.
Bloomberg
Kompanija Air Products izjavila je da projekat dobro napreduje i da očekuje da će početi sa puštanjem u rad elektrolizatora, čim se jedinice za obnovljive izvore energije završe sredinom 2026. Proizvodi će biti dostupni 2027. godine. Neom je na zahtev za komentar uputio novinare na kompanije koje grade projekat, ali Neom Green Hydrogen Co. i Acwa Power nisu odgovorili na upite.
Sve veći troškovi
Ovaj projekat bio je jedan od retkih poduhvata u oblasti zelenog vodonika, koji je trebalo da se sprovede punim kapacitetom, i pored rasta troškova - sa prvobitnih pet milijardi dolara na 8,4 milijarde dolara kada je finansijsko zatvaranje realizovano pre dve godine. Kompanija Air Products iz Pensilvanije je lane potpisala ugovor o prodaji 70.000 tona goriva godišnje - otprilike trećina planirane proizvodnje - francuskoj firmi TotalEnergies SE za period od 2030. do 2045. godine.
Međutim, drugih kupaca još uvek nema, rekli su izvori upoznati sa situacijom.
Jedna od razmatranih opcija bila je isporuka dela goriva u prijemne terminale Air Productsa u Evropi, ali je kompanija od tada odlučila da odloži ulaganja u ta postrojenja, rekao je novoimenovani izvršni direktor Eduardo Menezes u razgovoru s analitičarima 1. maja.
"U kratkom roku smo usmereni na završetak izgradnje i prodaju čistog amonijaka iz Saudijske Arabije, dok se regulativa za vodonik ne razvije potpuno", navodi se u saopštenju Air Productsa. "Odložićemo ulaganja u evropska postrojenja koja se bave preradom i distribucijom vodonika, sve dok ne budu jasni regulatorni okviri za svaku zemlju i dok ne budemo imali čvrste ugovore sa kupcima", dodaje se.
Zeleni vodonik, koji se proizvodi korišćenjem električne energije iz obnovljivih izvora za razdvajanje molekula vode, promovisan je kao potencijalno rešenje za smanjenje emisija u gotovo svim sektorima koji trenutno zavise od uglja ili prirodnog gasa - kao što su proizvodnja čelika, brodski transport, pa čak i grejanje domaćinstava. Međutim, neisplativi troškovi proizvodnje primorali su mnoge investitore da odustanu od planova, ostavljajući taj sektor u borbi za opstanak.
Kao odgovor na izazove, investitori razmatraju mogućnost da projekat u Neomu grade u manjim fazama, pri čemu bi ulaganja bila usmerena tek nakon što se potpišu ugovori o otkupu, navode izvori upoznati s planovima. Međutim, to bi bilo teško izvodljivo, jer su već izgrađeni ključni delovi projekta, rekao je jedan od izvora.
Ni lokalna potražnja nije sigurna, s obzirom na to da su veliki projekti - uključujući i sam grad Neom - još uvek u fazi izgradnje. Zeleni vodonik bi mogao da se koristi za proizvodnju drugih čistih goriva, ali tržište za te proizvode takođe nije zagarantovano.
Nova kompanija
Van projekta u Neomu, Saudijska Arabija je planirala da podstakne ulaganja u proizvodnju zelenog vodonika osnivanjem nove kompanije koja bi omogućila ulaganja vredna više milijardi u ovaj sektor. Međutim, prema navodima izvora upoznatih s planovima, ta ideja je odbačena čak i pre nego što je zvanično predstavljena.
Ipak, vodonik ostaje deo saudijske energetske strategije, jer kraljevina namerava da zadrži ulogu jednog od ključnih svetskih snabdevača energijom i u budućnosti u kojoj globalne ekonomije sve više favorizuju čistije izvore u borbi protiv klimatskih promena.
Acwa Power je ranije ove godine potpisala memorandum o razumevanju s nemačkom kompanijom SEFE o isporuci 200.000 tona vodonika godišnje do 2030. godine. Takođe, Acwa je nedavno ušla u partnerstvo s američkom firmom Baker Hughes Co. radi unapređenja proizvodnje zelenog vodonika. Još uvek nije jasno da li će i kako ti razvojni projekti biti povezani s Neomom.
Pored toga, kraljevina je smanjila planove za proizvodnju plavog amonijaka - koji se dobija iz prirodnog gasa uz hvatanje ugljen-dioksida - navodeći kao razlog nisku međunarodnu potražnju. Na pozivu s investitorima u martu, izvršni direktor Saudi Aramcoa Amin Nasser izjavio je da kompanija neće započeti izgradnju nijednog projekta bez prethodno zaključenih ugovora o otkupu.