Administracija Donalda Trumpa otvara prostor za ambicije veštačke inteligencije dva ključna saveznika iz Persijskog zaliva, dok najveće američke tehnološke kompanije koriste tu priliku da najave ulaganja vredna milijarde dolara u regionu.
Prema sporazumima sa SAD koji bi trebalo da budu objavljeni narednih dana, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati trebalo bi da dobiju širi pristup naprednim AI čipovima kompanija Nvidia i Advanced Micro Devices, koje važe za industrijski standard u pokretanju modela veštačke inteligencije.
Ovi dogovori oblikuju se u trenutku kada Trump boravi na Bliskom istoku, s ciljem da ojača poslovne veze u kojima će američke tehnološke inicijative igrati centralnu ulogu. Čak i pre zvaničnih objava, pojedine američke firme već najavljuju proširene projekte u regionu.
Opširnije

Nafta stagnira nakon rasta - pažnja usmerena na Bliski istok i Trumpovu posetu
Cene nafte blago padaju nakon najava o mogućem napretku u pregovorima SAD i Irana, dok tržište sa posebnom pažnjom prati Trumpovu posetu Bliskom istoku i predstojeće izveštaje OPEC-a i IEA.
13.05.2025

Trumpov investicioni 'bum' sa Bliskog istoka
Trumpova planirana bliskoistočna turneja znači da on zemlje Zaliva smatra ne samo važnim partnerima za SAD već i ključnim u njegovoj ekonomskoj strategiji.
12.05.2025

Ukratko iz sveta - SAD ukidaju sankcije Siriji
Trump boravi u poseti državama u Persijskom zalivu, gde je zajedno sa saudijskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom najavio razne komercijalne sporazume.
pre 4 sata

Američki predsednik: Saudijci će investirati bilion dolara u SAD
Predsednik SAD je u poseti Rijadu, gde se sastao sa saudijskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom.
pre 17 sati
Nvidia, najveći proizvođač poluprovodnika na svetu, obezbediće najnaprednije AI čipove saudijskoj kompaniji Humain, osnovanoj da podrži razvoj AI infrastrukture u toj zemlji. Humain će u narednih pet godina dobiti "nekoliko stotina hiljada" najnaprednijih Nvidia procesora, počevši od 18.000 čipova GB300 Grace Blackwell i mrežne tehnologije InfiniBand.
AMD, najbliži konkurent Nvidiji u AI akceleratorima, obezbediće čipove i softver za data centre koji će se prostirati "od Saudijske Arabije do Sjedinjenih Američkih Država", u okviru projekta vrednog 10 milijardi dolara, saopštili su Humain i AMD.
Američka tehnološka kompanija Global AI takođe planira saradnju sa Humainom, a dogovor bi, prema rečima upućenih, trebalo da vredi više milijardi dolara. Osnovan od strane veterana američke tehnološke industrije, Global AI planira da izgradi data centar u Njujorku koji će koristiti Nvidia čipove, uz najavu dodatnih centara u budućnosti.
Amazon i Humain saopštili su da će uložiti više od pet milijardi dolara u izgradnju tzv. zone veštačke inteligencije u Saudijskoj Arabiji. U okviru tog projekta, Humain će koristiti tehnologije iz Amazon Web Services kako bi razvio tržište AI agenata za potrebe saudijske vlade. AWS je prošle godine najavio da će otvoriti klaster data centara u Saudijskoj Arabiji, kao deo šire investicije od 5,3 milijarde dolara.
Cisco Systems, najveći svetski proizvođač mrežne opreme, takođe sarađuje sa Humainom. Kompanija planira da spoji svoje "globalno znanje sa ambicijama kraljevstva u oblasti AI-ja" kako bi izgradila neophodnu infrastrukturu. Istovremeno je produžena saradnja sa firmom G42 iz Abu Dabija.
Saudijski fond rizičnog kapitala STV pokrenuo je fond za veštačku inteligenciju vredan 100 miliona dolara uz podršku Googlea, u cilju investiranja u startapove u ranoj fazi u regionu Bliskog istoka i severne Afrike, kao i razvoja infrastrukture. U saopštenju nije precizirano koliko je kapitala obezbedio Google.
Administracija Donalda Trumpa razmatra sporazum kojim bi UAE mogli da uvezu više od milion naprednih Nvidia čipova, što bi znatno premašilo ograničenja uvedena tokom mandata Joea Bidena. Prema navodima upućenih, uvoz bi uključivao 500.000 najnaprednijih čipova godišnje do 2027. godine. Petina bi bila rezervisana za firmu G42, dok bi ostatak koristile američke kompanije koje grade data centre u Emiratima.
Win McNamee/Getty Images/Bloomberg
Prema informacijama izvora, OpenAI razmatra mogućnost izgradnje novih kapaciteta za data centre u UAE, što bi znatno proširilo prisustvo kompanije na Bliskom istoku. Iako dogovor još nije zaključen i može doći do promena, moguće je da će biti najavljen tokom Trumpove posete UAE u četvrtak. Direktor OpenAI-ja Sam Altman takođe boravi u regionu kao deo šire posete tehnoloških lidera.
Trumpov dolazak u region obeležen je nizom investicionih najava, a inicijative u oblasti veštačke inteligencije posebno su se izdvojile. U Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije, Trump je zajedno sa prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom pozdravio sve tešnju ekonomsku saradnju. Među dogovorima su i proširene narudžbine putničkih aviona Boeinga, kao i odluka kraljevstva da omogući upotrebu Starlink usluge Elona Muska u avijaciji i pomorskom transportu.
Kako bi otvorile prostor za razvoj AI sektora, Sjedinjene Američke Države su u utorak zvanično ukinule tzv. pravilo o difuziji AI tehnologije, koje je uvedeno tokom mandata Joea Bidena. To pravilo je zemljama postavljalo tri nivoa pristupa AI čipovima i naišlo je na snažno protivljenje firmi poput Nvidije i američkih saveznika. Zvaničnici Trumpove administracije sada pripremaju sopstveni pristup koji bi se više oslanjao na pojedinačne dogovore sa partnerskim državama.
"Zemlja koja najbrže izgradi mrežu partnera pobediće u ovoj visokorizičnoj trci", napisao je David Sacks, AI savetnik Bele kuće, na mreži X, nakon sastanka sa šeikom Tahnoonom bin Zayedom Al Nahyanom, savetnikom za nacionalnu bezbednost UAE i bratom predsednika te zemlje. "Efikasna AI diplomatija sada je važnija nego ikada."
Ipak, spremnost administracije da ublaži restrikcije za saveznike poput UAE izazvala je primedbe tzv. kineskih jastrebova u Vašingtonu, koji upozoravaju da bi Peking mogao da dođe do fizičkih čipova iz UAE ili da im pristupi putem klauda.
Mogućnost sporazuma sa UAE izazvala je upozorenje jednog od ključnih članova Odbora Predstavničkog doma za Kinu, koji već duže izražava zabrinutost zbog veza G42 sa kineskim Huawei Technologies i drugim firmama. "Upravo zbog toga smo prošle godine upozorili na G42 – potrebni su nam zaštitni mehanizmi pre nego što se krene u nove dogovore", poručio je John Moolenaar, vodeći republikanac u tom telu, na mreži X.
U znak reagovanja na te zabrinutosti, američko ministarstvo trgovine saopštilo je da bi korišćenje novog AI čipa kineskog Huaweija, Ascend, bilo smatrano kršenjem američkih izvoznih ograničenja.