Cena nafte se stabilizovala nakon trodnevnog rasta, jer je pažnja sada preusmerena - sa smirivanja trgovinskog rata između SAD i Kine na Bliski istok.
Brentom se trgovalo po ceni višoj od 64 dolara po barelu, nakon što je prethodnog dana zabeležio rast od 1,6 odsto, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio blizu 62 dolara. Terminski ugovori su u ponedeljak izgubili deo dnevnog dobitka nakon što je američki predsednik Donald Trump tokom vikenda nagovestio napredak u nuklearnim pregovorima između SAD i Irana. To je osnažilo očekivanja da bi uskoro mogle biti ublažene restrikcije na izvoz iranske nafte.
Opširnije

Pao dogovor između dve sile oko carina, američki lider ide u Rijad – pet stvari za danas
Uspeli pregovori između Kine i SAD, carine drastično snižene. Donald Trump počinje svoju bliskoistočnu turneju.
pre 6 sati

Trumpov investicioni 'bum' sa Bliskog istoka
Trumpova planirana bliskoistočna turneja znači da on zemlje Zaliva smatra ne samo važnim partnerima za SAD već i ključnim u njegovoj ekonomskoj strategiji.
12.05.2025

BBA predviđanje: MOL Group - prihodi stabilni, težište na strateškim projektima
Analitičari ocenjuju da će akcenat biti na povećanju profitabilnosti MOL Groupa usled viših cena gasa
08.05.2025

Hoće li pad cene nafte dodatno oboriti cenu goriva u Srbiji
Ove godine cena nafte je pala za više od petine, a za godinu dana za skoro 28 odsto.
08.05.2025
Trump u utorak započinje svoju posetu Bliskom istoku, a prva stanica mu je Saudijska Arabija, neformalni lider grupe OPEC+. Kraljevina je zagovarala povećanje proizvodnje kako bi kaznila članice koje se ne pridržavaju dogovora, što je ove godine doprinelo padu cena. Nafta je izgubila više od 10 odsto vrednosti od kada je Trump početkom aprila najavio sveobuhvatne carine, što je izazvalo kontramere trgovinskih partnera, uključujući Kinu, i ugrozilo ekonomski rast i potražnju za gorivom.
Rafinerija u Indiji / Bloomberg
Iako je "carinsko primirje" od 90 dana, sklopljeno između dva najveća potrošača nafte, donelo određeno olakšanje, očekuje se da Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici dodatno povećaju proizvodnju na sastanku 1. juna, što pojačava zabrinutost da bi kasnije tokom godine moglo doći do prezasićenja tržišta.
"Trumpova poseta Bliskom istoku ove nedelje biće u fokusu zbog mogućih razgovora o politici proizvodnje nafte i potencijalnim mirovnim sporazumima za Gazu i Ukrajinu", izjavila je Vandana Hari, osnivač Vanda Insightsa iz Singapura.
"Trgovinski ratovi koje vode SAD ostaće u centru pažnje, a dogovori sa drugim velikim trgovinskim partnerima mogli bi poboljšati raspoloženje, iako će to imati omanji uticaj na raspoloženje kada je reč o nafti."
Trgovci će, takođe, obratiti pažnju na izveštaje o stanju u industriji kasnije ove nedelje, kako bi dobili dodatni uvid u dinamiku tržišta. OPEC će objaviti svoj mesečni izveštaj u sredu, dok će Međunarodna agencija za energiju (IEA) svoj izveštaj objaviti dan kasnije.