Cena nafte je pala nakon što su članice OPEC+ razgovarale o mogućnosti još jednog drastičnog povećanja proizvodnje, što je povećalo izglede za dodatnu ponudu u trenutku kada potražnja trpi udarce zbog trgovinskog rata koji predvode SAD.
Brent nafta je pala ispod 64 dolara po barelu, nakon što je u prethodna dva dana izgubila oko jedan odsto, dok se West Texas Intermediate (WTI) kretao na oko 61 dolar. Povećanje proizvodnje od 411.000 barela dnevno, o kojem se potencijalno razgovaralo na sastanku zakazanom za 1. jun - što je tri puta više od prvobitno planiranog - predstavljalo bi treći uzastopni mesec rasta ponude.
Opširnije

Ukratko iz sveta - G7 priprema novo ograničenje cene ruske nafte
Ujedinjeno Kraljevstvo intenziviralo je pritisak na saveznike iz Grupe 7 da pristanu na ograničenje cene ruske nafte, uz obrazloženje da je potez potreban kako bi se izvršio dodatni pritisak na ruskog predsednika Vladimira Putina.
pre 6 sati

Zabrinutost da će Izrael napasti Iran, nafta poskupljuje
Cena nafte fluktuira od prošle nedelje, kada su počeli iransko-američki pregovori.
21.05.2025

Cena nafte oduvek je bila i lična i politička
Saudijska Arabija poseduje oko 17 odsto dokazanih svetskih rezervi sirove nafte i proizvodi 11 odsto ukupne globalne potrošnje. Iznova i iznova, u ceni nafte ogledali su se saudijski lideri - njihove ličnosti, interesi i politički prioriteti.
17.05.2025

Sa srpskim tagom i kroz Hrvatsku, stanovi se više prodaju u Nišu nego u Beogradu
Dok su Ukrajina i Rusija otpočele direktne pregovore o primirju u Istanbulu, Vašington i Peking ugovorili su smanjenje carina na 90 dana.
17.05.2025
Ipak, prema izjavama delegata, konačan dogovor još nije postignut.
Cena sirove nafte i dalje je pod pritiskom jer Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici vraćaju barele na tržište koje je već dobro snabdeveno, čime se pojačavaju strahovi od prezasićenosti. Trgovinski rat predvođen Sjedinjenim Državama takođe je doprineo gubicima, jer se strahuje da bi globalni poremećaji mogli usporiti ekonomski rast i naštetiti potražnji za energentima. Dodatni pritisak dolazi od rasta američkih zaliha i slabljenja šireg tržišta.
Komercijalne zalihe sirove nafte u SAD porasle su drugu nedelju zaredom, prema podacima objavljenim u sredu. Pored toga, potražnja za benzinom i destilatima bila je slaba, uprkos skorom početku letnje sezone vožnje.
Na širem tržištu, zabrinutost zbog rastućeg američkog deficita izazvala je pad američkih akcija, državnih obveznica i dolara, a azijska tržišta su ih pratila u padu. Ovi potresi dolaze u trenutku kada interesovanje investitora za američku imovinu opada širom sveta.
Velika Britanija je, u međuvremenu, pozvala članice Grupe sedam (G7) da dodatno smanje cenovno ograničenje na rusku naftu, ističući nakon sastanka ministara finansija u Banfu, u Kanadi, da je to neophodno kako bi se izvršio dodatni pritisak na Vladimira Putina da okonča rat u Ukrajini.