Srbija, kao deo zemalja jugoistočne i istočne Evrope, nije među privilegovanim zemljama prvog nivoa po novom modelu američkih ograničenja izvoza čipova veštačke inteligencije (AI). To znači da će pristup naprednoj tehnologiji biti ograničen, što bi moglo usporiti razvoj veštačke inteligencije i digitalnu transformaciju. Srpske kompanije će morati da dobiju posebne izuzetke ili status "verifikovanog krajnjeg korisnika" (VEU) kako bi mogle da se uključe u svetske tehnološke trendove, što će zahtevati dodatna prilagođavanja američkim standardima. Koji su razlozi, a koja ograničenja?
Sprečavanje pristupa Kine i Rusije
Administracija američkog predsednika Joea Bidena uvela je novu rundu ograničenja izvoza čipova sa veštačkom inteligencijom koje su napravili Nvidia, Advanced Micro Devices (AMD) i drugi, što je jedan od poslednjih velikih poteza pri kraju Bidenovog mandata. Cilj ovih mera je da se spreči da napredne tehnologije dospeju u ruke zemalja poput Kine i Rusije i da se osigura da američka tehnologija ostane ključni faktor u razvoju veštačke inteligencije, prenosi Bloomberg.
Nova pravila će značajno uticati na globalnu trgovinu poluprovodnicima, jer uvode ograničenja na nivou država i kompanija. Ograničenja imaju za cilj sprečavanje pristupa AI čipovima koji se koriste u centrima podataka za zemlje i kompanije koje ne poštuju bezbednosne standarde SAD. Cilj je koncentrisanje razvoja veštačke inteligencije u prijateljskim zemljama i uspostavljanje globalnih poslovnih i tehnoloških standarda u skladu sa američkim interesima.
Opširnije
Nvidia otkrila ambicioznu viziju novog sveta
Kompanija je predstavila svoj prvi računar, nove grafičke procesore i saradnju s Toyotom.
08.01.2025
2025 - veštačka inteligencija će biti svuda, a roboti će biti jeftini
Uz najavljene investicije koje će premašiti 200 milijardi dolara, velike tehnološke kompanije fokusiraju se na stvaranje (zajedničke) digitalne infrastrukture.
03.01.2025
Posle Francuske, Nvidia sada i na meti Kineza
Kina je pokrenula istragu protiv Nvidije, zbog sumnji da je američki proizvođač čipova prekršio antimonopolske zakone proistekle iz značajnog sporazuma postignutog 2020. godine.
09.12.2024
Šef Intela napušta kompaniju, koja i dalje čeka da se desi čudo
Izvršni direktor Intel Corp. Pat Gelsinger, koji je angažovan 2021. da predvodi ambiciozni preokret legendarnog proizvođača čipova, odlazi sa te pozicije.
02.12.2024
Nvidia je kvartal završila sa profitom od 19 milijardi dolara
Oprema za razvoj AI blackwell će biti isporučena uprkos problemima u razvoju i proizvodnji.
21.11.2024
Tri nivoa ograničenja
Nova pravila uvode tri nivoa ograničenja. Prvi nivo uključuje SAD i 18 savezničkih zemalja, kao što su Nemačka, Holandija, Japan, Južna Koreja i Tajvan. Ova grupa će imati skoro neograničen pristup američkim čipovima, što će im omogućiti da slobodno razvijaju centre podataka i veštačku inteligenciju.
Drugi nivo uvodi ograničenja računarske snage za većinu zemalja, sa gornjom granicom od oko 50.000 grafičkih procesorskih jedinica (GPU) između 2025. i 2027. Srbija je u toj grupi.
Treći nivo, koji je najstroži, obuhvata Kinu, Makao i zemlje pod embargom na oružje, koji obuhvata oko 20 zemalja. Te zemlje će biti praktično isključene iz pristupa naprednim američkim čipovima, piše Bloomberg.
Izuzeci za preduzeća biće mogući, ali samo ako ispunjavaju stroge američke standarde bezbednosti i ljudskih prava. Takođe, kompanije koje dobiju status verifikovanog krajnjeg korisnika moći će da postignu više limite za centre podataka. Ova mera bi trebalo da podstakne kompanije da sarađuju sa SAD i prilagode se američkim tehnološkim standardima. VEU status takođe znači da se čipovi koje uvezu ovi korisnici neće računati u nacionalne kvote.
Kontrola modela
Pored kontrole poluprovodnika, nova pravila takođe ograničavaju izvoz zatvorenih AI modela – numeričkih parametara koje softver koristi za obradu podataka, predviđanje ili donošenje odluka.
Kompanijama će biti zabranjeno da lociraju centre podataka sa takvim modelima u zemljama trećeg reda, kao što su Kina i Rusija, i moraće da se pridržavaju bezbednosnih standarda za lociranje u zemljama drugog reda. Međutim, to se ne odnosi na kompanije koje dobijaju univerzalni VEU status, rekao je jedan od izvora za Bloomberg.
Pravila ne utiču na otvorene modele koji dozvoljavaju javni pristup osnovnom kodu, niti na zatvorene modele koji su manje moćni od dostupnih otvorenih modela. Ali ako kompanija želi da fino podesi opšti model za određenu svrhu koristeći značajnu računarsku snagu i locira takav centar podataka u zemlji drugog reda, moraće da traži dozvolu SAD za to.
Otpor proizvođača i država
Poljski potpredsednik vlade Krzysztof Gawkowski nazvao je tu meru nerazumnom i pozvao na diplomatsko rešenje problema, dok je izraelski parlament sazvao hitnu sednicu jer bi ograničenja mogla da uspore njihov tehnološki razvoj. Tehnološki sektor je ključan za izraelsku ekonomiju, čini oko 20 posto BDP-a, a američke kompanije kao što su Nvidia, Intel i Apple tamo zapošljavaju desetine hiljada ljudi.
Evropska komisija izrazila je zabrinutost zbog diskriminacije pojedinih država članica EU, uključujući Poljsku, koja bi mogla negativno uticati na tehnološku industriju i razvoj veštačke inteligencije u tim državama. Nvidia je upozorila da bi nagle promene politike ugrozile američki ekonomski rast i tehnološko vodstvo.
Predložena pravila naišla su na snažan otpor unutar industrije. Nvidia je u saopštenju upozorila da bi nametanje ograničenja u poslednjem trenutku predstavljalo značajnu promenu politike, koja ne bi smanjila rizik od zloupotrebe, ali bi ugrozila ekonomski rast i tehnološko liderstvo SAD. Slično tome, Udruženje industrije poluprovodnika upozorilo je da bi pravila koja se donose prebrzo mogla imati negativne posledice po celu industriju poluprovodnika, prenosi Bloomberg.
Kina je oštro osudila nova ograničenja, optužujući SAD za kršenje pravila međunarodne trgovine. Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da su SAD zloupotrebile izvozna ograničenja, ozbiljno narušivši normalne ekonomske i trgovinske odnose između zemalja. Takođe su naglasili da će Kina preduzeti neophodne mere da zaštiti svoje interese. Evropski zvaničnici su takođe izrazili zabrinutost zbog uticaja pravila na ekonomske odnose SAD i EU. Predstavnici Evropske komisije su istakli da ograničenja ne bi trebalo da ugroze saradnju u tehnološkom sektoru.
O pravilima se raspravlja već nekoliko meseci i u centru su napora SAD da održe svoju tehnološku prednost u oblasti veštačke inteligencije. Američki čipovi trenutno znatno nadmašuju kineske čipove u zadacima AI, dajući SAD jedinstvenu ulogu čuvara vrata i priliku da oblikuju globalni razvoj AI.