Druga najvrednija kompanija na svetu Nvidia na sajmu tehnologije i elektronike CES u Las Vegasu predstavila je hrpu novih proizvoda, uključujući prvi računar vlastite proizvodnje i gejming čipove koji koriste tehnologiju veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI) Blackwell. To je poznata Nvidijina tehnologija koju kompanija koristi za opremu data centara.
Nvidijina velika vizija
Izvršni direktor firme Jensen Huang rekao je u svojoj prezentaciji na sajmu da će kompanija svojim AI proizvodima nastojati da podstakne društvo budućnosti. Firma će težiti da učini svoje proizvode srcem budućeg tehnološkog sveta s milijardu humanoidnih robota, 10 miliona automatizovanih fabrika i 1,5 milijardi samovozećih automobila i kamiona, rekao je Huang, prema pisanju Bloomberga, u vezi s razvojnom strategijom firme.
Opširnije
Nvidia, SpaceX, Novo Nordisk, Alphabet, Apple – dostignuća 2024. godine
Godina 2024. bila je prekretnica za tehnološki sektor, s posebnim naglaskom na veštačku inteligenciju (AI).
27.12.2024
Posle Francuske, Nvidia sada i na meti Kineza
Kina je pokrenula istragu protiv Nvidije, zbog sumnji da je američki proizvođač čipova prekršio antimonopolske zakone proistekle iz značajnog sporazuma postignutog 2020. godine.
09.12.2024
Ovo su najvrednije kompanije u Evropi i svetu
Nvidia je trenutno globalno najvrednija kompanija, s tržišnom kapitalizacijom od 3,43 biliona dolara.
07.12.2024
Ambiciozne najave spajanja s najvećim svetskim proizvođačem vozila, japanskom Toyotom, i kompanijom MediaTek podigle su vrednost deonica te firme za tri odsto. Huang je dosta vremena posvetio predstavljanju inovacija za Nvidijinu ciljanu publiku - igrače. Firma priprema ažuriranje svojih GeForce GPU-ova, koji koriste Blackwell dizajn; potonje kompanija koristi u svojim AI akceleratorima.
"GeForce je učinio AI mejnstrimom, a sada se AI vraća GeForceu", rekao je Huang o inovaciji.
Novosti za igrače
Prema pisanju Reutersa, novi grafički procesori RTX 50 trebalo bi da video-igrama pruže realističniju grafiku, sličnu filmskoj produkciji. Novi čipovi takođe mogu pomoći programerima igara u stvaranju preciznijih ljudskih lica. Cena će im se kretati od 549 do 1.999 dolara, a prodaja bi trebalo da počne krajem januara ili u februaru.
Veza s Tajvancima
Kompanija je iznenadila i svojim prvim računarom s oznakom Project DIGITS, koji je namenjen programerima. Računar od 3.000 dolara pokretaće Nvidijin operativni sistem Nvidia i imaće isti čip u srcu ponude data centra kompanije, ali u kombinaciji s procesorom tajvanskog MediaTeka. Na tržište bi trebao da izađe u martu.
Toyota je takođe u igri
Na predstavljanju je firma otkrila da će sklopiti saradnju s japanskom markom Toyota. Nvidijine čipove i pogonski operativni sistem Japanci će instalirati u svoje automobile za pogon elektronskih sistema za naprednu pomoć vozaču. Firma polaže velike nade u saradnju s automobilskim sektorom, jer se očekuje da će prihodi od automobilskog hardvera i softvera porasti na pet milijardi dolara u 2026. godini, dok se ove godine očekuju četiri milijarde dolara.
"GeForce je napravio AI mejnstrimom, a sada se AI vraća GeForceu", rekao je Jensen Huang o ključnoj inovaciji.
Još 2022. igre su bile najveći pokretač rasta prodaje kompanije, ali sada je to sektor opreme za data centre. Ove godine kompanija će na tom računu zaraditi više od 100 milijardi dolara, jer njihove čipove koriste najveće svetske tehnološke firme, poput Microsofta. Sledeći korak je proširiti hardver i softver na više kompanija i vladinih agencija, što će pomoći da se diverzifikuju Nvidijini prihodi, navodi Bloomberg.