Možda niste znali, ali u svetu vlada pravi tehnološki rat i opet pretežno između Istoka i Zapada. Umesto oružja koriste se sankcije, a igra na kartu monopola i "nedopustive tržišne dominacije" sve više polazi za rukom onima koji bi da priguše drugu stranu. SAD i Evropa upiru prstom u Kinu, a Peking potom izaziva Vašington i evropske proizvođače poluprovodnika, auto-delova i automobila.
Čini se da kraja nema. Kini je sada trn u oku jedan konkretan igrač, i to ne bilo ko: Nvidia Corp., s tržišnom kapitalizacijom od 3,5 biliona dolara.
Kina je pokrenula istragu protiv Nvidije zbog sumnji da je američki proizvođač čipova prekršio antimonopolske zakone proistekle iz značajnog sporazuma postignutog 2020. godine, ciljajući na veštačku inteligenciju (AI), dok Vašington nastavlja da pojačava sankcije, saopštio je Bloomberg. Pri tome, veliko je pitanje čemu ćemo sve svedočiti kada Donald Trump od januara 2025. ponovo zaposedne Belu kuću.
Opširnije
Kriza u nemačkoj industriji nagriza Srbiju, ZF seli deo proizvodnje
Neki firme u automobilskom sektoru u Srbiji već seku troškove, drugi sele proizvodnju, a serijska proizvodnja električne "pande" nikako da počne.
04.12.2024
Kina pokušava da sustigne Elona Muska u svemiru
Predsednik Xi Jinping želi da od Kine stvori svemirsku silu. Međutim, velika prednost SpaceX-a i bojazan Kine u vezi sa bezbednošću mogli bi da se ispreče na putu privatnim startapovima za svemirske letove u toj zemlji.
04.12.2024
Hoće li Trump, Bliski istok i Kina naterati OPEC da poveća pumpanje nafte
OPEC+ zadržava 5,86 miliona barela dnevno, što je oko 5,7 odsto globalne potražnje.
03.12.2024
Rivalstvo Kine i Zapada u oblasti OIE ne važi u Srbiji
Kineske investicije u Srbiji znatno su porasle poslednjih godina, a prisustvo njihovog kapitala u oblasti OIE postaje prilično zanimljivo.
03.12.2024
Trump, 'kralj sankcija'
Podsetimo se koje su sve sankcije i mere uvedene za vreme Trumpovog prvog mandata, a onda i tokom Bidenove administracije.
Ovaj tehnološki rat zapravo je deo šireg sukoba u vezi s trgovinom. Da li ćemo ih posmatrati kao jedno ili će stvar toliko uzeti maha da će tehnologija i auto-sektor postati nezavisni frontovi, zavisiće od narednih geopolitičkih tokova i stavova zemalja. Trenutno se najviše polemiše o godinama pod Trumpom koje slede, jer je republikanac vrlo radikalan i često nekompromisan. S druge strane, Peking ne ostaje bez odgovora i bunta, a da je najvećoj azijskoj sili planeta Zemlja postala tesna, govori i pohod na svemir, gde se, opet, nadmeće s Amerikancima.
Da li je Nvidia kriva i dužna
Državna uprava za tržišnu regulativu otvorila je istragu o nedavnom ophođenju kompanije Nvidia, te o okolnostima oko preuzimanja Mellanox Technologies Ltd. (izraelsko-američke multinacionalne kompanije), saopštila je kineska centralna televizija u ponedeljak. Peking je dao odobrenje za sporazum pre četiri godine, pod uslovom da Nvidia ne diskriminiše kineske firme.
Pozicija Nvidije, kao vodećeg dobavljača čipova za veštačku inteligenciju, stavila je tu kompaniju direktno u vatru koja plamti između SAD i Kine, u borbi za prevlast na tehnološkom polju.
Vašington je zabranio Nvidiji da prodaje svoje najnaprednije poluprovodnike kineskim kompanijama - čime podriva njenu sposobnost da razvija usluge veštačke inteligencije, a taj potez je izazvao i oštre reakcije Pekinga.
Naime, kineska vlada je odobrila Nvidijinu kupovinu izraelskog proizvođača računarske opreme, vrednu sedam milijardi dolara, pod uslovom da Mellanox obavesti svoje rivale o novim proizvodima u roku od 90 dana od dana njihove dostupnosti Nvidiji. Nvidia se saglasila da će kineski proizvođači čipova dobiti priliku da se uvere da njihovi proizvodi dobro funkcionišu sa Mellanoxovom tehnologijom.
Akcije Nvidije pale dva odsto na ranom trgovanju u ponedeljak, pre otvaranja američkih berzi. U petak, akcije su skliznule 1,8 odsto, na 142,44 dolara po komadu.
Predstavnik Nvidije nije odmah odgovorio na Bloombergov zahtev za komentar, a tehnološka kompanija je više puta pokušavala da razvije AI čipove koji će biti u skladu s regulativom SAD, ali je istovremeno nastojala da kineskim kupcima na neki način omogući rad na kritičnom polju nove tehnologije.
Drugim rečima, Nvidia se našla između dve vatre, pokušavajući da zadovolji obe strane.
Američko ministarstvo pravde je takođe zatražilo informacije o tome da li je Nvidia prekršila antimonopolske zakone ranije ove godine, objavio je Bloomberg News. Antimonopolski zvaničnici su bili zabrinuti da kompanija otežava prelazak kupaca na druge dobavljače, kažnjavajući one koji nisu koristili isključivo njene AI čipove, rekli su izvori.
Francuska je takođe javno imenovala Nvidiju kao metu, dok pokušava da radi na sopstvenim čipovima koji će se koristiti za potrebe veštačke inteligencije. U toj državi kompanija bi mogla da se suoči sa antimonopolskim optužbama "jednog dana", rekao je Benoit Coeure, šef francuske antimonopolske agencije, na konferenciji za novinare u julu.