Sjedinjene Američke Države (SAD), Evropa i Kina će dominirati globalnom isporukom vodonika sa niskim sadržajem ugljenika do kraja decenije, vođeni snažnom regulatornom podrškom i ambicioznim ciljevima rasta, pokazalo je istraživanje BloombergNEF-a.
Do 2030. godine, ova tri tržišta će činiti 80 odsto globalne proizvodnje čistog vodonika, čija proizvodnja smanjuje ili obuhvata emisije gasova staklene bašte. Očekuje se da će godišnje snabdevanje skočiti 30 puta na 16,4 miliona tona, naveo je BloombergNEF u svojoj prognozi za snabdevanje vodonikom.
Predviđa se da će SAD do 2030. imati 37 odsto proizvodnje vodonika sa niskim sadržajem ugljenika, a slede Evropa i Kina sa 24 i 19 odsto, respektivno, zahvaljujući snažnoj podršci unutrašnje politike, koja podrazumeva poreske kredite i subvencije, objasnio je BloombergNEF.
Opširnije
Srbijagas će morati da prilagođava projekte vodoniku da bi dobijao novac
Srbijagas trenutno na papiru imaju dva idejna projekta.
06.05.2024
Nakon nafte i gasa, Krk postaje ključ za energetsku revoluciju Evrope
Ostrvo Krk se već dokazalo kao energetsko čvorište za naftu i tečni prirodni gas, a čini se da tu nije kraj.
09.03.2024
Zeleni vodonik je za Srbiju još daleko, ali bi Kinezi mogli biti pioniri
Vodonik je proglašen gorivom budućnosti koje bi trebalo da zameni prljava fosilna goriva iz prošlog veka, a koja se i danas masovno upotrebljavaju.
19.12.2023
Kineska kompanija gradi gigantsko OIE postrojenje u Boru
Shanghai Fengling Renewables planira da uloži dve milijarde evra u naredne tri godine u OIE u okolini Bora.
10.11.2023
Evropska pravila o konverziji amonijaka u vodonik brinu investitore
Komisija predviđa da pristup trećih strana terminalima treba da bude obezbeđen, što znači da bi investitori morali da stave na tržište sve rezervne kapacitete.
19.09.2023
Vodonik je za evropske proizvođače preskupa zamena za gas
Iako vodonik postaje centralni deo evropskih planova, do sada je bilo malo investicija.
05.08.2023
Nemačka računa na uvoz vodonika za svoje potrebe
Snabdevanje brodovima će takođe biti ključno za transportovanje vodonika.
26.07.2023
Velika Britanija, Holandija, Španija i Portugal činiće većinu proizvodnje u Evropi. Međutim, kineski cevovodi snabdevanja i dalje teško pratiti Evropu zbog nedostatka vidljivosti vladinih projekata i ciljeva, navodi se u izveštaju.
Vodonik se decenijama koristi u industrijama poput prerade nafte i hemikalija, pri čemu se skoro sav proizvodi korišćenjem prirodnog gasa ili uglja, nazvanog sivi vodonik. Nasuprot tome, zeleni vodonik se proizvodi cepanjem vode korišćenjem električne energije iz obnovljivih izvora, i smatra se gorivom sa nultom emisijom, dok se plavi vodonik proizvodi od fosilnih goriva, ali uparen sa hvatanjem i skladištenjem ugljenika.
Očekuje se da će se potražnja za svim vrstama vodonika učetvorostručiti na 390 miliona tona do 2050. godine, prema BNEF-ovom New Energy Outlook objavljenom ranije ove nedelje, pri čemu će industrije poput gvožđa i čelika, avijacije i transporta imati rastući udeo. Prognoza je napravljena prema scenariju neto nulte emisije, gde je globalno zagrevanje ograničeno na 1,5 stepena iznad predindustrijskog nivoa, kako se zahteva u Pariskom sporazumu.
Oko 95 gigavata elektrolizera moglo bi da počne da radi do kraja 2030. godine, što je skoro 10 puta više od kapaciteta koji je već odobren danas. Ova metoda će verovatno pokrivati skoro svu proizvodnju u azijsko-pacifičkom regionu ove decenije. Ali to je plavi vodonik koji će činiti većinu snabdevanja većih proizvođača kao što su SAD i Velika Britanija, naveo je BNEF.