Nemačka će se oslanjati na trgovinske partnere za pretežni deo svojih budućih potreba za vodonikom, dok najveća evropska ekonomija planira prelazak sa fosilnih goriva.
Potpredsednik vlade Robert Habeck, koji nadgleda ekonomske i energetske politike, izjavio je u sredu na predstavljanju vladinog revidiranog plana za vodonik u Berlinu da se očekuje da će dve trećine predviđenog vodonika za 2030. godinu biti uvezeno. Da bi osigurala snabdevanje, planirane su cevi iz Španije, Severne Afrike i Norveške.
Snabdevanje brodovima će takođe biti ključno za transportovanje vodonika, a Habeck je dogovorio energetska partnerstva tokom nedavnih poseta Brazilu i Kolumbiji. Takođe je prošle nedelje razgovarao o ovoj temi sa kolegama u Indiji.
Opširnije
Vodonik ne uspeva da privuče evropske investitore
U pokušajima da se odmakne od fosilnih goriva, relativno neproverena alternativa čini okosnicu evropskih planova za tranziciju na čistu energiju, ali ne uspeva da ubedi investitore.
03.06.2023
Australija ulaže 1,4 milijarde dolara u vodonik
Australija želi da postane svetska sila u oblasti čiste energije.
10.05.2023
Kina će proizvoditi sve više opreme za zeleni vodonik
Izdvajanje vodonika iz vode je trenutno jeftinije kada se koriste ugalj i gas nego kada se koristi obnovljiva energija.
29.03.2023
Zeleni vodonik može pomoći energetici, ali inovacije su spore
Srbija i Mađarska potpisale su memorandum o saradnji u oblasti obnovljivog vodonika.
25.07.2022
Strategija uvoza pokazuje da Nemačka nema dovoljno obnovljivih izvora energije da postane energetski nezavisna, slično kao što sada zavisi od uvoza fosilnih goriva. Zemlja ima relativno malu obalu, gde su vetrovi jaki i stabilni, ali sunčeva svetlost je ograničena tokom većeg dela godine. Pritom, njen industrijski sektor koristi ogromne količine energije.
Vlada kancelara Olafa Scholza predviđa potražnju od 130 teravat-sati vodonika do 2030. godine. Da bi pokrila deo te potražnje, nemačka vlada planira instalaciju oko 10 gigavata elektroliznih kapaciteta do 2030. godine - dvostruko više u odnosu na prethodni cilj. Elektroliza je tehnologija koja razbija molekule vode na vodonik i kiseonik. Vodonik se smatra zelenim ako taj proces koristi obnovljivu energiju.
Većina spoljnog izvoza očekuje se da će prvobitno dolaziti iz Norveške u početku u obliku plavog vodonika - što znači da je dobijen iz prirodnog gasa - preko cevovoda koji prolazi kroz priobalne vetroelektrane.
Habeck očekuje da će s vremenom zeleni vodonik u krajnjoj liniji dominirati tržištem i obećao je subvencije kako bi ubrzao ovaj prelaz, ali nije dao brojke ili detalje o planiranim merama. Jedan od mogućih instrumenata su tzv. ugovori o razlici u emisijama ugljenika, koji pokrivaju dodatne troškove izgradnje i rada postrojenja koja su prijateljska prema klimi za industrije koje proizvode emisije. Početni fokus je na pokretanju prelaza.
"Podstičemo zeleno i prihvatamo sve", rekao je Habeck ispred vlade.