Kapacitet Kine za proizvodnju elektrolizera - opreme koja se koristi za proizvodnju zelenog vodonika - mogao bi da poraste oko 20 puta do 2028. godine pošto se troškovi proizvodnje ovog čistog izvora energije smanjuju, prema kineskoj finansijskoj kompaniji CICC.
Gorivo sa nultom emisijom, proizvedeno korišćenjem obnovljive energije za izdvajanje vodonika iz vode, ide ka tome da postigne paritet troškova sa drugim metodama koje se koriste prirodnim gasom ili ugljem, već krajem ove decenije, što će podstaći brzo primenu, analitičari CICC napisali su u belešci.
Trenutni troškovi proizvodnje zelenog vodonika su oko 20 juana (2,90 dolara) po kilogramu, u poređenju sa 10 juana po kilogramu kada se koristi ugalj, i 17 juana po kilogramu kada se koristi prirodni gas. Široka implementacija, dodatni kapaciteti obnovljive energije i rastuće cene ugljenika će u kombinaciji dovesti do toga da novija tehnologija postane konkurentna.
Opširnije
Kazahstan će proizvoditi vodonik u poslu vrednom 50 milijardi dolara
Ugovor vredi 50 milijardi dolara.
27.10.2022
Zeleni vodonik može pomoći energetici, ali inovacije su spore
Srbija i Mađarska potpisale su memorandum o saradnji u oblasti obnovljivog vodonika.
25.07.2022
MOL počinje proizvodnju zelenog vodonika
MOL će uložiti 22 miliona evra u postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika u Mađarskoj, koje će proizvoditi 1.600 tona zelenog vodonika godišnje.
27.04.2022
Kinesko tržište elektrolizera moglo bi da vredi oko 50 milijardi juana do 2028. godine, kada će domaća potražnja za opremom dostići 40 gigavata, a proizvodnja zelenog vodonika verovatno će premašiti četiri miliona tona, pišu analitičari.
Vodeće energetske kompanije, uključujući China National Petroleum Corp, među onima su koji ulažu u ovaj sektor, jer država namerava da izazove američke i evropske konkurente kako bi zadovoljila rastuću potražnju.
Globalne isporuke elektrolizera trebalo bi da se udvostruče ili utrostruče u 2023. na čak 3,3 gigavata, pri čemu bi Kina potencijalno predstavljala oko jedan gigavat, napisao je BloombergNEF u izveštaju ovog meseca.
Dnevnik nedelje
(Vreme u Pekingu osim ako nije navedeno.)
Sreda, 29. mart
CCTD sedmični onlajn brifing o kineskom tržištu uglja, 15.00
Brifing o zaradi Cnooc u 17.00 u Hongkongu
Međunarodni seminar o tržištu gvozdene rude u Kingdau, Šandong
Boao forum u Hainanu, Kina, drugi dan
ZARADE: PetroChina, Cnooc, Ganfeng Lithium, Metallurgical Corp.
Četvrtak, 30. mart
Fenwei China samit o koksnom uglju u Tajjuanu, Šansi
Boao forum u Hajnanu, Kina, treći dan
Brifing o zaradama kompanije PetroChina u 16.30 u Hongkongu
ZARADA: Maanshan Steel, Angang Steel, Shandong Steel, Tianki Lithium, Ksinjiang Goldvind, GCL Tech, Cosco Shipping
Petak, 31. mart
Zvanični PMI Kine za mart, 09.30
Kineske nedeljne zalihe rude gvožđa
Šangajska razmena nedeljnog inventara robe, ~15.30
Boao forum u Hajnanu, Kina, četvrti dan
ZARADA: Citic Ltd.
Na žici
Revolucija u proizvodnji nikla koja se odvija na indonezijskom arhipelagu - i koja je podržana kineskim znanjem i gotovinom - obećava talas novih ponuda koje predstavljaju izazov za tržišta metala i netaknutu životnu sredinu.
Singenta Group je saopštila da su detalji o otkazanom saslušanju na šangajskoj berzi za inicijalnu javnu ponudu od 65 milijardi juana (9,4 milijarde dolara) koju je kompanija predložila nejasni, objavio je 21st Century Business Herald.