Kompanija MOL će uložiti 22 miliona evra u postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika u Sazhalombati, Mađarska, koje će proizvoditi 1.600 tona zelenog vodonika godišnje uz pomoć obnovljivog izvora električne energije i tako uštedeti oko 25.000 tona CO2.
Ovaj razvoj u skladu je sa ažuriranom strategijom Shape tomorrow 2030+ kompanije MOL da dostigne nultu emisiju CO2 do 2050. godine.
U saopštenju je navedeno da će MOL koristiti zeleni vodonik u svojoj Rafineriji Dunav tokom proizvodnje goriva i vratiti proizvod u svoj sistem za proizvodnju vodonika kada počne da radi 2023. godine. Na taj način vodonik postaje deo molekula u gorivima kompanije MOL, smanjujući karbonski otisak proizvodne tehnologije i finalnog proizvoda.
"Ubeđeni smo da vodonik nije samo jedan od najvažnijih izvora energije u postojećoj energetskoj tranziciji već i da će biti jedan od ključnih faktora u novom energetskom sistemu bez emisije CO2. Ova nova tehnologija dozvoljava uvođenje zelene proizvodnje vodonika u Sazhalombati koja će pozicionirati MOL Grupu kao jednog od najvažnijih učesnika u ekonomiji održivog energetskog razvoja u regionu,“ rekao je Gabriel Szabó, izvršni potpredsednik Downstream segmenta MOL Grupe.
Proizvodnja zelenog vodonika ne generiše emisiju gasova staklene bašte, navodi se u saopštenju MOL-a. Oprema kompanije Plug Power koristi struju iz održivog izvora kako bi se voda pretvorila u kiseonik i gas vodonika pomoću procesa elektrolize, koji nema nikakve nusproizvode koji bi imali štetne posledice po životnu sredinu. Proizvodnja jedne tone vodonika, pomoću ove opreme, proizvede i između osam i devet tona čistog vodonika, čime se štedi skoro 10.000 tona potrošnje prirodnog gasa u procesu.
MOL Grupa uložiće ukupno milijardu evra u niskougljeničnu cirkularnu ekonomiju do 2025. godine. Deo Strategije podrazumeva da će MOL smanjiti karbonski otisak svog poslovanja za 30 odsto do 2030. i uložiti 50 odsto novca izdvojenog za ulaganja u održive projekte.