Evropska komisija (EK), u sklopu delovanja na zelenoj tranziciji, pokreće pilot-mehanizam za podršku razvoju evropskog tržišta vodonika, gde je cilj ubrzati ulaganja stvaranjem jasnije slike o stanju na tržištu otkupljivača i dobavljača, kao i olakšavanjem kontakta među njima.
Taj pilot-mehanizam biće na snazi pet godina i biće deo Evropske banke za vodonik koja je finansijski instrument EK za podsticanje proizvodnje obnovljivog vodonika.
Kako ističu iz EK, u okviru pilot-mehanizma će se prikupljati i obrađivati informacije o potražnji i ponudi vodonika iz obnovljivih izvora, niskougljeničnog vodonika i derivata, čime će se evropskim otkupljivačima omogućiti da se usklade s evropskim i stranim dobavljačima.
Opširnije
Skupi OIE projekti teraju na zaduživanje: Novih 100 miliona evra za EPS
Italijanski fond Cassa Depositi e Prestiti odobrio je EPS-u kredit od 100 miliona evra.
03.06.2024
SAD, Evropa i Kina dominiraće u snabdevanju vodonikom
Do 2030. godine, ova tri tržišta će činiti 80 odsto globalne proizvodnje čistog vodonika, čija proizvodnja smanjuje ili obuhvata emisije gasova staklene bašte.
25.05.2024
Kakva će tačno biti uloga Japanaca u izgradnji RHE 'Bistrica'
Nedavno je objavljeno da je Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) formalizovala odluku o učešću u izgradnji Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica".
28.05.2024
Kako korporativni PPA ugovori podstiču rast zelene energije
Korporativni PPA ugovori (engl. power purchase agreements) polako dobijaju centralnu ulogu u razvoju obnovljih izvora energije.
21.05.2024
Kostićev MK i slovenački ALFI otvorili vetropark 'Krivača'
Vetroelektrana 'Krivača', zajednički projekat kompanije MK Group srpskog biznismena Miodraga Kostića i slovenačkog investicionog fonda ALFI Green Energy Fund, zvanično je pušten u rad.
15.05.2024
Zašto još nije izgrađen nijedan OIE objekat na državnoj zemlji?
Vlada Srbije je sredinom jula 2021. donela uredbu po kojoj se državno poljoprivredno zemljište lošijeg kvaliteta daje u zakup za izgradnju OIE projekata.
04.06.2024
"Prikupljaće i obrađivati tržišne podatke o razvoju tokova i cena vodonika. Pokrenut je postupak javne nabavke kako bi se pronašao pružalac usluga za razvoj informatičke platforme za upravljanje pilot-mehanizmom. Komisija planira da potpiše ugovor do kraja ove godine kako bi moglo da se počne s radom do sredine 2025. godine", ističu iz EK.
U Evropi su u izgradnji prvi veliki elektrolizatori za proizvodnju obnovljivog vodonika, te već postoje potpisani prvi sporazumi o njegovom otkupu.
"Poboljšanjem vidljivosti potražnje između dobavljača i potrošača ubrzaće se konačne odluke o ulaganju u Evropi i osigurati ugovori o otkupu. Vodonik će imati važnu ulogu u postizanju ciljeva zelenog plana, postupnom ukidanju ruskih fosilnih goriva i podupiranju dekarbonizacije i konkurentnosti evropske industrije", smatraju u EK.
Inače, ovaj pilot-mehanizam takođe je deo delovanja EK na uspostavljanju evropske platforme za zajedničku kupovinu strateških proizvoda koja bi u budućnosti mogla da obuhvata strateške sirovine.
Brisel smatra da će vodonik imati važnu ulogu u evropskoj tranziciji prema klimatskoj neutralnosti do 2050. godine i ostvarenju nezavisnosti od ruskih fosilnih goriva pre 2030. godine.
Iz EK ističu da će ciljevi postavljeni do 2030. godine vezani za upotrebu obnovljivog vodonika u industriji i transportu osigurati potražnju, ali i napominju da je dosad na strani snabdevanja tek mali broj projekata dospeo u fazu konačne investicione odluke, što znači da je vrlo mali broj proizvođača i potrošača uspeo da sklopi ugovore.
"Iz tog razloga EU nastoji da olakša razvoj tržišta čemu doprinosi i ovaj pilot-mehanizam", poručuju iz Brisela.
Drugim rečima, ovaj pilot-mehanizam je prilika za korisnike obnovljivog vodonika da nađu dobavljače, predstave jasnu sliku o svojim trenutnim i budućim potrebama za vodonikom i o spremnosti za otklon od fosilnih goriva, te pronađu mogućnosti saradnje.
Za dobavljače je to prilika da nađu kupce, povežu se s finansijskim institucijama i nađu projektne partnere za učestvovanje na aukcijama dodele novca za razvoj korišćenja obnovljivog vodonika.
Na prvoj takvoj aukciji u Evropskoj uniji (EU) dodeljeno je 720 miliona evra iz Inovacionog fonda za sedam projekata.
Evropska banka za vodonik promoviše i uvoz obnovljivog vodonika iz zemalja izvan EU i biće zanimljivo videti da li će u tom kontekstu biti podrške za projekat zamišljen na ostrvu Krk.
Jedan od najambicioznijih evropskih projekata za skladište i transport zelenog vodonika naziva se H2med i uključuje Portugaliju, Španiju, Francusku i Nemačku.