Evropska industrija vodonika u nastajanju spremna je da se bori sa Evropskom komisijom zbog novih pravila, pri čemu poslovni sektor tvrdi da će predlozi iz Brisela ugušiti rast čistog goriva.
Kompanija Mabanaft Group sa sadištem u Hamburgu, odnosno njena podružnica Oiltanking Deutschland i američka kompanija Air Products & Chemicals Inc. razradile su planove za izgradnju postrojenja za konverziju amonijaka u vodonik u nemačkoj luci do 2026. godine. Međutim, projekat je zaustavljen usled trenutnih razgovora sa EK, kažu upućeni.
Komisija je saopštila da je zakonodavni postupak u toku i da se konačni dizajn regulatornog okvira može promeniti.
Opširnije
Nemačka računa na uvoz vodonika za svoje potrebe
Snabdevanje brodovima će takođe biti ključno za transportovanje vodonika.
26.07.2023
Vodonik ne uspeva da privuče evropske investitore
U pokušajima da se odmakne od fosilnih goriva, relativno neproverena alternativa čini okosnicu evropskih planova za tranziciju na čistu energiju, ali ne uspeva da ubedi investitore.
03.06.2023
Australija ulaže 1,4 milijarde dolara u vodonik
Australija želi da postane svetska sila u oblasti čiste energije.
10.05.2023
Kina će proizvoditi sve više opreme za zeleni vodonik
Izdvajanje vodonika iz vode je trenutno jeftinije kada se koriste ugalj i gas nego kada se koristi obnovljiva energija.
29.03.2023
Kazahstan će proizvoditi vodonik u poslu vrednom 50 milijardi dolara
Ugovor vredi 50 milijardi dolara.
27.10.2022
Zeleni vodonik može pomoći energetici, ali inovacije su spore
Srbija i Mađarska potpisale su memorandum o saradnji u oblasti obnovljivog vodonika.
25.07.2022
MOL počinje proizvodnju zelenog vodonika
MOL će uložiti 22 miliona evra u postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika u Mađarskoj, koje će proizvoditi 1.600 tona zelenog vodonika godišnje.
27.04.2022
Borba je važna jer se vodonik smatra ključnim sredstvom za dekarbonizaciju nekih od energetski najintenzivnijih sektora. Borba suprotstavlja principe fer konkurencije sa potrebama preduzeća da mogu da naprave dovoljno čvrste planove kako bi privukla finansiranje.
U svom predlogu direktive o obnovljivom gasu i vodoniku, Komisija predviđa da pristup trećih strana terminalima treba da bude obezbeđen, što znači da bi investitori morali da stave na tržište sve rezervne kapacitete.
Mabanaft tvrdi da bi, kako bi pristupio bankarskom finansiranju za svoj planirani uređaj za razbijanje amonijaka, trebalo sklopiti dugoročne ugovore od otprilike 20 godina za sve kapacitete što je pre moguće, tvrde upućeni. Kompanija je odbila da komentariše pošto je u poverljivim razgovorima sa nemačkim i evropskim institucijama.
Nemačko ministarstvo privrede, koje je priznalo da su neki investitori izrazili zabrinutost, navelo je da je cilj evropske regulative da isključi ekskluzivne dugoročne ugovore. Predlog Komisije ostavlja otvorene mogućnosti državama članicama da pomognu investitorima: regulatori bi mogli da odluče da izuzmu novu infrastrukturu za vodonik, uključujući terminale za tečni amonijak, pod određenim uslovima.
I drugi potencijalni učesnici na tržištu izrazili su zabrinutost.
"Pošto investitori žele da vide da se velika ulaganja isplate što je pre moguće, oni će želeti da plasiraju sve kapacitete od samog početka iz poslovnih razloga", rekao je za Bloomberg konzorcijum EnBV, VNG AG i JERA Co. Inc..Kompanije završavaju studiju izvodljivosti za postrojenje amonijaka u Rostoku na istoku Nemačke.
Uniper SE, koji je ranije ovog meseca najavio da će preuzeti i transportovati amonijak, koji proizvedu JERA Americas and Conoco Phillips na američkoj obali Meksičkog zaliva, rekao je da je potrebna ravnoteža pri regulisanju tržišta u nastajanju.
"Regulatorni zahtevi koji su previše strogi ili nejasni zapravo mogu da ometaju investicije", saopštila je kompanija.