Saudijska Arabija udružuje snage s holandskom kompanijom za proizvodnju u staklenicima kako bi stvorila "sintetičku klimu" koja će omogućiti ozelenjivanje pustinje.
Saudijska Arabija izdvaja područje veličine otprilike 15 fudbalskih igrališta kako bi stvorila oazu hortikulture na rubu Neoma, novog grada koji se gradi na obali Crvenog mora i proteže prema pustinji. To je najveća investicija u područje prehrambene tehnologije za zemlju koja već dugo uvozi većinu hrane zbog suve klime i ekstremne letnje temperature.
Kako navode iz holandske kompanije za hortikulturu Van Der Hoevena, ovaj projekat tek je početak. Njegov ugovor sa Saudijskom vladom vredan 120 miliona dolara uključuje dizajn i izgradnju dva istraživačka postrojenja na rubu Neoma, u kojima će više godina raditi i pružati usluge.
Opširnije
Saudijci produžili smanjenje proizvodnje nafte za još jedan mesec
Saudijska Arabija je produžila jednostrano smanjenje proizvodnje nafte za još mesec dana i saopštila da bi se ovo smanjenje moglo dalje produžiti ili čak produbiti.
03.08.2023
Cene nafte rastu nakon što su Saudijska Arabija i Rusija smanjile snabdevanje
Cene nafte su porasle pošto su investitori procenjivali najnoviji potez ključnih članica OPEC+.
04.07.2023
Do kraja godine prvi sporazumi sa S. Arabijom o finansiranju srpskih projekata
Saudijska Arabija zainteresovana je da u Srbiji finansira nekoliko projekata u oblastima kao što su nauka i tehnologija, energetika i poljoprivreda.
15.06.2023
"Gradimo sintetičku klimu tamo gde je uzgoj u spoljnim uslovima komplikovan", izjavio je u intervjuu izvršni direktor Van Der Hoevena Michiel Schoenmaeckers. Cilj je da biljke daju plodove u toku cele godine.
Prehrambena sigurnost prioritet je za projektante Neoma. Reč je o projektu vrednom 500 milijardi dolara, koji je princ Mohammed bin Salman osmislio kako bi pustinjsku površinu veličine Belgije pretvorio u visokotehnološki region koji bi mogao da ugosti milione ljudi.
Hitnost tog projekta dodatno je porasla nakon svetske pandemije i ruske invazije na Ukrajinu, što je otkrilo krhkost lanaca snabdevanja i istaklo rizike prehrambene sigurnosti na Bliskom istoku.
Među novijim poslovima, državni fond Saudijske Arabije potpisao je pakt s američkim AeroFarmsom o osnivanju fabrike u Rijadu za izgradnju i upravljanje zatvorenim vertikalnim farmama u kraljevstvu i široj regiji.
Prošlog meseca, još jedno saudijsko državno telo uložilo je novac u ponudu akcija najvećeg brazilskog proizvođača živine, nadopunjujući tako postojeće ulaganje u udele u raznim kompanijama, od Olam Agri Holdingsa, firme sa sedištem u Singapuru koja se bavi poljoprivrednom trgovinom, do indijskog proizvođača pitinča LT Foods.
Saudijska Arabija za projekat u Neomu traži pomoć stručnjaka iz Holandije. Naime, Holandija je postala drugi najveći svetski izvoznik poljoprivrednih proizvoda nakon SAD, uprkos tome što je jedna od najmanjih nacija u Evropi. Njen uticaj je porastao zahvaljujući inovativnim rešenjima poput naprednih staklenika i vertikalne poljoprivrede, pri čemu je polovina zemlje namenjena poljoprivrednoj proizvodnji.
Osim zadovoljavanja potreba novog grada, cilj je da se novonastala postrojenja dugoročno pretvore u regionalno prehrambeno središte.
Prema rečima izvršnog direktora Neom Fooda Juana Carlosa Motamayora, ova postrojenja će hraniti buduću metropolu i ostatak Saudijske Arabije, istovremeno služeći kao primer drugim zemljama širom sveta koje se usred klimatskih promena suočavaju s prehrambenom sigurnošću.
Projekat će se znatno proširiti kada budu spremna dva testna staklenika, rekao je Motamayor u odvojenom intervjuu u holandskoj prestolnici. Izgradnja je počela ranije prošle godine, a plan je da istraživačka postrojenja budu dovršena do sledeće godine. "Proširićemo se na stotine hektara s različitim vrstama staklenika", dodao je Motamayor.
Neomu je potrebno više od hiljadu hektara staklenika kako bi ostvario cilj proizvodnje više od 300.000 tona voća i povrća u sledećih osam ili deset godina.
Holandska firma, koja kombinuje niz najnovijih tehnologija u hortikulturi, uključujući uzgoj useva pomoću veštačke inteligencije i napredne sisteme filtracije vode, želi da započne rad na prvom postrojenju već početkom avgusta sledeće godine.
Na jednoj lokaciji, uvodi se novi sistem hlađenja koji pokreće solarna energija i morska voda kako bi staklenik mogao da radi tokom ekstremnih letnih vrućina. Taj pristup značajno će smanjiti potrošnju vode iz lokalne mreže. Na drugoj će se izgraditi karantinski staklenik za unošenje trajnih kultura u Neom.
Izbor Neoma za taj projekat simbolizuje trud saudijskog prestolonaslednika da smanji zavisnost od nafte ekonomije koja vredi bilion dolara, te pretvori grad u područje istraživanja tehnologija koje bi mogle da promene svakodnevni život.
Ipak, realizacija planova predstavlja izazov. Neom dosad nije uspeo da privuče mnogo stranih investicija, pa se suočava s problemima i kašnjenjima u izgradnji grada koji nema postojeću infrastrukturu i često se oslanja na tehnologije koje nikada pre nisu korišćene.
"Ne postoji drugo mesto na svetu koje pokušava da pokrene razvoj u tako velikom opsegu kao što mi želimo i da primeni poljoprivredu u sušnim uslovima", izjavio je Motamayor.