Saudijska kompanija Aramco planira da počne trajno skladištenje ugljen-dioksida od 2026. godine u jednom od najvećih objekata te vrste, pošto državni naftni gigant nastoji da postigne svoj cilj nulte emisije do 2050. godine.
Kompanija će hvatati ugljen-dioksid koji se emituje procesima koji pretvaraju prirodni gas u vodonik, između ostalih od industrijskih aktivnosti, i trajno uskladišti zagađivač duboko pod zemljom u rezervoaru koji je ranije proizvodio naftu i gas.
Prva faza projekta u blizini industrijskog grada Jubail, na istočnoj obali Saudijske Arabije, moći će da uskladišti između pet i devet miliona tona ugljen-dioksida godišnje, rekao je potpredsednik za hemikalije kompanije Aramco Olivier Thorel u intervju. Ovo je ekvivalentno emisiji od oko jednog do dva miliona putničkih vozila na benzin koji se voze tokom godine.
Opširnije
Saudijski projekat Neom dobija 80 milijardi dolara investicija
Prva faza projekta, koja će trajati do 2030. godine, koštaće 1,2 biliona rijala.
26.07.2022
Akcije kompanije Saudi Aramco postale najvrednije na svetu, Apple pao
Saudi Aramco je pretekao Apple kao dosad najvredniju kompaniju na svetu, ojačan porastom cena nafte koji podstiče proizvođača sirove nafte, dok istovremeno povećava inflaciju koja guši potražnju za akcijama tehnoloških kompanija.
12.05.2022
Projekat je deo veće vizije kompanije Aramco da postane lider u proizvodnji vodonika, gasa koji se smatra ključnim za globalnu energetsku tranziciju, jer proizvodi nultu emisiju kada se sagoreva. Ipak, biće potrebna velika postrojenja za hvatanje i skladištenje ugljenika da bi se to uradilo na način koji je zaista prijateljski za planetu. Proces pretvaranja prirodnog gasa u vodonik emituje ugljen-dioksid, ali ove emisije mogu biti zarobljene - što dovodi do onoga što je poznato kao plavi vodonik. Ovaj vodonik se može koristiti za pravljenje plavog amonijaka - jedinjenja koje je mnogo lakše transportovati od vodonika. Plavi amonijak se kasnije može ponovo pretvoriti u vodonik.
Aramco želi da pokaže da "na osnovu životnog ciklusa imamo jedan od amonijaka sa najnižim intenzitetom ugljenika koji je dostupan za izvoz na različita tržišta – bilo da je u pitanju hemijski sektor, đubriva ili energetske svrhe", rekao je Thorel.
"Mislim da je ovo pravi način da dobijemo kredit za investiciju koju smo napravili da bismo upravljali CO2 na dobro integrisan način – ali to nije krajnja igra", rekao je on. "Krajnja igra je ulaganje u namenski objekat za sekvestraciju ugljenika."