Saudi Aramco je pretekao Apple kao dosad najvredniju kompaniju na svetu, ojačan porastom cena nafte koji podstiče proizvođača sirove nafte, dok istovremeno povećava inflaciju koja guši potražnju za akcijama tehnoloških kompanija.
Aramco se u sredu trgovao na nivou koji je blizu njihovog najvećeg rekorda, sa tržišnom kapitalizacijom od oko 2,43 biliona dolara, nadmašivši Appleovu prvi put od 2020. Proizvođač iPhonea je pao za 5,2 odsto i zatvorio trgovanje na 146,50 dolara po akciji, što mu je dalo valuciju od 2,37 biliona dolara.
Čak i ako se ta situacija pokaže kratkotrajnom i Apple ponovo zauzme prvo mesto, zamena uloga naglašava moć glavnih sila koje se kreću kroz globalnu ekonomiju.
Rastuće cene nafte, iako odlične za profit u Aramcou, pogoršavaju rastuću inflaciju koja primorava Federalne rezerve (FED) da podižu kamatne stope najbržim tempom u poslednjih nekoliko decenija. Što su veće stope, to investitori više umanjuju vrednost budućih tokova prihoda od tehnoloških kompanija i snižavaju cene akcija.
"Ne možete porediti Apple sa kompanijom Saudi Aramco u smislu njihovog poslovanja ili osnova, ali izgledi na polju sirovina su se poboljšali. Oni su dobitnici inflacije i ograničene ponude", rekao je James Meyer, direktor nadležan za investicije u Tower Bridge Advisorsu.
Ranije ove godine, Apple se mogao pohvaliti tržišnom vrednošću od tri biliona dolara, oko jedan bilion više od one koju je imao Aramco. Međutim, od tada je Apple pao za skoro 20 odsto, dok je Aramco porastao za 28 odsto.
Predstavnici Applea nisu odgovorili na zahtev za komentar.
S obzirom na to da je FED na talasu daljeg povećanja stope za najmanje još 150 baznih poena ove godine i da još nema izgleda za rešenje sukoba u Ukrajini, možda će proći neko vreme dok tehnologija ne povrati dominaciju, kaže Tim Ghriskey, viši strateg za portfolio u Ingalls & Snyder.
"Postoji panična prodaja u mnogim tehnološkim i drugim velikim imenima, a novac koji dolazi odatle izgleda je posebno usmeren na energiju, koja za sada ima povoljne izglede, imajući u vidu cene sirovina", rekao je on. "Kompanije kao što je Aramco imaju značajne koristi od ovog stanja."
Slabosti tehnologije
Ovogodišnje slabljenje akcija tehnoloških kompanija nastalo je usred zabrinutosti zbog inflacije i agresivnijih poteza Feda. Nedavni rezultati kompanije Apple takođe su naglasili poteškoće sa kojima se suočava zbog ograničenja u snabdevanju. Akcije se i dalje smatraju relativno sigurnim unutar sektora, uzevši u obzir stabilan rast i snagu bilansa - faktore koji su ograničili njegov pad ove godine. Pad akcija od početka godine manji je od pada Nasdaq 100 indeksa od 24,8 odsto.
Apple zadržava poziciju vodeće akcije među američkim kompanijama. Microsoft, na drugom mestu, ima tržišnu kapitalizaciju od 1,95 biliona dolara.
U međuvremenu, sektor S&P 500 Energy je ove godine skočio za 40 odsto, podržan rastom cene sirove nafte tipa "brent" koja je sa oko 78 dolara po barelu na početku godine skočila na 108 dolara. Occidental Petroleum je najuspešnija akcija u S&P 500 indeksu ove godine, sa porastom od 107 odsto.
"Na bear tržištu, kupce ne mami fer vrednost, oni žele jeftine vrednosti, i mislim da će kupci nastaviti da štrajkuju dok ne budemo videli da cene izgledaju još atraktivnije", rekao je Meyer iz Tower Bridgeu.
(Dodate cene na zaključenju trgovanja.)
-- Uz asistenciju: Subrat Patnaik, Farah Elbahrawy, Mark Gurman i Jeran Wittenstein.