Kineski regulator objavio je nacrt smernica za naknade koje onlajn platforme naplaćuju trećim stranama, što je važan izvor prihoda za kompanije kao što su JD.com, Meituan i PDD Holdings Inc. Kompanije koje upravljaju onlajn platformama trebalo bi da naplaćuju razumne naknade i uzmu u obzir faktore poput operativnog statusa trgovaca sa kojima posluju, saopštila je u nedelju Državna uprava za regulaciju tržišta, telo za borbu protiv monopola. Rok za podnošenje primedbi je 3. jun.
To je najnoviji korak Pekinga da podrži kineske trgovce, koji su se našli pod pritiskom trgovinskog rata sa Amerikom. Platforme bi trebalo da postave fleksibilne uslove za formiranje provizija, članarina i naknade za usluge, kako bi smanjile opterećenje pod kojim su se našli trgovci i mala preduzeća.
Smernice su izdate nakon žalbi trgovaca na "komplikovane i netransparentne" naknade na platformama, rekao je regulator. Namera je da se pomogne platformama da usklade naknade i podstakne zdrav razvoj industrije, navodi se u saopštenju.
Opširnije

Kineski milijarder prorok ulaže u bakar, dok SAD prete carinama
U petak je kompanija kineskog milijardera Biana Ximinga kupila 90 hiljada tona fjučersa bakra.
24.05.2025

Carine neće pospešiti domaću proizvodnju u SAD, ali evo šta hoće
Za Trumpa, carine su lek za sve, ali gotovo svi ekonomisti smatraju da su one neefikasan lek koji bi mogao da američke proizvođače gurne u još dublju krizu.
20.05.2025

Zašto kineski milijarder prelazi sa zlata na bakar
Povučeni milijarder Bian Ximing veruje da će nastavak tehnološke revolucije povećati potrebu za crvenim metalom, pa sve više ulaže upravo u bakar.
19.05.2025

Kako kineske investicije i tržište nekretnina utiču na cenu čelika
Jugoistočna Azija postaje sve važnije tržište za Kinu, navodi Lav Minić
18.05.2025
Krajem prošle godine, regulator i Ministarstvo trgovine rekli su rukovodiocima PDD Holdings da njihova politika, koja dozvoljava kupcima da traže povraćaj novca bez vraćanja kupljene robe, stavlja nepravedno opretećuje male trgovce, navode dobro obavešteni izvori.
Kineski trgovci se takođe suočavaju sa dodatnim pritiskom zbog ukidanja rupe u američkom zakonu, koja je omogućavala da se na manje pakete ne plaća carina. De minimis, što u slobodnom prevodu znači „premalo da bi bilo važno“, direktno se isporučuje američkim potrošačima iz inostranstva, obično zaobilazeći skladišta i distributivne centre.
Amerika je 2. maja uvela carine na ove pošiljke.