Evropska unija (EU) je sastavila revidirani trgovinski predlog za Sjedinjene Američke Države (SAD), u nastojanju da unese novi zamah u pregovore sa administracijom predsednika Donalda Trumpa, uprkos stalnom skepticizmu po pitanju toga da je transatlantski sporazum uopšte moguć.
Novi dokument sadrži predloge koji uzimaju u obzir američke interese, uključujući međunarodna radna prava, ekološke standarde, ekonomsku bezbednost i postepeno ukidanje carina na obe strane za neosetljive poljoprivredne proizvode i industrijsku robu, prema navodima osoba upoznatih sa sadržajem dokumenta.
Poslat zvaničnicima u Vašingtonu ranije ove nedelje, dokument takođe predviđa međusobna ulaganja i strateške nabavke u oblasti energetike, veštačke inteligencije i digitalne povezanosti, rekli su izvori koji su želeli da ostanu anonimni zbog poverljive prirode razgovora.
Opširnije

Carine neće pospešiti domaću proizvodnju u SAD, ali evo šta hoće
Za Trumpa, carine su lek za sve, ali gotovo svi ekonomisti smatraju da su one neefikasan lek koji bi mogao da američke proizvođače gurne u još dublju krizu.
20.05.2025

Preplavljuje li Evropu talas jeftine kineske robe
Trgovinski rat između SAD i Kine dobija evropski epilog. Dok Vašington podiže carinske zidove, Brisel sve više razmatra vlastite prepreke kako bi zaštitio privredu Unije.
15.05.2025

Predsednik SAD: Indija pristala da ukine carine na američku robu
Indija negira da je trgovina instrument pregovora o primirju sa Pakistanom
15.05.2025

Trumpovi preokreti oko carina drže berzanske analitičare u neizvesnosti
Stratezi prodaje masovno su snižavali svoje prognoze za indeks S&P 500 dok je predsednik Donald Trump uvodio carine širom sveta.
14.05.2025
Portparol Evropske komisije odbio je da komentariše.
Trgovina između EU i SAD; Izvor: Evropska komisija
Cilj EU je da sarađuje sa SAD i da postigne uravnotežen i obostrano koristan sporazum, rekli su izvori. Strane još procenjuju jedna drugu, a Komisiji bi verovatno bilo potrebno zvanično ovlašćenje država članica pre početka formalnih pregovora, rekao je jedan od izvora.
Zvaničnici EU i mnoge države članice ostaju skeptični u pogledu toga da Trumpova administracija ima slične ciljeve, te naglašavaju američkim kolegama da je prosperitet sa obe strane Atlantika duboko povezan, dodaju isti izvori.
Istovremeno, EU se priprema za uvođenje protivmera u slučaju da pregovori ne dovedu do zadovoljavajućeg ishoda.
Osveta EU
Blok od 27 država članica pripremio je planove za uvođenje dodatnih carina na američki izvoz u vrednosti od 95 milijardi evra (108 milijardi dolara), kao odgovor na Trumpove takozvane recipročne carine i 25 odsto carina na automobile i određene delove.
EU je ranije ovog meseca pristala da za 90 dana odloži primenu posebnog seta protivmera protiv SAD, kao odgovor na 25 odsto carina koje je Trump uveo na izvoz čelika i aluminijuma iz EU. Taj potez je usledio nakon što je Trump snizio svoju recipročnu stopu na većinu izvoza iz EU sa 20 na 10 odsto u istom vremenskom periodu.
Trump je takođe izjavio da će nastaviti sa planovima za uvođenje carina na uvoz poluprovodnika i farmaceutskih proizvoda, kao i da razmatra mere protiv filmske i avionske industrije. Nekoliko država članica EU pozvalo je blok da odgovori protivmerama ako bilo koja od tih carina bude uvedena dok su pregovori u toku, rekli su izvori.
Najnoviji predlozi Komisije predstavljaju odgovor na dokument koji je Trumpova administracija ranije dostavila izvršnom telu EU, nakon prethodnog predloga Unije.
Jedan zvaničnik EU opisao je američki dokument kao listu nerealnih zahteva. Brisel je već proglasio neprihvatljivim bilo kakve jednostrane zahteve koji ugrožavaju regulatorni i fiskalni suverenitet EU, rekao je isti zvaničnik.
SAD već dugo izražavaju nezadovoljstvo mnogim digitalnim pravilima EU i smatraju porez na dodatu vrednost (PDV) preprekom slobodnoj trgovini. Brisel tvrdi da PDV nije trgovinska mera i da se ravnopravno primenjuje na svu robu, bez obzira na poreklo.
Iako nedavni sporazumi koje su SAD postigle sa Velikom Britanijom i Kinom sugerišu da Trump ima određene granice kada je reč o eskalaciji trgovinskih sporova, zvaničnici EU ne vide u tim sporazumima jasan model za buduće dogovore, navodi se u ranijem izveštaju Bloomberga. Ti sporazumi takođe sugerišu da će osnovna carina za mnoge proizvode i kombinacija sektorskih mera verovatno ostati na snazi.
Ostale oblasti obuhvaćene najnovijim predlogom EU uključuju prehrambene i poljoprivredne standarde, sporazume o međusobnom priznavanju, javne nabavke, digitalnu trgovinu i pravila o poreklu robe radi zaštite zajedničkih interesa.
Dokument takođe predviđa saradnju u rešavanju zajedničkih izazova kao što su kontrole izvoza i pregled ulaganja, borba protiv viškova u lancima snabdevanja čelikom, farmaceutskim proizvodima, automobilima i poluprovodnicima, kao i suočavanje sa svetskom konkurencijom u civilnoj avio-industriji i stvaranje zajedničkog tržišta za ključne sirovine.
Prema rečima izvora, dokument ostavlja prostor za konkretnije najave u vezi sa nabavkama i investicijama. Dve strane će nastaviti da redovno razgovaraju o predlozima i planiraju sastanak na političkom nivou početkom narednog meseca.
(Ažurirani prvi i treći pasus kako bi se naznačilo da je EU podelila predlog sa SAD.)