Predsednik Donald Trump izjavio je da će Saudijska Arabija investirati bilion dolara u Sjedinjene Američke Države, promovišući talas sklapanja ugovora na početku svoje četvorodnevne posete Bliskom istoku.
Trumpova izjava u utorak usledila je dok je učvršćivao svoj odnos sa saudijskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom, ključnim regionalnim igračem, tako što je Rijad izabrao za svoju prvu planiranu inostranu destinaciju. Predsedniku su se pridružili neki od najistaknutijih američkih generalnih direktora.
"Ako pogledate druge predsednike, oni ne bi uspeli da se dogovore za bilion dolara, i to ni za više godina", rekao je Trump tokom saudijsko-američkog investicionog samita. "Mi smo to postigli za svega dva meseca."
Opširnije

Trump razmatra da se pridruži pregovorima između Ukrajine i Rusije u Turskoj
Pregovori između Zelenskog i Putina trebalo bi da se održe u četvrtak.
12.05.2025

Američki lider bi mogao da razgovara sa Xi Jinpingom ove nedelje
Mogući razgovor najavio je Donald Trump u govoru u Beloj kući nakon privremenog smanjenja carina i smirivanja trgovinskog rata.
12.05.2025

Trumpov investicioni 'bum' sa Bliskog istoka
Trumpova planirana bliskoistočna turneja znači da on zemlje Zaliva smatra ne samo važnim partnerima za SAD već i ključnim u njegovoj ekonomskoj strategiji.
12.05.2025

Trump najavio okvirni trgovinski sporazum sa Britanijom – smanjuju se carine
Trump je naveo da će puni detalji sporazuma biti ugovoreni u narednim nedeljama
08.05.2025
De fakto saudijski lider, poznat kao MBS, prvobitno se obavezao na 600 milijardi dolara novih saudijskih investicija u SAD tokom četvorogodišnjeg perioda, što se poklopilo s iznosom koji je Bela kuća navela u saopštenju za medije.
Međutim, bilo je očigledno da Trump želi više. Predsednik je više puta pre puta izjavljivao da želi da se taj iznos zaokruži na bilion dolara.
Detalji nisu odmah bili dostupni, ni izvor neslaganja nije bio odmah jasan. Takođe nije izvesno koliko su ta obećanja realna: iznos od bilion dolara približno odgovara celokupnom bruto domaćem proizvodu Saudijske Arabije.
Do trenutka kada su obojica stigli na binu, prestolonaslednik Mohammed je obećao da će raditi na tome da poveća američke investicije svoje zemlje kako bi dostigle nivo koji je Trump želeo.
Trumpovo fokusiranje na strana direktna ulaganja u SAD nije slučajno. Bivši investitor u nekretnine posebno ceni transakcione ekonomske sporazume i predstavlja sebe kao glavnog pregovarača Amerike.
Ali Shihabi, saudijski autor i komentator koji je bio u palati Al-Yamamah kao jedan od uglednih gostiju pozvanih da dočekaju Trumpa, rekao je da je važno gledati dalje od same novčane vrednosti najavljenih investicija.
"Ova poseta ističe snagu odnosa i daje stabilnost stvaranjem stalno rastuće mreže veza u ekonomskim, političkim i bezbednosnim oblastima", rekao je Shihabi u intervjuu.

Trumpov govor nosio je neka obeležja njegovih političkih mitinga. Na binu je izašao uz svoju kampanjsku himnu, God Bless the USA Lee Greenwooda, i govorio o brojnim temama, od suzbijanja ilegalne imigracije do carina.
Investicioni sporazum podrazumeva američku prodaju odbrambene opreme u vrednosti od skoro 142 milijarde dolara, čime se Saudijskoj Arabiji obezbeđuje "najsavremenija borbena oprema i usluge više od desetak američkih odbrambenih kompanija", navela je Bela kuća.
Paket prodaje obuhvata širok spektar odbrambenih tehnologija – od ratnog vazduhoplovstva, preko pomorske bezbednosti, do informacionih i komunikacionih usluga, navodi se u saopštenju.
Kompanija Boeing Co. očekuje se da proda putničke avione 737-8 u vrednosti od 4,8 milijardi dolara za AviLease, saopštila je Bela kuća.
Kompanije Alphabet Inc.’s Google, Oracle Corp., Salesforce Inc., Advanced Micro Devices Inc., Uber Technologies Inc. i saudijska DataVolt uložiće 80 milijardi dolara "u najsavremenije transformacione tehnologije u obe zemlje". DataVolt "nastavlja sa planovima" da uloži 20 milijardi dolara u centre za veštačku inteligenciju i energetsku infrastrukturu u SAD, prema saopštenju.
Saopštenje je usledilo nakon što je Trump potpisao niz memoranduma tokom državne posete sa MBS-om i pre nego što je američki predsednik trebalo da govori na investicionom samitu u Rijadu.
Trumpov pristup spoljnoj politici u velikoj meri je pod uticajem "njegove verzije ekonomske državne strategije, koja se oslanja na bogate države Zaliva i njihove ogromne državne investicione fondove kao izvore ulaganja u Sjedinjene Države", rekao je Steven Cook, viši saradnik za studije Bliskog istoka i Afrike u Savetu za spoljne odnose.
Investicioni samit okupio je vodeće poslovne lidere iz kraljevine i SAD. Trumpov milijarder-saveznik Elon Musk, koji nadgleda predsednikov program smanjenja troškova vlade, održao je govor, kao i Larry Fink iz kompanije BlackRock Inc., Andy Jassy iz Amazon.com Inc. i Jensen Huang iz Nvidia Corp. Ostali izvršni direktori, uključujući Jane Fraser iz Citigroup Inc. i Stephena A. Schwarzmana iz Blackstonea, učestvovali su u događajima vezanim za samit.
Ovaj događaj predstavlja centralni deo Trumpove inicijative za jačanje poslovnih sporazuma sa saveznicima na Bliskom istoku i privlačenje većih stranih investicija u SAD. Dnevni red, koji je obuhvatao teme poput finansija, energetike i veštačke inteligencije, istakao je sektore koji imaju sve značajniju ulogu u regionu.
Ipak, obećanja prestolonaslednika o ulaganjima mogla bi se sukobiti sa njegovim sopstvenim planovima za transformaciju saudijske ekonomije, sa ciljem da se smanji istorijska zavisnost od nafte. Njegove ambicije, koje uključuju velike infrastrukturne projekte poput futurističkog grada Neom, verovatno će koštati blizu dva biliona dolara, prema procenama koje je prikupio Bloomberg News.
Trumpov pristup predstavlja ključnu priliku za Saudijsku Arabiju da privuče deo potrebnog kapitala iz SAD i drugih investitora. Kraljevina cilja da privuče 100 milijardi dolara stranih direktnih ulaganja godišnje do 2030. godine, ali je prošle godine privukla samo 20,7 milijardi dolara, što je najniži iznos od 2020. godine.
Cene nafte, koje se kreću oko 62 dolara po barelu, dodatno vrše pritisak na finansije Saudijske Arabije, pri čemu Bloomberg Economics procenjuje da kraljevini treba cena od barem 96 dolara po barelu da bi izbalansirala budžet.
Veštačka inteligencija (AI) posebno je u fokusu Trumpove posete, a zemlje poput Saudijske Arabije i UAE takmiče se da postanu centri za ovu tehnologiju. Ove ambicije delimično zavise od njihove sposobnosti da dođu do najnovijih američkih čipova, koji su trenutno ograničeni pravilima iz Bidenove administracije, čiji je cilj sprečavanje Kine da stekne prednost u trci za AI.
Trumpova administracija planira da ukine deo tih ograničenja, a UAE su obećali ulaganje od 1,4 biliona dolara u SAD tokom 10 godina kako bi pridobio predsednika. Ovaj dogovor postignut je nakon sastanka američkog predsednika i šeika Tahnoona Bin Zayeda Al Nahyana u martu. Trump je zakazao posetu Abu Dabiju u četvrtak.
Muskova xAI je udružila snage sa kompanijom MGX iz Abu Dabija, kao i sa Microsoft Corp. i BlackRock, u pokušaju da izgrade infrastrukturne objekte u vrednosti od 30 milijardi dolara, uključujući centre za podatke i druge infrastrukturne projekte vezane za veštačku inteligenciju.
- U pisanju pomogao Sam Dagher.