Predsednik SAD Donald Trump pomenuo je mogućnost da otputuje u Tursku u četvrtak kako bi se pridružio mogućim razgovorima o ratu u Ukrajini između Volodimira Zelenskog i ruskog predsednika Vladimira Putina.
"Razmišljao sam o tome da letim tamo", rekao je Trump u ponedeljak u Beloj kući. "Ne znam gde ću biti u četvrtak, imam toliko sastanaka, ali razmišljao sam da zapravo odem tamo. Postoji mogućnost za to, ako mislim da stvari mogu da se dese."
Nakon vikenda punog diplomatskih aktivnosti, Zelenski je rekao da će otputovati u Istanbul u četvrtak, gde je Putin predložio direktne pregovore između dve zemlje. Kremlj nije rekao da li će ruski predsednik lično prisustvovati. Takođe je ignorisao prekid vatre od 30 dana koji su Ukrajina i njeni zapadni saveznici zahtevali da počne u ponedeljak.
Opširnije

Ukrajina traži 30-dnevno primirje uz podršku Sjedinjenih Država i saveznika
Zelensky u Kijevu razgovarao sa predsednikom Francuske Emmanuelom Macronom, nemačkim kancelarom Friedrichom Merzom, britanskim premijerom Keirom Starmerom i poljskim premijerom Donaldom Tuskom.
10.05.2025

SAD i EU se dogovaraju o prekidu vatre u Ukrajini – sledi ultimatum Moskvi
SAD i ključne evropske zemlje dogovaraju se o zajedničkom ultimatumu Moskvi – ili prekid vatre, ili nove sankcije.
10.05.2025

Amerika sprema oštre sankcije Rusiji, Graham kaže da ima većinu
Taj dogovor pružio je izvesno olakšanje zvaničnicima u Kijevu, koji su strahovali da bi Donald Trump mogao da se povuče iz podrške mirovnim pregovorima s Moskvom.
01.05.2025

Mogu li Rusija i Ukrajina do mira po Trumpovom diktatu
Govoreći u Beloj kući, Trump je rekao da mu je saradnja sa ukrajinskim liderom teža nego što je očekivao, iako smatra da je postignut napredak sa obe strane.
25.04.2025
Nekoliko trenutaka nakon što je Trump govorio, Zelenski je postavio na X da bi cenio Trumpovo pridruživanje pregovorima i rekao da se nada da Rusija "neće izbeći sastanak".
Trumpovi komentari sugerisali su veću izvesnost za pregovore, koji bi mogli da označe prekretnicu u naporima da se okonča rat. Zelenski i evropski lideri rekli su da žele prekid vatre pre nego što pregovori počnu, ali Trump je insistirao da pregovori treba da se nastave uprkos Putinovom odbijanju da položi oružje.
"Nije trebalo da dođe do sastanka, insistirao sam da sastanak mora da se održi, i on se odražava", rekao je Trump. "Mislim da biste mogli da imate dobar rezultat nakon sastanka u četvrtak u Turskoj između Rusije i Ukrajine, i verujem da će oba lidera biti tamo."
Izazov koji je Zelenski postavio Putinu u nedelju usledio je nakon vikenda u kom su se održali sastanci u Kijevu sa nemačkim kancelarom Friedrichom Merzom, francuskim predsednikom Emmanuelom Macronom, Keirom Starmerom iz Ujedinjenog Kraljevstva i Donalom Tuskom iz Poljske. Evropski lideri upozorili su Putina da će u ponedeljak uvesti nove sankcije, osim ako Rusija ne zaustavi napade na Ukrajinu.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrii Sybiha napisao je na mreži X u ponedeljak da "Rusi ignorišu ponudu za potpuni i trajni prekid vatre koji počinje 12. maja".
Trump je u poslednjim nedeljama više koordinirao sa svojim evropskim saveznicima i Ukrajincima, kako bi vršio pritisak na Putina da okonča rat koji traje više od tri godine. Međutim, njegova javna retorika nije potpuno usklađena sa njihovom, što izaziva sumnje u vezi sa tim da li je Trump spreman da počne sa primenom novog kruga sankcija.
Predsednik SAD je rekao da bi razmotrio uvođenje dodatnih sankcija Rusiji "ako bih smatrao da bi to bilo važno za postizanje dogovora". Ako se to desi, dolazak u Tursku usledio bi na kraju Trumpove posete Bliskom istoku ove nedelje.
Američki senator Lindsey Graham, Trumpov saveznik, rekao je ranije ovog meseca da ima dvostranačku podršku za zakon koji bi uveo "zdravo kršenje" novih sankcija Rusiji, uključujući carinu od 500 odsto za uvoz iz zemalja koje kupuju rusku naftu, naftne proizvode, prirodni gas ili uranijum.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je za CNN u subotu da, iako je Rusija otvorena za okončanje rata, ona je "otporna na bilo kakav pritisak".
Ministri spoljnih poslova Nemačke, Italije, Španije, Poljske i Francuske i najviši diplomata Evropske unije diskutovali su o koordinaciji sa SAD i narednim koracima tokom njihovog sastanka u Londonu u ponedeljak, naveo je Sybiha na Telegramu. To podrazumeva sankcije protiv ruskog bankarskog sektora, centralne banke i energetskog sektora, koje bi mogle biti implementirane zajedno sa novom vojnom pomoći za Ukrajinu, dodao je.
Putinovi maksimalistički zahtevi za okončanje rata počeli su da iritiraju Trumpa, koji je obećao i nije uspeo da donese mir u prvih 100 dana svog drugog mandata.
Turska je prethodno bila domaćin razgovora između nižih zvaničnika Rusije i Ukrajine 2022. godine, samo nekoliko nedelja nakon pune invazije, ali su ti pregovori propali nakon što je otkriven masakr civila koji su izvršile snage Kremlja na periferiji Kijeva. Turski predsednik Recep Tayyip Erdogan takođe je igrao ulogu u posredovanju u dogovoru iz 2022. godine kojim je omogućen bezbedan izvoz ukrajinskog žita.
Trump je rekao da bi Erdogan bio "sjajan domaćin" i dodao da SAD sarađuju sa njim na drugim inicijativama, uključujući mogućnost ukidanja sankcija Siriji.
"Moraćemo da donesemo odluku o sankcijama, koje vrlo verovatno možemo da ublažimo", rekao je. "Možda ćemo ih ukloniti sa Sirije jer želimo da im damo novu šansu."