Predsednik Evropskog saveta Antonio Costa stigao je u utorak u Beograd, gde se sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, u okviru svoje turneju po zemljama Zapadnog Balkana. Costa je nakon sastanka izjavio da je u procesu evrointegracija Srbije "lopta na njenom delu terena". On je apelovao na srpske vlasti da ne gube vreme, da sprovedu neophodne reforme i iskoriste zamah koji u Uniji postoji.
Costu je predsednik Vučić dočekao ispred Palate "Srbija", gde su razgovarali o ključnim pitanjima odnosa Srbije i Evropske unije. Predsednik Evropskog saveta poručio da je razgovor jedini način da se prevaziđu različitosti EU i Srbije, te da je zato odlučio da poseti Srbiju.
"Proširenje se zasniva na izgradnji poverenja. Znam da su mnogi ljudi ne samo u Srbiji nego i u regionu izgubili veru u ovaj proces, ali došao sam danas ovde da vas uverim u ličnu angažovanost i punu posvećenost EU da postigne rezultate u proširenju", rekao je on, prenosi Beta.
Opširnije

Odobreno šest milijardi evra za reforme na Zapadnom Balkanu, Srbiji 1,58 milijardi
Evropska komisija odobrila je reformske agende Srbiji i još četiri partnera sa Zapadnog Balkana, vredne šest milijardi evra.
23.10.2024

Koje reforme su smanjile sivu ekonomiju u Srbiji?
Za jednu deceniju sprovedeno je 10 najvažnijih reformi koje su doprinele tome da Srbija nedavno dobije investicioni rejting
10.10.2024

Srbija od EU traži 4,5 milijardi evra za energetiku i pruge i čeka otvaranje Klastera 3
Srbiji je u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan odobreno 1,58 milijardi evra, a u odobrenoj Reformskoj agendi nalazi se i indikativna lista projekata koji će biti predloženi za finansiranje iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).
04.12.2024

Novac iz Plana rasta za Zapadni Balkan tek sredinom 2025. godine
Prve redovne isplate očekuju se između drugog i trećeg kvartala ove godine nakon ispunjenjenja predviđenih uslova.
20.02.2025
Kako je istakao, jasno je da je za naredni korak za otvaranje Klastera 3 potrebna sloboda medija, suzbijanje korupcije, unapređenje izbornog zakona. Naveo je i da je dijalog Srbije i Prištine krucijalan, kao i jasno osuđivanje ruske invazije na Ukrajinu.
Beta/Milan Ilić
"Lopta je sad u vašem delu terena i molim vas ne gubimo vreme jer budućnost neće čekati, te otvorimo ovaj klaster i da nastavimo sa uspešnom integracijom Srbije u EU", poručio je.
Predsednik Vučić poručio je da Srbija ostaje posvećeni evropskom putu i iskreno i čvrsto posvećena reformama i dijalogu. On je posle sastanka izjavio da su Costa i on razgovarali o svim važnim pitanjima i neophodnosti dijaloga sa Prištinom i očuvanju regionalnog mira i stabilnosti.
Predsednik je naveo da EU traži od Srbije da izvrši reforme u pojedinim oblastima, da se usaglasi sa spoljnopolitičkom agendom Unije i nastavi dijalog s Prištinom.
"Od EU smo dobili zakone o javnom informisanju, o javnom servisu, o elektronskim medijima, zakon na kom ćemo raditi sa kancelarijom ODIHR, a koji se tiče izbornog spiska i regulatorne agencije", kazao je predsednik, prenosi Beta.
Vučić: Politička volja Srbije da bude na evropskom putu
Ponovio je da Srbija ostaje na evropskom putu i najavio da će zemlja "ubrzati reformski proces". Rekao je i da to nikada nije dovodio u pitanje i naglasio da na svakom mestu, i u Moskvi i u Briselu, uvek govori o onom što je u interesu našeg naroda. Dodao je da veruje da ćemo moći da dobijemo zeleno svetlo kako za Klaster 3, tako kasnije i za neke druge klastere, odnosno preostala poglavlja.
"Verujem da za godinu dana ili nešto pre toga krenemo već i u zatvaranje pojedinih poglavlja. To nije pitanje samo birokratsko ili tehničko, kako bi neko rekao, to je, da ponovim, pitanje političke volje, gde želimo da pripadamo, gde želimo da budemo i na svakom mestu i uvek, bez obzira na razlike koje postoje u pogledu na prošlost", rekao je Vučić.
Predsednik je izjavio i da je EU za nas partner od najvećeg značaja.
"Mi sa EU imamo najveći obim trgovinske i razmene usluga. On prvi put u 2024. godini prelazi 53 milijarde, od toga naš izvoz je na nivou zapadnog Balkana od 52 odsto, dakle sama Srbija je 52 odsto ukupnog izvoza na teritoriji EU, to govori i o značaju naše zemlje za celu EU", rekao je Vučić.
Vučić je rekao i da je sa Costom razgovarao o njegovom putu u Moskvu za Dan pobede i naveo da dobro zna šta o tome misle mnogi u EU, ali da je Costi preneo da je politička volja Srbije da bude na evropskom putu.
Komentarišući odlazak Vučića u Moskvu, Costa je rekao je da mu je srpski predsednik objasni da je otišao na proslavu događaja iz prošlosti.
"Ali u sadašnjosti Srbija je potpuno posvećena procesu pristupanja EU i zna da za to treba da imamo punu usklađenost u zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj policiji. Ne možemo da promenimo istoriju, ja to potpuno razumem, da Srbija slavi oslobađanje, ali ga ne možemo slaviti a da ne osudimo današnju invaziju na drugu zemlju", rekao je Costa.
Beta/Milan Ilić
Vučić je naveo i da ga niko od evropskih zvaničnika nije pitao niti tražio da raspiše vanredne parlamentarne izbore, što su kao zahtev nedavno izneli studenti u blokadi.
"Iz Evrope mi još niko nije tražio da raspišem izbore. Niko me to nije pitao, ni da li smo pustili na slobodu one koji su se bavili kriminalom ili upadali u institucije. Nisam čuo ni evropski zahtev u vezi laži o zvučnom topu, a ponajmanje šta sam radio u bolnici kada sam posetio povređene u požaru u Kočanima u Severnoj Makedoniji", kazao je Vučić na konferenciji za novinare.
Poslednje poglavlje otvoreno pre više od tri godine
Antonio Costa sastao se i sa premijerom Srbije Đurom Macutom, predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić, a sastaće se i sa opozicionim poslaničkim grupama. Nakon posete Beogradu, Costa će otputovati u Sarajevo i Podgoricu, a 15. maja boraviće u Skoplju i Tirani - gde će se 16. maja održati Samit evropske političke zajednice.
Costa je uoči dolaska rekao da nema fiksiranog datuma za prijem novih članica u Evropsku uniju, ali je ocenio da su Albanija i Crna Gora u prednosti u odnosu na ostale zemlje na Zapadnom Balkanu.
Podsetimo, pregovarački Klaster 3 - Konkurentnost i inkluzivni rast za pregovarača, obuhvata poglavlja: 10 Informaciono društvo i mediji, 16 Oporezivanje, 17 Ekonomska i monetarna politika, 19 Socijalna politika i zapošljavanje, 20 Industrijska politika i preduzetništvo, 25 Nauka i istraživanje, 26 Obrazovanje i kultura, 29 Carinska unija.
Srbija je poslednja pregovaračka poglavlja otvorila pre više od tri godine, tačnije u decembru 2021. godine. Od 35 poglavlja, do sada je EU pristala da otvori 18. Zahtev za prijem u članstvo EU naša zemlja podnela je 22. decembra 2009. godine, a 1. mart 2012. Evropski savet doneo je odluku da Srbiji dodeli status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Pregovori o pristupanju EU započeti su u januaru 2014. godine.