Srbiji i drugim partnerima Evropske komisije na Zapadnom Balkanu odobrene su reformske agende čime je ispunjen, kako se navodi, ključan korak ka dobijanju novca namenjenih za reforme i rast regiona u ukupnoj vrednosti od šest milijardi evra.
Evropska komisija je u sredu odobrila reformske agende Zapadnom Balkanu, čime se, kako se navodi, otvara put za isplate iz Instrumenta za reformu i rast za Zapadni Balkan, vrednog šest milijardi evra.
"U svojim ambicioznim Reformskim agendama, pet vlada Zapadnog Balkana obavezuje se na društveno-ekonomske i fundamentalne reforme koje će preduzeti kako bi podstakli rast i približavanje EU u okviru Plana rasta u periodu od 2024. do 2027. godine", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Komisije.
Opširnije
Na šta će Srbija potrošiti 1,58 milijardi evra?
Preduslov za korišćenje fondova iz Plana za rast je poštovanje demokratskih mehanizama, održavanje slobodnih i fer izbora i princip vladavine prava.
16.10.2024
EU daje 1,2 milijarde evra za Zapadni Balkan, Srbiji za prugu na Koridoru 10
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da se ovim paketom od 1,2 milijarde evra kvalitetnom infrastrukturom jača regionalna povezanost.
03.07.2024
Zapadni Balkan u zoni zajedničkog plaćanja evrom od 1. januara
Srbija oko 60 odsto spoljnotrgovinske razmene obavlja sa zemljama Evropske unije i ima u njoj veliku dijasporu
17.05.2024
Vučić traži dnevne raporte na putu do milijarde evra EU
U Tirani održan samit posvećen Planu rasta za Zapadni Balkan.
29.02.2024
Kako se dodaje, ovaj korak je bio ključan da se omoguće isplate u okviru Instrumenta EU za reformu i rast od šest milijardi evra, koje će biti izvršene po završetku ugovorenih reformskih koraka.
"Impresionirana sam radom naših zapadnobalkanskih partnera na njihovim reformskim programima", rekla je predsednica Komisije Ursula von der Leyen, dodajući da je cilj programa da približi ekonomije zemalja Zapadnog Balkana evropskim.
"To je veliki skok prema Evropskoj uniji", rekla je.
Za Srbiju 1,58 milijardi evra
Plan rasta, vredan šest milijardi evra, odobren je za Srbiju, Severnu Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju i vladu privremenih prištinskih institucija, sa ciljem da se u narednim godinama udvostruči ekonomski rast u državama Zapadnog Balkana.
Od ukupne sume, dve milijarde evra biće obezbeđene kroz grantove, odnosno bespovratnu pomoć, a preostale četiri milijarde evra kroz zajmove sa povoljnim kamatnim stopama.
Raspodela novca iz Plana rasta se zasniva na broju stanovnika svake zemlje i domaćeg bruto proizvoda.
Srbija će prema toj računici imati na raspolaganju 1,58 milijardi evra, a prva uplata od 112 miliona evra, kako je najavio Oliver Varhelji, evropski komesar, stiže do kraja meseca.
Ko zloupotrebi novac, mora da ga vrati
Novac će biti isplaćivan dva puta godišnje, pod uslovom da partneri ispune kvalitativne i kvantitativne korake navedene u njihovim Reformskim agendama. U slučaju zloupotrebe ovih sredstava, EU će moći da traži njihovo vraćanje, dok neiskorišćena sredstva iz bilo koje zemlje mogu biti iskorišćena za drugu zemlju u regionu.
Prvo demokratija, pa onda pare
Preduslov za korišćenje fondova iz Plana za rast je poštovanje demokratskih mehanizama, održavanje slobodnih i fer izbora i princip vladavine prava.
U reformskoj agendi Srbije navodi se ukupno 98 mera, odnosno reformskih "koraka za isplatu" u četiri ključne oblasti: poslovno okruženje i razvoj privatnog sektora, zelena i digitalna tranzicija, ljudski kapital i vladavina prava.
Plan je da te mere institucije u Srbiji preduzmu kako bi Srbija brže napredovala u brojnim reformama na putu ka članstvu u EU.
Novina u odnosu na prethodne programe podrške jeste to što prvo idu reforme, pa novac.