Predsednik SAD Donald Trump izjavio je da će verovatno razgovarati sa kineskim liderom Xi Jinpingom u toku ove nedelje, nakon pregovora između Vašingtona i Pekinga o privremenom smanjenju carina i smirivanju trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije.
"Razgovaraću sa predsednikom Xijem, možda krajem nedelje", rekao je Trump u Beloj kući u ponedeljak.
Dogovor o carinama, postignut nakon pregovora u Švajcarskoj između sekretara trezora Scott Bessenta i američkog trgovinskog predstavnika Jamiesona Greera sa kineskom delegacijom, predviđa smanjenje ukupne američke carine od 145 odsto na većinu kineskog uvoza na 30 odsto, uključujući i stopu vezanu za fentanil do 14. maja, dok će kineske carine od 125 odsto na američku robu pasti na 10 procenata.
Opširnije

SAD i Kina se dogovorile o značajnom smanjenju carina na 90 dana
Dolar jača i dostiže najviši nivo u poslednjih mesec dana u odnosu na evro i jen, kineske akcije nastavljaju rast.
pre 13 sati

Trump najavio okvirni trgovinski sporazum sa Britanijom – smanjuju se carine
Trump je naveo da će puni detalji sporazuma biti ugovoreni u narednim nedeljama
08.05.2025

Trumpov investicioni 'bum' sa Bliskog istoka
Trumpova planirana bliskoistočna turneja znači da on zemlje Zaliva smatra ne samo važnim partnerima za SAD već i ključnim u njegovoj ekonomskoj strategiji.
pre 16 sati

Ukrajina traži 30-dnevno primirje uz podršku Sjedinjenih Država i saveznika
Zelensky u Kijevu razgovarao sa predsednikom Francuske Emmanuelom Macronom, nemačkim kancelarom Friedrichom Merzom, britanskim premijerom Keirom Starmerom i poljskim premijerom Donaldom Tuskom.
10.05.2025

SAD i EU se dogovaraju o prekidu vatre u Ukrajini – sledi ultimatum Moskvi
SAD i ključne evropske zemlje dogovaraju se o zajedničkom ultimatumu Moskvi – ili prekid vatre, ili nove sankcije.
10.05.2025
Tromesečno smanjenje carina daće zemljama vremena da pregovaraju o širem trgovinskom sporazumu. Smanjenje carina se neće odnositi na sektorske dažbine koje se primenjuju na sve američke trgovinske partnere niti na carine uvedene Kini tokom prve Trumpove administracije.
Trump je takođe tvrdio da se Kina složila da "obustavi i ukloni sve svoje nemonetarne barijere."
"Složili su se da otvore Kinu, potpuno otvore Kinu. I mislim da će to biti fantastično za Kinu. Mislim da će biti fantastično za nas, i mislim da će to biti sjajno za ujedinjenje i mir", rekao je Trump.
Trump je naveo da bi carine mogle porasti iznad nivoa od 30 odsto ako pregovori u narednih 90 dana ne dovedu do sporazuma, napominjući da bi mogle biti "znatno više". Ipak, dodao je da SAD neće ponovo podići ukupne carine na kinesku robu na 145 procenata.
Sjedinjene Američke Države i Kina postigle su dogovor o smanjenju recipročnih carina na 90 dana. U naredna tri meseca, SAD će cariniti kineski uvoz sa 30 odsto umesto 145 odsto, dok će Kina smanjiti carine sa 125 odsto na 10 odsto, dogovorili su u Ženevi pregovarački timovi dveju zemalja. Taj potez ima za cilj da smanji trgovinske tenzije između dve najveće svetske privrede, te da im da vremena za dalje pregovore. Na tu temu je za TV Bloomberg Adria govorio ekonomista Miloš Grujić. "Postignuti kompromis o smanjenju carina je poslao nekoliko poruka. Prva se odnosi na ekonomsku politiku Vašingtona koju možemo protumačiti kao neku vrstu taktičkog povlačenja sa agresivne tarifne politike u korist diplomatije. Taj potez ukazuje na priznavanje negativnih posledica trgovinskog rata po američku ekonomiju, to bi bili povećani troškovi za preduzeća i pojedince. To je, drugim rečima, potencijalna šteta za globalni ekonomski rast. Treće, ovaj potez se može tumačiti kao strateški predah s ciljem procene daljih koraka i eventualnog pritiska na Kinu kroz druge mehanizme, ali, u svakom slučaju, kompromis naglašava spremnost obe strane na pregovore i traženje zajedničkog jezika, barem na kratak rok", rekao je Grujić. Mogućnost postizanja dugoročnog dogovora je ograničena. Suspenzija carina je sigurno pozitivan korak za stvaranje solidne platforme, to ostavlja prostor za pregovore, ali ostaju otvorena važna pitanja poput zaštite intelektualne svojine, transfera tehnologije, državnih subvencija i trgovinskog deficita i ta pitanja zahtevaju vreme, političku volju i suštinske promene u politikama obe zemlje, ocenio je Grujić, dodajući da ostaje dosta otvorenog prostora za pregovore i razgovore u budućnosti.
|
Razvoj situacije u trgovinskim pregovorima podstakao je rast na Wall Streetu nakon stabilnih dobitaka u Aziji i Evropi - indeks S&P 500 skočio je za oko 2,5 odsto i trgovao se iznad, nego što je to bilo nakon šokantnog Trumpovog govora od 2. aprila, poznatog kao "Dan oslobođenja". Deonice velikih i malih kompanija su beležile rast, dok je snažan skok tehnoloških giganata gurnuo Nasdaq 100 ka tržištu u usponu. Dolar je ojačao za gotovo jedan odsto.
Trump je ove poteze predstavio kao ohrabrujuće za biznise, rekavši da je već razgovarao sa Timom Cookom iz kompanije Apple Inc. ranije tog jutra, te da je direktor tehnološkog giganta najavio povećanje investicija kompanije u Sjedinjenim Državama.
Trump je u aprilu predstavio širok spektar carina za desetine zemalja, kao deo pokušaja da vrati više proizvodnih radnih mesta u SAD i poveća prihode savezne vlade. Međutim, ubrzo je pauzirao te uvozne takse kako bi trgovinskim partnerima dao rok od 90 dana za postizanje dogovora. Prošle nedelje je istakao prvi od tih sporazuma, sa Velikom Britanijo, iako je taj dogovor bio daleko od "sveobuhvatnog" pakta koji je Trump tvrdio da je postignut, s obzirom na to da je mnogo detalja ostavljeno za kasnije pregovore.
Investitori su, međutim, s nestrpljenjem očekivali pregovore između SAD i Kine, kao i bilo kakav znak da bi dve zemlje mogle pronaći izlaz iz trgovinskog sukoba. Iako su najnoviji događaji podigli tržišta, istorija pokazuje da bi moglo potrajati dosta vremena dok SAD i Kina ne postignu detaljan sporazum.
"Pregovori u Ženevi su bili veoma prijateljski, odnosi su veoma dobri", rekao je Trump u ponedeljak. "Ne želimo da naškodimo Kini. Kina je već bila ozbiljno pogođena."